Otel Yönetim Sistemleri Kullanmanın Faydaları

Oda rezervasyonu, faturalandırma ve oda müsaitliği gibi tüm ön büro görevlerini yönetmek için kalem, kağıt veya Excel gibi elektronik tabloları kullanmak uzun vadede işleri verimsizleştirir.

 

Elektronik tablonuz veya kayıtlarınız kaybolursa ne olur?

Bir otel yönetim sistemi kullanmak, oda fiyatlarını ve müsaitlik durumunu güncellemek, misafirlere check-in’den önce ve check-in sırasında hatırlatma e-mailleri göndermek ve faturalandırma gibi yinelenen görevleri otomatikleştirerek size zaman kazandırır. Ayrıca otel yönetim sisteminizi bir kanal yöneticisine bağlayabilirsiniz, böylece online olarak çeşitli kanallarda rezervasyon alabilirsiniz ve hepsi PMS'nize ulaşır, böylece hepsini tek bir yerden kolayca takip edebilirsiniz. 

Bir PMS sistemi ile personeliniz idari görevlere daha az, misafirlerinizi memnun etmeye daha fazla zaman harcar.


Modern bir otel yönetim sistemi kullanmak, performansınızı takip ederek ve oteliniz hakkında veri toplayarak, analiz ederek ve raporlar oluşturarak gelirinizi artırır. Bu sistem ile otelinizin nasıl çalıştığına dair net bir genel bakış görebileceksiniz ve bu verileri işletmeyi nasıl yürüteceğiniz konusunda daha iyi kararlar vermek için kullanabileceksiniz. Örneğin, dinamik bir fiyatlandırma stratejisi benimsemek için otel yönetim sisteminizi kullanabilir, böylece daha fazla odanızı müşteriyi mutlu eden fiyatlarla dolu tutabilirsiniz.


Bulut Tabanlı PMS Yazılımı

Geçmişte otel yönetim sistemleri oteldeki sunuculardan işletiliyordu. Bunları çalıştırmak için genellikle özel bir BT personeline ihtiyaçları vardı ve sunucu çökerse tüm otelin operasyonları etkilenebilirdi. Ancak son birkaç yılda bulut tabanlı otel PMS yazılımı yükselişte. Genel olarak önceki sistemlerden daha güvenli olmakla birlikte, kullanımı kolay, dağıtımı hızlı ve herhangi bir zamanda tüm cihazlardan erişilebilir oldukları için her büyüklükteki otel için mükemmel bir seçimdir. Bulut tabanlı otel yönetim sistemleri, operasyonlarınız boyunca birçok süreci düzene sokmak için diğer birçok araçla kolayca entegre edilebilir.

Bulut tabanlı bir PMS çözümü ile web sitenizde veya Facebook sayfanızda gerçek zamanlı rezervasyon yaparak daha fazla doğrudan rezervasyon oluşturabilir ve fiyatlarınızı ve müsaitlik durumunuzu tüm bağlı kanallara aktarmak için bir kanal yöneticisi ile entegre olabilirsiniz. Bir kanalda rezervasyon yapıldığında, PMS'de otomatik olarak güncellenir.


Bazı bulut tabanlı PMS'ler, otelinizin yüksek sezon zamanlarını tahmin ederek, otelinizin ne kadar kârlı olduğunu değerlendirerek ve odalarınızı nasıl fiyatlandıracağınız konusunda bir öneride bulunurken otelinizin itibarını dikkate alarak gelir yönetimine de yardımcı olabilir.

Bir otel yöneticisi olarak, itibarınızın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz ve bulut tabanlı bir PMS çözümü, insanların online ortamda hakkınızda nasıl yorumlar yaptığını ve tüm platformlardaki yorumlarınızın bunu nasıl etkilediğini daha sezgisel olarak görmenize yardımcı olabilir. Online puanlarınızı artırmak ve otelinizle ilgili haberleri yaymak için misafirlerden otomatik olarak yorum bırakmalarını istemeyi seçebilirsiniz.

Buna ek olarak, bulut tabanlı bir otel yönetim sistemi, büyümekte olan bir otel için harikadır. Genişledikçe hizmetleri büyütebileceksiniz ve personel üzerinde özel bir BT ekibine sahip olmak zorunda kalmadan 7/24 teknik desteğe kolayca erişebileceksiniz. Tüm verilerinizin tüm platformlarda güvende olacağından ve personelinizin her şeyi basitleştirmek için aynı merkezi aracı kullanabileceğinden emin olabilirsiniz.

Oteliniz için bulut tabanlı bir otel yönetimi hizmeti çözümü arıyorsanız, protel yardım etmek için burada.​


Bulut VS Sunucu Tabanlı PMS (Otel Yönetim Sistemi). Oteliniz için Hangisi Doğru?

Günümüzün kurumsal BT dünyasında, bulut tabanlı bir PMS'nin uygun olup olmadığına karar vermek için otellerin dikkate alması gereken birçok faktör vardır. Günlük operasyonlarını yönetmek için denenmiş geçmişlerine rağmen bulut tabanlı sistemem geçiş yapamayan veya yapmak istemeyen birçok otel var. Aşağıda, bulut tabanlı ve sunucu tabanlı otel yönetim sistemleri hakkında düşünürken en önemli hususlardan bazılarının bir karşılaştırması bulunmaktadır.


Birinci olarak; Bulut ve sunucu tabanlı PMS arasındaki farkı anlayalım.

Teknik olarak, sunucu tabanlı ile bulut taban hizmetler arasındaki temel fark, çoklu kullanımdır. Bu hizmet, bulun tabanlı PMS’de vardır. Çoklu kullanım, büyük otel zincirlerinden küçük pansiyonlara ve diğer her türlü işletmeye kadar geniş bir kullanıcı havuzu arasında BT kaynaklarının ve maliyetlerinin paylaşılmasını sağlar ve altyapının daha düşük maliyetli güvenli konumlarda yoğunlaşmasını mümkün kılar. Bu, tepe yük kapasitesini en üst düzeye çıkarır ve genellikle zamanın yalnızca %10-20'sine kadar kullanılan sistemlerin kullanımını ve verimliliğini artırır. Barındırılan hizmetler genellikle bulut hizmetleriyle aynı maliyet tasarrufu sağlayan verimlilikleri, esnekliği veya güvenilirliği sunmaz. Sonuç olarak, oteliniz için optimum çalışma süresi ve şirket içi verilerinize bir şey olması durumunda maksimum veri kurtarma sağlamak istiyorsanız bulut bilişim daha uygundur. Otellerin bulut yoluna gitmesinin en önemli nedenlerinden biri, bulut tabanlı sistemlerin birbirine bağlı olmasıdır. Otellerin diğer modern teknolojileri entegre etmesini ve veri paylaşan konaklama tabanlı uygulamalardan en iyi şekilde yararlanmasını kolaylaştırır. 


Otelimin bir PMS çalıştırması için hangi BT gereksinimlerine ihtiyacı var?

Bulut tabanlı PMS'ler, internet üzerinde bulunan bir SaaS (Hizmet olarak Yazılım) platformunda çalışır. Bu, otel operasyonlarını düşük BT maliyetleriyle yönetmenin yenilikçi ve kolay bir yoludur. Önde gelen bulut tabanlı PMS'ler, internete bağlı herhangi bir modern cihazı çalıştırabilir. 

Sunucu tabanlı otel yönetim sistemi, yazılımı fiziksel olarak otelde bulunan bir sunucu aracılığıyla bir bilgisayarda çalıştırır. Bunların hepsini tam olarak ödemeniz gerekiyor. Standart gereksinimler genellikle iyi kalitede bir işlemciye sahip bir PC veya dizüstü bilgisayar, bir işletim sistemi (Windows 10 gibi), bir veritabanı ve en az 1 GBPS kapasiteli bir ağdan oluşur.


Hangi PMS'nin kurulumu daha kolaydır - bulut tabanlı mı yoksa sunucu tabanlı mı?

Bulut tabanlı bir PMS'nin en büyük avantajlarından biri, herhangi bir özel kurulum veya indirme gerektirmemesidir. Acemi bir kullanıcının birkaç tıklaması genellikle yeterlidir.

Sunucu tabanlı PMS genellikle kapsamlı altyapıya ve teknolojik gereksinimlere sahiptir. Bunlar donanım, yazılım, veritabanları ve BT altyapısını içerir. Bunları otelinizde henüz kurmadıysanız, bir profesyonel tarafından kurulumunu yaptırmanız gerekecektir.


Bulut tabanlı ve sunucu tabanlı PMS arasında seçim yapmak çok zor bir karar olabilir. İki tür sistem hakkında daha fazla bilgi edinmek ve oteliniz için hangi sistemin en iyi şekilde çalıştığı hakkında bir profesyonelle konuşmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.