Oteliniz için 10 Çevre Dostu Girişim

Sürdürülebilir turizm günümüz için sadece yükselen bir trend değil aynı zamanda bir zorunluluktur. Aslında, Booking.com'un bir raporu, gezginlerin neredeyse dörtte üçünün (%72) şimdi harekete geçmemiz ve gezegeni gelecek nesiller için kurtarmaya yardımcı olmak için sürdürülebilir seyahat seçimleri yapmaya başlanması gerektiğine inandığını ortaya koydu. Dünyanın dört bir yanındaki seyahat eden insanların yarısından fazlası, daha sürdürülebilir seyahat tercihleri ​​yapma konusunda bir yıl öncesine göre daha kararlı olduklarını kanıtladı ve giderek daha fazla tüketicinin çevreye duyarlı bir yaşam ve seyahat tarzı benimsemeyi tercih ettiğini öne sürdü!

Oteller, turizm sektörünün neden olduğu %5'lik küresel CO2 emisyonunun %2'sine katkıda bulunmaktadır. Dünya çapında binlerce otel, diğer pek çok şeyin yanı sıra sonsuz miktarda atık ve kirlilik üretiyor.

Oteliniz için 10 Çevre Dostu Girişim

Rakipleriniz arasında öne çıkmak ve çevre üzerinde büyük bir etki yaratmak için yeşile yönelmeyi seçin. Dünya çapında seyahat edenlerin %70'i, konaklama yerinin çevre dostu olduğunu bilerek rezervasyon yaptıracaklarını söylüyor; bu da otelinizin çekici ve rekabetçi kalabilmesi için sürdürülebilir bir kültürü benimsemesi gerektiğini gösteriyor.

Bu en iyi 10 ipucuyla işletmenize, misafirlerinize ve çevreye fayda sağlayabilecek çevre dostu değişiklikler yapmaya başlamak için şimdiki gibi bir zaman olamaz.


1. Plastik Kullanımınızı Azaltın

Her otel büyük ölçüde plastiğe bağımlıdır: şampuan ve saç kremi şişeleri, vücut yıkama paketleri, kahveler ve tüm ekstra olanaklar. Her gün 8 milyon plastik parçası, güzel okyanuslara ulaşıyor ve su yollarını ve yaşamak için suya bağımlı olan canlıları etkiliyor.


Otelinizin çevre üzerindeki olumsuz etkisini sınırlamanın bir yolu plastik kullanımını ve israfı azaltmaktır. Çevreye daha az zarar verecek geri dönüştürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilen ambalajlar kullanıp, gereksiz atıkları azaltarak misafirden misafire yeniden kullanılabilecek diğer malzemeleri kullanmayı hedefleyebilirsiniz. Plastik kullanımını azaltmanın bir diğer basit yolu da tek kullanımlık şampuan ve saç kremi şişelerinden kurtulmaktır. Harika bir misafir deneyimi sunmanın çevreye bir maliyeti olması gerekmiyor. Emin olun günümüz anlayışında misafirleriniz de bunun için size teşekkür edecek. Şişeler için kartuş veya toplu doldurma çözümlerini göz önünde bulundurabilirsiniz


2. Menünüzü Biraz Değiştirin

Otelinizde lezzetli, organik ve sağlıklı yemekler sunmak öncelikli odak noktanız ise çevre bilincine sahip misafirleri çekmenin ve konuklarınızı yerel kültürünüze dahil olmaya teşvik etmenin daha iyi bir yolu var mı?


Organik yiyecekleri yerel olarak tedarik etmek, işletmenizin karbon ayak izini azaltmanın yanı sıra, misafirlerinize tanıtabileceğiniz daha faydalı besinlere sahip olmanızı da sağlayabilir. Belki bu, ziyaretçilerin, kaldıkları süre boyunca organik beslenirken yedikleri yiyecekleri düşünmeye başlamalarını teşvik edebilir. Yerel olarak üretilmiş, çevre dostu yiyecekler sunarak, en taze malzemeleri ve kirlilik içermeyen bir menü garantisi sunacaksınız.


3. Su İsrafını Sınırlayın

Çoğu çalışma, otellerin işgal edilen misafir odası başına günde 100 ila 200 galon arasında tatlı su kullandığını göstermektedir. Bu, oda başına yılda 36.500 ila 73.000 galon su anlamına gelir. Şimdi dünyada kaç tane otel olduğunu düşünün; bu maalesef şaşırtıcı miktarda su israfına neden oluyor. Su gibi sınırlı bir kaynağı israf etmemek için her otelin atığı mümkün olduğu kadar sınırlamak için üzerine düşeni yapması gerekir.


Az su tüketen çamaşır makinelerine geçiş yapmaya başlamak iyi bir başlangıç olabilir, yüzme havuzlarındaki su kullanımını en aza indirip akıllı su yönetimi çözümleri kurabilirsiniz. Bu, su tasarrufunun yanı sıra enerji kullanımını da etkili bir şekilde azaltacak ve böylece paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.


4. Çevre Dostu Temizlik Malzemeleri Kullanın

Temizlik malzemeleriniz otelinizin yüksek temizlik beklentilerini karşılamasını sağlar. Otel standartlarınızın yanı sıra çevreye de fayda sağlayan malzemeler kullanacağınızı biliyor musunuz? Çevre dostu temizlik malzemeleri kullanmak daha güvenli, çevre dostu ve hijyenik bir otel yaratmanın en basit yoludur. İnsanlar zararlı maddelerin bizim ve içinde yaşadığımız dünya üzerindeki etkilerinin giderek daha fazla farkına vardıkça, bunun misafirler için ne kadar önemli olduğuna şaşıracaksınız.


Temizlik malzemelerinizi personelinize ve misafirlerinize faydalı olacak ürünlerden seçip yeşil konaklama hareketinde öncü olarak itibarınıza yardımcı olabilirsiniz.


5. Enerji Verimli Aydınlatmaya Geçin

Aydınlatmanızı ve kontrollerinizi değiştirmek, otelinizin harcamalarının yanı sıra çevre üzerinde de büyük bir etkiye sahip olabilir. Düşük enerjili aydınlatmaya geçerek %80'e kadar daha az enerji kullanabilir, daha az ısı üretebilir ve yaklaşık 50.000 saat ışık tasarrufu elde edebilirsiniz.


Ayrıca misafirleriniz odadan çıktığında ışıkları kapatan kontrolleri kullanmayı düşünün. Işıklar açık bırakıldığında çok fazla enerji israf edilir. Bazı aydınlatmalar resepsiyondan çalıştırılabilir, bu da ihtiyaç duyduğunuzda kullanımı kolayca yönetebileceğiniz ve kontrol edebileceğiniz anlamına gelir.


6. Çatı Bahçesi Oluşturun

Yeşil çatılar enerji tasarrufludur, öyleyse neden tasarlamıyorsunuz?

Kentleşmiş bir alanda şık ve yeni bir çatı bahçesi oluşturmak misafirlerinize fayda sağlar, ziyaretçilerin ilgisini çeker ve tamamen çevre dostudur. Ortalama olarak, bir otel odası gecelik 31,1 kg karbon salmaktadır; küçük bir çatı bahçesi bile otelinizin büyük karbon ayak izini ortadan kaldırmaya başlayabilir ve misafirlerin dinlenmesi, eğlenmesi ve hatta yemek yemesi için bir alan sağlayabilir.

Manzara ve atmosferin bir bonusu olarak bu, oteliniz için büyük bir değer olacaktır. Çevre bilincine sahip misafirlerin ilgisini çekerken güzel çatı bahçenizle tanınabilirsiniz.


7. Misafirler Tekstilleri Yeniden Kullanabilir

Bu, su ve enerji israfını azaltmak için mükemmel bir çözümdür. Misafirlerin havlu, çarşaf ve yatak takımlarının her günlük kullanımdan sonra yıkanmasına gerek yoktur; onlara bunları yeniden kullanmaya teşvik edebilirsiniz. İnsanlar, katkıda bulunabilecekleri küçük çevre dostu değişikliklerin giderek daha fazla farkına varıyor ve bu nedenle önerilerinizi kabul etmekte tereddüt etmiyorlar. Bu, personelinizin çamaşır makinesi ve elektrikli kurutucu kullanımını azaltmasına olanak tanıyarak çevreye büyük katkı sağlayacaktır.


8. Tuvaletinizde Çevre Dostu Değişiklikler Yapın

Bir otelde çevreyi korumanın harika yolları tuvaletler olabilir. Çevre dostu el kurutma makinelerinden su tasarrufu sağlayan pisuar çözümlerine ve hareket sensörlü musluklara kadar, yeşile yönelmek yalnızca çevreyi kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda paradan da tasarruf etmenizi sağlar.


9. Geri Dönüşüm

Otelinizde kaynakları verimli kullanıp, kullandığınız atıkları geri dönüştürerek çevresel etkinizi azaltabilirsiniz. Cam şişeleri, kavanozları, kartonları, plastik şişeleri, yiyecek ve içecek kutularını, elektrikli eşyaları ve daha fazlasını geri dönüştürebilirsiniz. Otelinizde sadece etiketlerle başlayarak, koleksiyonları düzenleyerek, çalışan eğitimi vb. ile bir geri dönüşüm planı oluşturmayı düşünün.


Otelinizde geri dönüşümü standart bir prosedür haline getirmeyi hedefleyin; misafirleriniz de bunu takip edecektir. Çevre dostu gezginler, çevreyi değiştirme ve yardım etme çabalarınızın bir parçası olmaya her zaman istekli olacaklardır.


10. Misafirlerinizi de Çevreyi Korumaya Teşvik Edin

Son fakat en önemlisi, misafirlerinizden yardım alın!


Oteliniz zaten sürdürülebilir, yeşil bir kültürü destekliyorsa, çektiğiniz misafirlerin çoğu bu yöne çekilecektir; çünkü hepimiz dünyayı daha güvenli, çevre dostu bir yer haline getirmek istiyoruz.

Misafirlerin kullanımı için geri dönüşüm kutuları sağlayın, onları yeniden kullanmaya teşvik edin, kullanılmadıkları zamanlarda aletlerin fişini çekmelerini ve ışıkları kapatmalarını isteyeceğiniz yönlendirmeler sağlayın. En önemlisi geri bildirim ve öneri isteyin. Misafirlerinizin çevresel çabalarınızı değerlendirmeniz ve geliştirmeniz için birçok fikri olacak. Tüm bu küçük değişiklikler sonunda büyük farklar yaratacaktır.

Otelinizde Sürdürülebilir Adımları Bugün Atın

Otelinizi daha çevre dostu hale getirmenin misafirlerinizi, işletmenizi ve sonuçta çevreyi olumlu yönde etkileyebilecek sayısız yolu var. İşletmenizin şimdi ne gibi değişiklikler yapabileceği ile ilgili hemen harekete geçebilirsiniz.


Europrotel olarak çevreye önem veriyoruz ve otel işletmenizin daha sürdürülebilir olmasına yardımcı olabiliriz. Çevre dostu çözüm yelpazemizle işletmenizi nasıl destekleyebileceğimizi öğrenmek için ekibimizle iletişime geçin.