Oteller için En İyi E-mail Pazarlama İpuçları

Sosyal medya ve müşteri hizmetleri için başvurulacak pazarlama ve e-posta kampanyalarının yanında otel e-mail pazarlama kampanyaları, doğru kullanıldığında otel işletmenizi büyük ölçüde besleyebilir.


E-mail pazarlama


Geçmiş misafirlerle yeniden bağlantı kurun,

Onlara otelinizde nasıl iyi vakit geçirdiklerini hatırlatın

Potansiyel misafirlere kişiselleştirilmiş teklifler sunun.

Bu makalede, başarılı e-mail pazarlama kampanyaları oluşturmanıza yardımcı olmak için oteller için e-mail pazarlamasını derinlemesine inceliyoruz.


E-mail pazarlaması nedir ve oteller neden kullanmalı?

E-mail pazarlaması için en iyi uygulamalar

E-mail pazarlama içerik fikirleri

Otelinizin e-mail ile pazarlama kampanyalarının başarısı nasıl ölçülür?

E-mail pazarlaması nedir ve oteller neden kullanmalıdır?


E-mail pazarlaması, ürünleri veya hizmetleri tanıtmak için e-maili kullanan bir dijital pazarlama biçimidir. E-mail pazarlamayı kullanarak geniş bir kitleye ulaşabilir, otelinizi tanıtabilir ve rezervasyonları artırabilirsiniz.


İşte e-mail pazarlamasını kullanmak için bazı nedenler:


E-mail pazarlaması ekonomiktir - hedef kitlenize ulaşmanın en uygun maliyetli yollarından biridir.

E-mail pazarlaması kişiseldir - alıcılar, kendilerine özel olarak hazırlanmış e-mail tekliflerini alır ve rezervasyon yapma şanslarını artırır.

E-mail pazarlaması etkilidir - Hubspot tarafından yürütülen bir araştırma, geçen yıl pazarlamacıların %77'sinin e-mail etkileşiminde bir artış gördüğünü ve bunun yeni müşterilere ulaşmanın ve rezervasyonları artırmanın en etkili yollarından biri olduğunu göstermiştir.

E-mail pazarlamasını takip etmek kolaydır. E-mail kampanyalarınız sonucunda kaç kişinin e-maillerinizi açtığını, bağlantılara tıkladığını ve rezervasyon yaptığını takip edebilirsiniz. İzlenebilir pazarlama kanallarının iyileştirilmesi daha kolaydır. Metrikler size yolu gösterecek.

E-mail pazarlaması müşteri bağlılığı oluşturur - düzenli e-mail güncellemeleri göndererek müşterileri özel teklifler, yeni ürünler ve yaklaşan etkinlikler hakkında güncel tutabilirsiniz.


E-mail pazarlaması için en iyi uygulamalar


Hedefli mesajlar göndermek için e-mail listenizi bölümlere ayırın


Hedeflenen mesajları bölümlenmiş listelere göndermek, açık ve tıklama oranlarınızı iyileştirmek için son derece etkili bir e-mail pazarlama stratejisi olabilir. Tanım olarak segmentasyon, listenizi paylaşılan özelliklere göre daha küçük gruplara ayırma işlemidir.


E-mail listenizi daha küçük gruplara bölmek, aboneleriniz arasında yankı uyandırma olasılığı daha yüksek olan, daha hedefli ve alakalı mesajlar göndermenizi sağlar. Örneğin, iş seyahatinde olanlara kendilerine özel ek satışlar hakkında bilgi verebilirsiniz.


Kampanyalarınızı bölümlere ayırarak, performanslarını daha etkili bir şekilde izleyerek, hangi kampanyaların başarılı olduğunu belirlemeyi kolaylaştırabilirsiniz. Sonuç olarak, abonelikten çıkanların sayısı önemli ölçüde azalır.


Kitlenizi nasıl bölümlere ayırırsınız?


Yaş, cinsiyet veya konum gibi demografiye göre bölümlere ayırma standart bir yöntemdir. Ayrıca ilgi alanlarına veya satın alma geçmişine göre segmentlere ayırabilirsiniz.


Belirli amaç ve hedefleriniz, listenizi nasıl kategorize etmeyi seçeceğinizi belirleyecektir. Listenizi bölümlere ayırmaya zaman ayırarak, e-mail ile pazarlama kampanyalarınızın etkinliğini önemli ölçüde artırabilirsiniz.


Mesajlarınızı kişiselleştirin


Geri dönüşümü en üst düzeye çıkarmak ve hedef kitlenizin ilgisini çekmek için mesajlarınızı kişiselleştirmeniz gerekir. Bunu başarmak için içeriğinizi ve tekliflerinizi her bir alıcının özel ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını karşılayacak şekilde uyarlamanız gerekir.


Listenizi bölümlere ayırarak ve hedefli mesajlar oluşturarak, hem açık hem de tıklama oranlarınızı artırırken e-maillerinizin alakalı ve ilgi çekici olmasını sağlayabilirsiniz.


Otomasyon araçları bile mesajlarınızı zahmetsizce kişiselleştirmenize izin verir. Ayrıca Mailchimp platformları, farklı segmentlere dayalı şablonlar oluşturarak mesajlarınızı kolayca kişiselleştirmenize olanak tanır. 


Konu satırlarınızın akılda kalıcı olduğundan emin olun


E-maillerinizin konu satırı, potansiyel misafirlerin göreceği ilk şeydir. Akılda kalıcı ve çekici olduğundan emin olun. İnsanların e-mailleri açıp teklifiniz hakkında daha fazla bilgi edinecek kadar meraklı olması gerekir.


Akılda kalıcı bir konu satırı, e-maillerinizi açmak için çok önemlidir, ancak onu oluşturmanın anahtarı kısa ve öz tutmaktır. İnsanların ne bekleyeceklerini bilmeleri için e-maillerde ne bulacaklarını açıklayan anahtar kelimeler eklemelisiniz.


Ve son olarak, tamamı büyük harf veya aşırı ünlem işareti gibi çok fazla "spam" dili kullanmaktan kaçının. Konu satırınız spam görünüyorsa, insanlar büyük olasılıkla e-mailinizi okumadan silecektir.


Hangisinin en çok açıldığını görmek için farklı konu satırlarını test edin


Bir e-mail pazarlamacısı olarak, her zaman oranlarınızı iyileştirmenin yollarını aramalısınız. Bunu, hedef kitlenizle farklı konuları test ederek yapabilirsiniz. Hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için bir e-mailin iki sürümünü karşılaştırabilirsiniz A/B Testi.


Örneğin, "Yılın en büyük indirimini kaçırmayın!" konulu bir e-mail gönderebilirsiniz. ve "En sevdiğiniz odadan tasarruf etmek için son şans" konu satırına sahip bir diğeri.


Her bir e-maili açan kişi sayısını izleyin ve hangi konu satırının en etkili olduğunu görebilirsiniz. E-mail konu satırınızla denemeler yapmayı deneyin - başarılı bir kampanya ile başarısız olan bir kampanya arasındaki fark bu olabilir.


Metni bölmek için resimler veya videolar kullanın


Otel endüstrisi, pazarlama için büyük ölçüde e-mail kampanyalarına güvenir, ancak bunlar bazen sıkıcı ve tekrarlayıcı olabilir. Resimler ve videolar ekleyerek kampanyalarınıza biraz görsellik katın. Bu, otelin kısa bir video turundan, olanakları vurgulayan bir dizi resme kadar her şey olabilir.


Yalnızca e-maillerinizin görsel çekiciliğini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda alıcıların ilgisini çekecek ve onları eğlendireceksiniz. Ek olarak, resim ve video içeren e-mailler göndermek, insanları iş arkadaşlarına veya arkadaşlarına iletmeye teşvik edebilir.


E-mail kampanyalarınıza renk katmak için bazı görseller eklemeyi düşünün. Kampanyalarınızı bir sonraki seviyeye taşımak için ihtiyacınız olan şey tam da bu olabilir.


E-maillerinizi kısa ve öz tutun


Eski "az çoktur" sözü otel e-mail pazarlama kampanyaları için kesinlikle geçerlidir. Araştırmalar, daha kısa e-maillerin daha uzun olanlardan daha fazla okunduğunu ve üzerinde işlem yapıldığını gösteriyor.


Araştırmaya göre, "e-mail uzunluğu için iyi nokta 50-125 kelime arasındadır ve bunların tümü, %50'nin üzerinde yanıt oranları sağlamıştır."


İnsanların bilgiyle giderek daha fazla meşgul olması ve bunalmış olması muhtemeldir, bu nedenle bir e-maili taramak ve ana noktaları hızlı bir şekilde öğrenmek hoş bir kolaylıktır. Bir sonraki e-mail kampanyanızı kısa tutun ve onu oluştururken tek bir mesaja odaklanın. Okuyucular bunu takdir edeceklerdir.


E-maillerinizin mobil uyumlu olduğundan emin olun


Haber bültenleriniz mobil cihazlara uygun değilse, birçok kişiyi kaybedebilirsiniz. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, "e-mail görüntülemelerinin çoğu mobil cihazlardan (%41), ardından masaüstü cihazlardan (%39) geliyor."


E-mailiniz doğru biçimlendirilmemişse, hedef kitleniz büyük olasılıkla onu okumadan silecektir. Potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için e-mail kampanyanızı mobil uyumlu hale getirin.


Herhangi bir cihazda iyi görünen ve metni kısa ve kolay okunabilir tutan duyarlı bir tasarım kullanın. E-mail aboneleriniz, harekete geçirici mesajınızı belirgin bir şekilde görüntüleyerek hemen harekete geçebilmelidir.


E-mail pazarlama içerik fikirleri


E-mail pazarlaması, potansiyel müşterilere ulaşmanın ve mevcut müşterilerle ilişkiler kurmanın son derece etkili bir yolu olabilir. Ancak, yüksek kaliteli e-mail pazarlama içeriği oluşturmak zorlu bir iştir.


Yeni misafirlere hoş geldiniz e-maili gönderin


Misafirleriniz üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakmanın önemini biliyorsunuz. Bunu yapmanın bir yolu, gelmeden önce bir karşılama e-maili göndermektir. Onay e-mailleri gibi varış öncesi e-mailler, misafirlere onları tesisinizde ağırlamayı sabırsızlıkla beklediğinizi bilmelerini sağlar.


Ayrıca bir karşılama e-maili, tesisiniz hakkında check-in prosedürleri, olanaklar ve yerel cazibe merkezleri gibi önemli bilgiler sağlamak için bir fırsattır.


Misafirleriniz geldiğinde onlara hoş geldiniz e-maili göndererek olumlu bir deneyim yaşamalarına yardımcı olabilirsiniz.


Ancak bu, şüphesiz yolculuğunuzun sonu değil. Konaklama sonrası e-maillerle misafirlerinizle iletişiminizi sürdürün.Özel teklifleri ve indirimleri tanıtın


Dikkatle hedeflenen bir kampanya oluşturarak, potansiyel müşterilerinizin tekliflerinizi keşfetmesini sağlayabilirsiniz.


Ayrıca, özel teklifler ve indirim e-mailleri sayesinde satışlarınızı artırabilir, diğer işletmelerle işbirliği yapabilir ve bu da işletmenize kazanç olarak geri dönebilir. Sadakat programları hakkında bir e-mail bülteni, otel işletmeleri için harika bir e-mail içeriğidir.


Ipuçları ve Püf noktaları


Misafirlere kaldıkları süre boyunca ihtiyaç duyacakları ilgili ipuçlarını ve takipleri göndererek işletmenizin güvenilirliğini artırabilirsiniz. Bu tür e-mail konu satırları, odaları doğrudan satmak yerine misafir deneyimini iyileştirmeyi amaçladıklarından daha fazla ilgi çeker.


Böyle bir otel e-mail pazarlama kampanyasında şunları yapabilirsiniz:


Misafirlerin ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz yeni bir seyahat destinasyonu tanıtın.

Oraya nasıl gidileceği, ne yapılacağı ve ne yapılmaması gerektiği gibi gerçekleri paylaşın.

Ayrıca, şehriniz veya kasabanız hakkında birçok kişinin çok iyi bilmediği ilginç gerçekleri de ekleyebilirsiniz.

Bunu yaparak, onlarla iyi ipuçları paylaşan bir yerel tarafından emin ellerde olduklarını hissetmelerini sağlayabilirsiniz.


Bu ipuçlarını ve püf noktalarını otel web sitenize eklemek ve bu sayfaya bir bağlantı vermek de akıllıca olacaktır. Bu sayede web sitenize yapılan tıklamaları artırabilir ve insanlar otel web sitenizi ziyaret ettikten sonra odalarınızı rezerve edebilir. OTA'lar üzerindeki elinizi güçlendirir.


Tatil temalı içerik


Tüm resmi ve bayram tatillerinde otel misafirlerinize bir e-mail göndermek harika bir fikir.


Böyle bir e-mail, onları herhangi bir etkinlik veya kutlama konusunda uyaracak veya katılmak istemeleri durumunda bu tür etkinliklerden haberdar edebilecektir.


Bu tür tatillerin sadece tarihleri ​​ve mekanları değil, onlar hakkında bazı arka plan bilgileri de misafirlerin ziyaret edilen yerin kültürünü ve tarihini anlamalarına yardımcı olabilir.


E-mail pazarlama araçları, tatil temalı içeriği kolayca planlamanıza yardımcı olabilir.


Misafir hikayeleri


İşletmenizin bir vitrini olarak tesisinizdeki önceki konukların deneyimlerini paylaşmak başka bir harika fikirdir. Orijinal hikayeler sağlamak, konuklarınızın gerçek hikayeleri okumaya olan ilgisini çekebilir.


Ayrıca, işletmenizi ve olanaklarını otantik bir şekilde göstermenin harika bir yoludur, bu nedenle misafirlerinize veya potansiyel misafirlerinize sunduğunuz vitrin, önceki misafirlerin konaklamalarındandır.


Haberler ve güncellemeler


Son olarak, müşterilerinizle paylaşabileceğiniz e-mail içeriği, işletmenizle ilgili haberler ve güncellemelerdir.


Şirketiniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz ile ilgili yenilikleri ve değişenleri misafirlerinize duyurabilirsiniz.


Bazı müşteriler düzenli otel misafirleriniz olabilir, bu nedenle yeni veya değişen şeyleri duymak isterler. Onlara bu tür güncellemeler göndererek, işletme sahibi olarak müşterinizin fikirlerine önem verdiğinizi ve onları işletmeniz hakkında güncel tuttuğunuzu kanıtlayabilirsiniz.


Otelinizin e-mail ile pazarlama kampanyalarının başarısı nasıl ölçülür?


E-mail ile pazarlama kampanyalarınızın başarısını ölçmenin bazı yolları şunlardır:


*Açılma oranını kontrol edin - e-maillerinizi kaç kişinin açtığını takip edebilirsiniz ve bu, insanların tekliflerinizle ne kadar ilgilendiğinin iyi bir göstergesidir.

*Tıklama oranını kontrol edin - e-maillerinizdeki bağlantılara kaç kişinin tıkladığını da izleyebilirsiniz, bu da size tekliflerinizin ne kadar etkili olduğu hakkında bir fikir verir.

*Rezervasyonları kontrol edin - e-mail kampanyalarınız sonucunda kaç rezervasyonun yapıldığını takip edebilirsiniz ve bu, başarının nihai ölçüsüdür.

*CRM'ler, farklı e-mail türlerinin sonuçlarını analiz etmenin yolunu açarak bu görevlerde size yardımcı olabilir. Ayrıca, e-mail pazarlama yazılımı seçenekleri size harika bilgiler verebilir.


PMS , e-mail haber bülteni hizmetleri ve otomatik e-mail pazarlama sistemleri ile entegre olabilir ve e-mail kampanyası sürecinin yönetilmesine yardımcı olabilir.


Anahtar çıkarımlar


Pazarlama e-mailleri göndermenin birçok yolu vardır ve işletmeniz için en uygun olanı bulmalısınız. Sizin için neler yapabileceğimizi öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Ayrıca, hem e-maillerinizin içeriği hem de abone sayınız için kalite her zaman nicelikten önce gelmelidir. Bu nedenle, ürününüz için birinci sınıf içerik hazırlayın ve potansiyel müşterilere pazarlama e-mailleri gönderin.


Özetlemek ve hızlı bir yapılacaklar listesine sahip olmanıza yardımcı olmak için, bu makaleye dahil ettiğimiz en önemli e-mail pazarlama ipuçlarını burada bulabilirsiniz:


Hedefli mesajlar göndermek için e-mail listenizi bölümlere ayırın

Mesajlarınızı kişiselleştirin

Konu satırlarınızın akılda kalıcı ve ilginç olduğundan emin olun

Metni bölmek için resimler ve videolar kullanın

E-maillerinizi kısa ve öz tutun

E-maillerinizin mobil uyumlu olduğundan emin olun