Geleceğin Otelleri Nasıl Görünecek

Gelecekte oteller misafirlere daha kişisel ve etkileşimli bir deneyim sunmaya çalışırken, bu ilerlemelere yardımcı olacak teknolojiye de bakacaklar. Geleceğin otelleri dijital açıdan sürükleyici bir deneyim sağlayacak. Misafirler birden fazla dijital alan ve yüzeyle etkileşime girecek. Teknoloji kullanımı ile artan kişiselleştirme yoluyla seyahat ve oda içi deneyimler geliştirilecek. Bu yazıda geleceğin otellerinin neler sunacağına bakıyoruz:


Etkileşimli alanlar

Geleceğin otellerinde interaktif duvarlar ve alanlar yaygınlaşacak. Geleceğin otelleri, geleneksel duvar sanatının yerine misafirlerin hareketlerine tepki verecek duvarları entegre edecek. Ayrıca information desk işlevi görecek etkileşimli duvar alanını da içerecekler. Belkide burada turistler çevredeki ilgi çekici yerleri, restoranları ve etkinlikleri araştırabilecekler. İnteraktif duvar alanı, geleneksel oda içi eğlence sistemlerinin yerini alacak ve misafirler, televizyon izlemek için duvarla etkileşime girebilecekler.


Servis robotları

Robot yardımcılar ve  resepsiyon görevlileri, bazı otellerde hâlihazırda yerleşik teknolojilerdir. Japonya'daki Henn-na'nın robotik ön büro personeli var ve Aloft'un Botlr adında bir robot kahyası var. Geleceğin otellerinde ön büro görevlerinden temizlik hizmetlerine ve hatta yemek hizmetlerine kadar birçok görevde yardımcı olacak robot personel bulunacak. Robotların, otel personeline diğer misafir geliştirme görevleri için yer açmak amacıyla birçok görevi yerine getirdiğini görmeyi bekleyebiliriz. Dijital konsiyerjler misafirlere ihtiyaç duyacakları her türlü bilgi veya rezervasyon konusunda yardımcı olmaya hazır olacaklar. Bu, konsiyerj personeline diğer misafir zenginleştirici deneyimler için daha fazla zaman verecektir.


Eko-oteller

Pek çok otel halihazırda sürdürülebilirlik ve çevre dostu olmaya odaklanmış olsa da gelecekteki oteller tamamen sürdürülebilir olacak. Geleceğin otelleri çevreye minimum düzeyde etki edecek şekilde inşa edilecek ve otel genelinde çevre dostu ürün ve uygulamalar kullanılacak. Buna sürdürülebilir yapı malzemeleri, ürün yetiştirmek için bir bahçe ve geri dönüşüm ve atıkların azaltılması için mevcut sistemler dahil olacak. Oteller ayrıca karbon ayak izini dengelemek için oda içi yeşil alanlar oluşturacak.


Akıllı odalar

Akıllı özelliklere sahip odalar geleceğin otellerinde standart olacak. Oda olanakları ve özellikleri ses veya hareketle kontrol edilecektir. Isıtma veya soğutma sistemleri oda içi ısı sensörlerine göre ayarlanacaktır. Basit bir dokunuş veya komutla oda aydınlatmasını tercihlerinize göre ayarlayabilmelisiniz. Odanızdaki aydınlatma renklerini değiştirebilme yeteneği, kişiselleştirilmiş, sürükleyici bir deneyim sağlamaya yardımcı olacaktır. Oda servisi veya ekstra talepler tablet, dokunmatik ekran veya sesli komutlar aracılığıyla gerçekleştirilebicek. Bu odalar kişiselleştirmede son nokta olacak.


Gıda, sağlık ve fitness

Geleceğin otelleri, her kişinin zevkine, sağlık ve fitness hedeflerine göre kişiselleştirilebilen tesislere sahip olacak. Paletinize ve sağlık hedeflerinize göre özelleştirilmiş gurme yiyecekler, tatildeyken sağlıklı yaşam tarzınızı bozmanıza gerek kalmayacağı ve yine de gurme yiyecekler yiyebileceğiniz anlamına gelebilir! Geleceğin otelleri aynı zamanda yemek siparişi ve servisine yardımcı olacak teknolojiyi de içerecek. Fitness merkezleri, interaktif ekranların antrenmanınızı planlamanıza ve tamamlamanıza yardımcı olacağı bir merkez olabilecek. Geleceğin otelleri, uzun ömürlülüğü ve sağlığı teşvik etmek için özel olarak tasarlanmış bakımlarla lüks spa'lara sahip olmaya devam edecek.


Geleceğin otellerinin bu teknolojilerin çoğunu ve daha fazlasını sunmasını bekleyebiliriz. Bu teknolojilerin bazıları halihazırda emekleme aşamasındadır. Otellerin geleceği ilgi çekici, sürükleyici ve kişiselleştirilmiş bir misafir deneyimi vaat ediyor.


Europrotel’in basit otel yönetimi yazılımı günümüzde de olağanüstü misafir deneyimleri sunmanıza nasıl yardımcı olur.Müşteri destek ekibi ile buradan iletişime geçebilirsiniz.