Otel Veri Yönetimi: Geliri Artırmak İçin En İyi Çözümler ve Uygulamalar

Veriler, otel sektöründe çalışanlar için hem inanılmaz derecede yararlı hem de bunaltıcı olabilir. Otel yöneticileri her şeyi organize etmeye yardımcı olmak için veri yönetimi yazılımını kullanabilirler, ancak verilere sahip olduğunuzda tam olarak ne yapacaksınız? Toplayabileceğiniz farklı veri türleri nelerdir? En önemlisi, bu verileri daha fazla kâr elde etmek için nasıl kullanabilirsiniz?

Bu makale özellikle otel veri yönetimi sisteminizi nasıl kullanabileceğinizi ve kârınızı nasıl artırabileceğinizi ele almanıza yardımcı olacaktır. Şu anda kendi otel veri yönetim sisteminizden memnun değilseniz, Europrotel PMS sistemine bakabilir, ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki uygulamalar, otel verilerinizi barındırabilen ve düzenleyebilen bir sistemle birlikte gelen tüm avantajlar hakkında size bir fikir verecektir.


Dağıtım Kanalları

PMS (otel yönetim sistemi) ile kontenjanınızı nerede görüntüleyeceğinizi kontrol edebilir ve oda fiyatı değişikliklerinizi güncelleyebilirsiniz. Ayrıca misafirlerin hangi dağıtım kanallarını kullanmayı tercih ettiğini ve hangi kanalların otelinize ihtiyaç duyduğu ilgiyi göstermediğini de belirleyebilirsiniz.

Örneğin, misafirlerin otelinizi, merkezi rezervasyon sisteminizden mi (CRS) yoksa belirli online seyahat acenteleri (OTA) veya üçüncü taraf rezervasyon motorları üzerinden mi keşfettiğini ve rezervasyon yaptığını öğrenebilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak, artık potansiyel misafirlerin nereye baktığını bildiğinize göre trafiği daha da artırmak için bir pazarlama stratejisi üzerinde çalışabilirsiniz. Misafirlerin oteliniz hakkında bilgi alması için daha fazla fırsat sunduğundan, bu üçüncü taraf seçeneklerini kendi avantajınıza kullanabilirsiniz.

Bu aynı zamanda fiyat optimizasyonuna da yardımcı olabilir; Misafirlerin ne aradığını bilmek ve doğru bilgiyi doğru zamanda (ve doğru fiyatla) sunmak kârlılığı artırmaya yardımcı olacaktır.


Tahmine Dayalı Analitik

Misafirlerin eğilimleri ve tercihleri ​​farklılık göstermekte, bu farklılıkları en iyi şekilde değerlendirmek ister misiniz? Sezonluk modeller, kullanılan hizmetler, satın alma kararları veya rezervasyon davranışları. Bu bilgileri kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Eğer PMS'niz bir yapay zekaya sahipse veya topladığınız verileri analiz etmenize yardımcı olabilecek bir sisteme sahipse, gelecekteki eğilimleri ve kalıpları tahmin etmek ve kârınızı en üst düzeye çıkarmak için analiz yapmak tamamen mümkündür. Misafirler, seçimlerini ve alışkanlıklarını önemsediğinizi bilmekten mutluluk duyacak ve geri gelme olasılıkları artacaktır.

Ayrıca, diğer misafirlerin neyi beğendiğini biliyorsanız bu, diğer misafirlerle olan ilk izlenimlerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu noktada veriler, hem eski hem de yeni müşterilerinizin deneyimini geliştirmenize yardımcı olacaktır Misafirlerinizi daha iyi anlar ve onlara neyin hitap edeceğini bilirseniz misafir bağlılığınızı koruyabilir ve artırabilirsiniz.E-mail Kampanyaları

Bu pazarlama stratejisi tahmine dayalı analitikle el ele gider; Topladığınız otel misafir verileriyle müşterilerinize e-mail yoluyla özelleştirilmiş promosyon fırsatları sunabilirsiniz. Sadakat programları için e-mailleri kişiselleştirebilir ve hatta bölgesel olarak özel e-mailler ile iletişim verimini arttırabilirsiniz.

E-mail kampanyalarından toplayabileceğiniz veriler de faydalıdır; e-maillerinizin kaç benzersiz tıklama aldığını, sahip olduğunuz abone sayısını ve ayrıca CTA'larınızın (harekete geçirici mesaj) ne kadar başarılı olduğunu öğrenebilirsiniz. Veriler geldikçe buna göre ayarlama yapabilirsiniz.

Otel veri yönetiminizden daha iyi yararlanmanın bir yolu olarak e-mail kampanyaları ile bu kaynağı odalarınızı daha iyi satmak için de kullanabilirsiniz. Sizinle iş ilişkisini geliştireceğinizi bilen misafirlerin, tekrar gelmek için plan yapması ve işletmenizi arkadaşlarına tavsiye etme olasılıkları daha yüksek olacaktır.


Ürünler

Oteller misafir verilerinin yanı sıra ürün ve hizmetlerine ilişkin veriler de topluyor ve bu da otellerin işletmeleri için ne tedarik ettiğini etkiliyor. Otellerin her yıl topladığı ve satın aldığı ürün ve ürün sayısı, gelir ve kârlılık üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Oteller yiyecek ve içecek, nevresim, mobilya ve ekipmanlarla ilgili aldıkları verileri not ettiğinde, bu veri yönetimini, gelirlerine gerçekte neyin yardımcı olduğunu ve neyin olmadığını daha iyi anlamak için kullanabilirler.

Otel veri yönetimi verimliliğe yardımcı olur ve gelirinizi neyin olumlu, neyin olumsuz etkilediğini bilmek için zaman ayırmaya değer. Neyin satın alındığını, etkisini, tekrar satın alınması gerekip gerekmediğini takip ederek envanter kontrolünüzü kolaylaştırabilirsiniz. Bu tür verilere bakmak aynı zamanda bütçe analizinize de yardımcı olacak ve otelinizin (ve misafirlerinizin) gerçekten neye ihtiyacı olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.


Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

PMS'miz yukarıda bahsedilen tüm bu yönlerin üstesinden gelebilir. Sizin ve oteliniz için en iyi olanı seçebilirsiniz; otel veri yönetimi sistemimiz, işletmeniz için en iyi olanı belirlemenize yardımcı olacaktır. PMS ve diğer özelliklerimize web sitemizden göz atabilirsiniz!