PCI Uyumluluğu: Otel Misafirlerinin Gizliliği

Ağırlama endüstrisi, misafirlere evde karşılaşacaklarından daha fazla özen sunmaktan gurur duyar. Bir otel işletmecisi olarak, misafirlerin konforlarını ve mutlu bir şekilde ağırlanmalarını sağlamak için her şeyi yaparsınız, ancak otellerin her zaman parlayan bir örnek olduğu misafirperverliğin başka bir yönü de vardır: misafir mahremiyeti.

Otellerin; misafirleri istenmeyen ilgi ve dolandırıcılardan nasıl koruduğu konusunda takdire şayan bir gerçek var. Otelciler, misafirlerine sağladıkları mahremiyetten her zaman gurur duymuşlardır ve elbette, resmi bir mahkeme emri olmadan misafir isimlerinin bir listesini ve ödeme bilgilerini kimseyle asla paylaşmazlar.

Teknoloji ilerledikçe birçok yeni mahremiyet biçimi ve onu ihlal etmenin yolları arttı. Misafirperverlik oyununun zirvesinde kalmak için misafirlerinizin kişisel bilgilerini yalnızca izinsiz girişlerden değil, diğer dijital ihlallerden de korumaya hazır olmalısınız.


PCI Uyumluluğu ve Misafir Gizliliği

PCI uyumluluğu, oteliniz tarafından işlenen kredi kartı bilgilerini koruduğunuz, misafir gizliliği için kullanılan bir terimdir. Bir misafirin cüzdanını bulmanız durumunda onu koruyacağınız gibi, PCI uyumluluğu da aynı şeyi sanal dünyada yapar. Nasıl çalışır: Bir kredi kartını taradığınızda, bir hırsızın o kartla sahte ödeme yapmaya başlaması için ihtiyaç duyacağı tüm bilgiler, makine tarafından okunur ve bilgisayarınıza işlenir. Hackerlar, uzun süredir ticari mekanlardan kredi kartı bilgilerini çalmanın yollarını buluyor.

PCI-DSS'ye (Ödeme Kartı Endüstrisi – Veri Güvenliği Standartları) bağlı kalarak birinci sınıf dijital güvenlik elde edebilirsiniz. Bu, siber hırsızların sisteminize erişmesini ve misafirlerinizin dolandırılmasını engeller.


PCI Uyumluluğu Sizi Nelerden Korur?

Hackerlar, çalmak istedikleri bilgilere erişmek için çeşitli şekillerde çalışabilirler. Ancak yöntemleri, halihazırda mevcut olan ekipman ve korumalarla sınırlıdır. En yaygın modern istila taktiklerinden biri, bir şekilde bilgisayara ve şirket ağına bulaşan, daha sonra bir bilgisayarda sessizce gizlenen ya da veri tabanınızdan bir yığın kredi kartı numarası almak ve bunları veri tabanına iletmek için doğru zamanı bekleyen kötü amaçlı yazılımdır. 


Başka bir deyişle, bilgisayar korsanlarının özellikle bir güvenlik ihlali oluşturmaya ve/veya "dosyada" sahip olduğunuz tüm kredi kartı bilgilerini çalabilmeleri için zorla girmeye çalıştıkları kısa bir dijital müdahaleyi içerir. Son olarak, genellikle kötü amaçlı yazılım bulaşmasını veya “skimmer” olarak bilinen fiziksel bir cihazın kurulumunu içeren etkili bir yöntem vardır. Bu, yöntem cihazının kendisine saldırır ve işlendiği anda kredi kartı bilgilerini toplar.


Modern Oteller Kredi Kartlarına Güveniyor

Kredi kartı, herhangi bir gezginin sahip olabileceği en özgür finansal araçlardan biridir. Endişelenmeden bir şeyler için ödeme yapabilmenin rahatlığı, nakit sıkıntısı yaşamama ve zamandan tasarruf etme gibi avantajları bulunur. Kredi kartı, oteller için de son derece uygundur. Misafirlerin hızlı ve verimli bir şekilde check-in yapabilmelerini ve odalar için depozito tutabilmelerini sağlar.


Ne yazık ki, kredi kartı bilgi ihlalleri son zamanlarda yaygınlaşıyor. Kredi kartı ihlali raporları; çalınan bilgilerin yalnızca kredi kartı numaralarını değil, misafir adları, adresleri, telefon numaralarını ve kartların son kullanma tarihlerini de içerdiğini bildirdi. Başka bir deyişle: birinin kimliğini çalmaya başlamak için ihtiyacınız olan her şey.

Misafirlerinizin kredi kartı bilgilerini bilgisayar korsanlara  kaptırmak yeterince kötü, ancak dijital dünyadaki tedbirsizlik otellerin özel bilgilerini bile ortaya çıkarabilir.


Nasıl PCI Uyumlu Olunur?

Oteller asırlık bir lüks, dinlenme ve misafir mahremiyeti geleneğidir ve dijital altyapı veri güvenliğinin en ileri noktasında olmalıdır. İyi haber şu ki, PCI uyumlu bir otel kurmak için bir BT dehası olmanıza gerek yok, ancak sisteminizin bakımını yapması ve sisteminizi tehlikeye atabilecek kurcalama belirtilerine karşı gözünüzü açık tutmanıza yardımcı olması için bu konuda uzman bir yardımcıya ihtiyaç duyabilirsiniz. 


Altyapının İnşası

İlk adım, güvenli bir ağ altyapısı oluşturmak ve sürdürmektir. Bu, güçlü bir güvenlik duvarı, düzenli virüs taraması, kötü amaçlı yazılım algılama ve ağ izlemenin başlamak için iyi bir yer olduğu anlamına gelir. Bu altyapının üzerine, her biri kendi güvenlik duvarına sahip, yeni güvenli satış noktası bilgisayarlarının yanı sıra PCI onaylı PIN giriş cihazları ve doğrulanmış ödeme yazılımı ekleyin.


Misafir Bilgilerinin Şifrelenmesi ve Saklanması

PIN giriş/kart okuma cihazı kartı okuduğu anda, bilgilerin derhal şifrelenmesi ve otelin mülkiyetinde olduğu süre boyunca şifreli kalması gerekir. Bu, bir hackerın bilgileri ele geçirse bile hiçbir şey yapamayacağı anlamına gelir çünkü şifreleme anahtarınız olmadan veriler anlamsızdır. Bununla birlikte, yerel kötü amaçlı yazılımların erişememesi için verileri yerel olarak saklamak yerine, şifreli misafir verilerini bulutta depolayabilirsiniz.


Şifre Koruması

İyi parola güvenliğinin birkaç adımı vardır. Her şeyden önce, asla varsayılan bir kullanıcı adı ve şifreyi kullanmayın. Hackerlar bunları bilir ve çoğu bilgisayar korsanlığı varsayılan parolaların sonucudur. Ağ yönlendiricilerinizden ödeme yazılımınıza, güçlü parolalar oluşturun ve bunları düzenli olarak değiştirin. Arka arkaya üç rastgele kelime çok güçlüdür ve hatırlanması kolaydır.


Hackleme Girişimlerini Kontrol Edin

Başarılı olsalar da olmasalar da hackerlar bilgisayarlarınızı ve PIN giriş cihazlarınızı hacklemeye çalışacaklar. Sonuçta, oteller çok para işliyor. Yazılımda düzenli olarak kötü amaçlı yazılım algılaması çalıştırmanız ve PIN giriş birimlerinizi kontrol ederek hiçbir veri tarama cihazının yerleştirilmediğinden emin olmanız önemlidir. Kanıt bulursanız, diğer hırsızlık girişimleri gibi polise bildirin ve herhangi bir veri ihlali olasılığını kapatın.


Personelinizi PCI Uyumluluğuna Hazırlama

Güvenli otel bilgisayarları ve cihazları, müşterinizin kredi kartını ve diğer kişisel bilgilerini güvende tutmanın anahtarı olmakla birlikte, personelinizin eylemleri, seçimleri ve güvenlik protokolü de misafir gizliliğini korumada önemli bir rol oynayacaktır. Ekipteki herkesin misafirlerle ilgili tanımlayıcı bilgileri ve özellikle ödeme bilgilerini korumanın ne kadar önemli olduğunu anladığından emin olun. Dijital güvenlik prosedürlerini, kötü amaçlı yazılım taramasının nasıl çalıştırılacağını, veri tarama cihazlarının nasıl kontrol edileceğini ve hassas veriler görüntülenirse misafir bilgi ekranlarına bakmamalarını nasıl sağlayacaklarını anlamaları gerekir. 

Misafir odalarına erişimi koruyorsunuz, misafirler hakkında soru soran kişilere kimlik bilgilerini vermeyi reddediyorsunuz ve misafirlerin değerli eşyalarını sakladığı kasayı koruyorsunuz. Kredi kartı bilgilerinin asla çalınma ve hatta gözetlenme riskiyle karşı karşıya kalmamasını sağlayarak saygın misafir gizliliğine yönelik bu sağlam itibarı geliştirmek için her türlü nedene sahipsiniz. Misafirleriniz onları ve bilgilerini korumak için size güveniyor. PCI uyumluluğu ile ihtiyaçlarını her zaman karşılayabilirsiniz. Sonuçta, misafirlerle ilgilenmek en iyi yaptığınız şeydir.

Bir protel PMS çözümünün güvenliğinize nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyorsanız, lütfen web sitemiz üzerinden bize ulaşın!