Otel İşletmeciliğinin 7 Temel Faaliyet Alanı

Otel Operasyonları

Her otelin ihtiyacı aynı olmayabilir. İşletmenizin büyüklüğü, tam hizmet verip vermediğiniz ve sahip olduğunuz olanaklar ihtiyaçlarınızı değiştirecektir.

Ancak çoğu otel aşağıdaki yedi ortak alana sahiptir. Bu alanlar, organizasyonu çalışır durumda tutmak için doldurulması gereken çeşitli iş rollerini yansıtır. Bu departmanların sistemsel çalışması, gelecekteki başarınızı planlamanıza yardımcı olabilir.


Yöneticiler

Şirketinizin nasıl çalıştığına ve büyüklüğüne bağlı olarak, yöneticiler muhasebe, pazarlama ve hatta ön büro hizmetleri dahil olmak üzere aşağıda tartışılan diğer alanlardan bazılarından sorumlu olabilir.


Ön Büro Hizmetleri

Ön büro personelleri misafirlerle sürekli iletişim halindedir ve hatta rezervasyonların alınmasından ve işlenmesinden sorumlu olabilir. Misafirlerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamaları gerektiğinden, bu rol için genellikle ayrıntı odaklı insanlar gerekir.

Bazen konsiyerj de bu iş bölümüyle birleştirilebilir, ancak inşa etmeye değer tamamen farklı bir departman olabilir.


Kat Hizmetleri

Misafir odalarınızı temiz ve düzenli tutmak çok önemli bir görevdir. Kat hizmetleri ekibiniz genellikle, çarşafların temizliğinden banyo malzemelerinin stokta tutulmasına kadar bir odadaki her ayrıntıdan sorumludur.

Misafirleriniz otel ile ilgili birçok şeyi unutabilir ama temiz bir oda çoğu kişinin aklında kalır. Bu şekilde sadık müşteriler ve olumlu online yorumlar oluşturabilirsiniz. Konaklama endüstrisi için online yorumlar hayati önem taşır. İşletmenizi büyütmek için temizlik işine yatırım yapın.


Bakım

En kaliteli araçlar ve elektronik cihazlar bile bozulabilir ve arızalanabilir. Bilgisayarlar, TV ekranları, oyun konsolları, DVD oynatıcılar ve diğer son teknoloji ürünler açısından günümüzün teknoloji odaklı dünyasında eskisinden daha fazla tamir edilecek ve düzeltilecek şey var.

Kuruluş için neyin en iyi olduğuna bağlı olarak teknoloji bazen yöneticilerin veya ön büro hizmetlerinin sorumluluğunda olabilir. Ek olarak, bazı durumlarda bakım, temizlik veya başka bir rolle birleştirilebilir. Ancak yine de işinizin büyüklüğüne ve kullanabileceğiniz personele bağlıdır.


Muhasebe

Her işletmenin uygun muhasebeye ihtiyacı vardır. Harcamaları ve geliri takip etmek, işin nabzını tutmanıza yardımcı olur ve gerektiğinde ince ayar ve ayarlamalar yapabilirsiniz.

Muhasebe ekibi genellikle yönetici ekibe karşı doğrudan sorumludur ve onlara ilgili verileri ve tahminleri sağlar. Ayrıca diğer departmanlar için önerilerde bulunabilir ve destek sunabilirler.


Pazarlama ve Satış

Her iş tanıtım gerektirir. Pazarlama ekibi, potansiyel müşterileri otelinizin daimi misafirlerine dönüştürmekten ve marka mesajını yaymaktan sorumludur. Bu nedenle, sosyal medya, içerik pazarlaması, OTA'lar vb. dahil olmak üzere en son pazarlama kanalları ve uygulamaları konusunda güncel kalmaları gerekir.

Pazarlama bazen ön büro hizmetlerinin sorumluluğu haline gelebilir. Ancak yöneticiler genellikle hedef kitleleriyle paylaşılan tam mesaj üzerinde kontrol sahibi olmak istediklerinden, bazen bunu üstlenirler - özellikle de önceden bir pazarlama departmanları yoksa. Artı, girişimciler için iş geliştirme genellikle en heyecan verici kısımdır.


Mutfak Personeli

Eksiksiz hizmet veren bir otelseniz, oda servisi veya her ikisini birden sunuyorsanız, yetkin mutfak personeli olmadan siparişlere yetişmeniz ve misafirinizin yemek ihtiyaçlarını karşılamanız imkansızdır. Bazı oteller, özellikle konferans salonları için ayrı bir ikram ekibine de ihtiyaç duyar.


Otel Operasyonları Hakkında Sonuç

Artık işinizi büyütürken düşünmeniz gereken otel operasyonunun farklı alanlarının farkındasınız. Doğru yapıya sahip olmak, genel olarak kuruluşunuzun başarısı için kritik öneme sahiptir.

Doğru dengeyi bulmak zor olabilir çünkü insan kaynağı genellikle tüm kaynakların en pahalısıdır. Aynı zamanda onlar sizin en büyük kaynağınızdır ve onları iyi bir şekilde geliştirmeli ve kullanmalısınız.

Tüm bunların yanında, tüm departmanların işleyişini kolaylaştıracak, departmanlar arası kesintisiz iletişim sağlayacak, daha hızlı ve sistemli çözümler sunacak, her işlemin izlenmesine yardımcı olacak otel yönetim sistemleri çözümleri ile otelinizin hedeflerini yükseltmek için bizimle iletişime geçin.