Google Otel Reklamları:Rezervasyonlarınızı Artırın

Online rezervasyon, seyahat endüstrisindeki diğer tüm rezervasyon yöntemlerini geride bırakıyor. Google, seyahat sektörü için tek başına ayda yaklaşık 10 milyon hedefli arama üretir ve bu aramaların yaklaşık 3 milyonu ilk 10 OTA'ya (Online Seyahat Acentesi) trafik oluşturur.

Muazzam pazarlama bütçeleriyle (Expedia'da 5,3 milyar dolar ve Priceline'da 4 milyar dolar), Booking.com ve Expedia gibi OTA'lar; TripAdvisor ve Trivago gibi meta arama siteleri, kullanıcı dostu rezervasyon platformları, yoğun e-posta ve yeniden hedefleme kampanyaları kullanarak toplam online rezervasyonlarını yüzde 67'nin üstüne çıkardı. Online rezervasyonların yalnızca %33'ü doğrudan otel web siteleri üzerinden yapıldı ve çoğunluğu en büyük 3 otel zincirine aitti: Marriott, Hilton ve IHG.

Bu, dünyadaki diğer otellerin online rezervasyon oranlarının yalnızca %13 olduğunu gösteriyor. Bu endişe verici derecede düşük bir orandır, ancak Google Otel Reklamları kullanılarak iyileştirilebilir.


Google Otel Reklamları nedir?

Google Otel Reklamları; otelinizi masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve mobil cihazlarda Google Arama ve Google Haritalar'da gösterir.

Gezginler şehrinizde bir otel ararken, doğrudan Google Otel Reklamları programına katılan oteller ile OTA'lar gibi üçüncü taraflarca yayınlanan oteller sonuç listesinde gösterilir. Kullanıcılar otelinize ve sitenizin sunduğu fiyatlara ilgi duyuyorsa, Google sonuç sayfasından doğrudan web sitenizin rezervasyon motoruna gitme gibi etkili bir seçeneğe sahiptirler.


Çoğu otel misafiri konaklama aramalarını Google üzerinden yapıyor. Google; arama alanındaki hemen hemen tüm gerçek zamanlı fiyatları ve müsaitlik durumunu, çoğu zaman bir harita üzerinde kolay erişilebilir görseller, açıklamalar ve konuk değerlendirmeleriyle birlikte göstererek kullanıcılara karar vermenin çok kolay ve sezgisel bir yolunu sunar. Kullanıcıların doğrudan Google'ın arama sonuçlarından hızlı bir şekilde karar vermesi şaşırtıcı değil!

Google; ayrıca otellere OTA'ların yanında yer alma ve doğrudan rekabet etme şansı verir. Arama sonuçlarında görünen otel bilgileri, fotoğraflar ve yorumlar “Google Benim İşletmem” listelerinden gelir. Otel sahipleri, işletme adresini, açıklamayı, çalışma saatlerini, iletişim bilgilerini onaylamak ve hatta web sitesini doğrudan bağlamak için bu ücretsiz Google aracını zaten kullanıyor olmalıdır. Ancak, web rezervasyon motorunuzda belirli paketlere; fiyatlar ve bağlantı eklemek ve OTA'ların yanında doğrudan fiyatınızı göstermek için Google Otel Reklamları platformunu kullanmanız gerekir.


Önemli

Birisi Google Haritalar'da otelinizin adını arıyor ama siz Google Otel Reklamlarını kullanmıyorsunuz. Sonuç listesi otelinizi, resmini ve tüm rakip OTA'ların fiyatlarını gösterir, ancak otelinizin web sitenizdeki fiyatını göstermez ve otelin rezervasyon motoruna bağlantı vermez.


Ne Tür Bir Otel Doğrudan yararlanabilir?

Google Otel Reklamları programına katılarak daha uygun fiyata rezervasyon alabilir ve olası misafirler kazanabilirsiniz.

Rezervasyonu doğrudan web sitenizde oluşturduğunuzda, misafirleriniz için daha iyi, daha kişiselleştirilmiş bir konaklama yaratmak için her türlü şansınız olur. Konuklarınız daha tesisinize ayak basmadan çok önce yan hizmetleri veya ürünleri pazarlama olanağına sahip olmanın yanı sıra oda yükseltme fırsatları da sunabilirsiniz.Şehir Oteli misin?

Yerel bir konsere veya popüler bir yerel cazibe merkezine, araba kiralamaya veya ücretsiz kuru temizlemeye kadar her türlü olanağa bilet sunarak konuklarınızın deneyimini daha da iyileştirebilirsiniz.


Bir Eğlence Oteli misiniz?

Spa uygulamaları, yoga ve meditasyon dersleri, tenis veya golf dersleri gibi bir spor paketi içeren özel sağlık paketleri sunabilirsiniz.

OTA'lar sadece odayı satmaya odaklanır. Özel bir web rezervasyon motoru (protel WBE5 gibi) kullanarak, misafirlerinizle gerçek bir iletişim hattı kurabilir, paketler ve ek hizmetler ile misafirinize eksiksiz ve unutulmaz bir deneyim sunabilirsiniz. En güncel müsaitliklerinize bağlı olarak tercihlerinde ince ayarlar yapmalarına olanak tanıyabilirsiniz.

OTA’lar rezervasyon alırken, aslında otelinizi yeniden satar ve platformları aracılığıyla konuklarınıza yeni teklifler pazarlar, böylece daha fazla satış için komisyon almaya devam ederler. 


Google Otel Reklamlarının Avantajları

Peki ya farklı olabilseydi? Tüm müşterilerinizin verilerini rezervasyon aşamasında sorgusuz sualsiz alabilseydiniz ne olurdu? Google Otel Reklamları özelliği ile OTA’larla eşit haklara sahipsiniz.

Misafirler, Google tabanlı bir OTA deneyimi ve kişiselleştirilmiş bir konaklamanın rahatlığını yaşarken oteller, doğrudan satış yaparak rezervasyonun kontrol altında olmasının getirdiği diğer tüm marka bilinci oluşturma ve gelir avantajlarından yararlanır.


Otelciler için;

Konuklar bir OTA aracılığıyla rezervasyon yaptığında, OTA, müşteri verilerinin sahibi olur ve bu verilerin hepsini oteller ile paylaşmaz. Otellere yalnızca bir rezervasyon numarası, konuk adı ve OTA platformu aracılığıyla konuklara ulaşmak için bir arayüz sağlanır. Otelinizi otel yapan özel deneyimleri misafirlerinize sunmanın hiçbir yolu yoktur.

Google Otel Reklamlarını kullanarak rezervasyonları kendi web siteniz üzerinden kontrol etme şansına sahip olursunuz. Müşterilerinizin veri bilgisine sahip olacak, onlarla özgürce ve kendi şartlarınızla iletişim kurabileceksiniz. Üstelik daha düşük maliyetle!


Ayrıca, şunları yapacaksınız:

*Doğrudan OTA'larla rekabet edin: Kullanıcılar, OTA'ların yanında sizin sunduğunuz fırsatları da yan yana karşılaştırabilecekler.

*TÜM misafirlerinizin verilerine ulaşın. OTA'ların otellere sağladığı minimum ve kısıtlı bilgilere güvenmek yerine, potansiyel müşterilerinize doğrudan satış yapın ve tüm bilgilerini yakalayın.

*Misafirlerinizle ilişkilerinizi geliştirin. Misafirinizin tüm bilgilerine erişerek; yardımcı bilgiler, misafir paketleri ve diğer temas noktaları ile otelinize gelene kadar onlarla iletişime geçebilirsiniz.

*Misafirlerinize yeniden pazarlama yapın. Misafirler OTA'larla rezervasyon yaptığında, tekrar rezervasyon yaptıklarında ekstra komisyon almak için konuklarınıza yeniden pazarlama yapan OTA'lardır. Google Otel Reklamları üzerinden yapılan doğrudan rezervasyonlar ile misafirlerinize OTA komisyonu olmadan yeniden pazarlama yapabilirsiniz.

*Tasarruf. Google Otel Reklamları aracılığıyla doğrudan rezervasyon almak, tekrarlanan OTA komisyon ücretlerinden tasarruf sağlayacaktır. İlk kez doğrudan otelinizin web sitesi üzerinden rezervasyon yapan müşterilerin, yeniden doğrudan sizinle rezervasyon yapma olasılıkları daha yüksektir.

*Daha düşük komisyonlar. Google Reklamları çeşitli teklif stratejileri sunar. EBM (Edinme Başına Maliyet), OTA'lar için olandan çok daha düşük olabilen bir rezervasyon değeri yüzdesi ödeyerek dönüşümleri en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak şekilde teklifinizi ayarlar.

*Rezervasyonlarınız üzerinde daha fazla kontrol Google Otel Reklamlarını kullanarak, örneğin rezervasyon yapan bir konuğun mobil cihaz kullanıp kullanmadığına veya siteye hangi ülkeden eriştiğine bağlı olarak özel, kişiselleştirilmiş fiyatlar belirleme olanağına sahipsiniz.


Gezginler İçin Google

Google Hotel Ads, Google'ın kurucusu Sergey Brin'in yıllar önce hayal ettiği yönü hedefliyor. “Sadece ihtiyaç duyduğunuzda bilgi almak”.

Bir kullanıcının, bir varış yeri adlandırarak arama sorgusuna başlaması ile sağlanan bilgiler Brin'in rüyasına giderek daha yakınlaşıyor: “Doğru zamanda, kolayca erişilebilir ve kolayca ulaşılabilir.”

Konukların büyük bir çoğunluğu, rezervasyon yapmak için kullandıkları kanal hakkında çok az fikre sahiptir. Onlara göre Google arama sonuçları, en düşük fiyatların kazandığı bir savaş alanından biraz daha fazlası gibi görünebilir.

Misafirler; OTA'lar aracılığıyla oda rezervasyonu yaparken otellere dayatılan kısıtlamaların farkında değiller. Misafirler, rezervasyonlarında değişiklik yapmak için otelinizi kaç kez aradılar? Ancak onları OTA'ya yönlendirmek zorunda kaldınız? Doğrudan rezervasyon, misafirlerinizin deneyimlerini çok daha kolay ve mutlu hale getirecek. Üçüncü şahıslara gerek kalmadan doğrudan otelinizle iletişim kurabilecek ve cazip ekstra paketlerinizi duyma ve rezervasyon yapma fırsatına sahip olacaklar.


Google Otel Reklamları Nasıl Çalışır?

Google Otel Reklamları, masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve mobil cihazlarda Google Arama, Google Haritalar ve Google+'da 100'den fazla ülkede otellerinizi sergileme olanağı sunar.


Google, bağlantının kullanıcıyı doğrudan otelin web sayfasına götüreceğini göstermek için otel adının yanındaki "Resmi site" etiketini kullanır. Olan şudur ki, kullanıcı doğrudan rezervasyon motoruna bağlıdır, varış ve ayrılış tarihi, doluluk oranı ve seçilen fiyat dahil seçim filtreleri korunur. Kullanıcının yalnızca "Şimdi rezervasyon yap" düğmesini tıklaması yeterlidir. Bu kadar kolay!

Reklamlara nasıl başlarım?

Google Otel Reklamları kampanyanızı başlatmak için otelinizin fiyatlarını ve müsaitlik durumunu Google'a sağlayacak ve ayrıca kampanyanızı sizin adınıza yönetebilecek yetkili bir Entegrasyon Ortağı ile çalışmanız gerekir.


Ödeme nasıl çalışır?

Son yıllarda, teklif verme modeli, Google'ın genel Tıklama Başına Maliyet'ten (TBM), seyahat endüstrisi için Edinme Başına Maliyet (EBM) ve Komisyon - tüketilen konaklama başına yüzde gibi daha optimize edilmiş modellere doğru çeşitlendi.

TBM modeli, Google'ın klasik reklam modelidir: Biri sitenize tıkladığında, dönüşüm yapıp yapmadığına bakılmaksızın ödeme yaparsınız. Bu, marka bilinirliği oluşturmak için iyi bir tekniktir ancak rezervasyonu garanti etmez.

EBM modeli kapsamında, Google Otel Reklamları bağlantısını tıkladıktan sonraki 30 gün içinde biri otelinizde bir rezervasyonu tamamlarsa (iptaller ve rezervasyonun kullanılmaması durumlar hariç) Google'a ödeme yaparsınız. İlk yatırım yoktur, bu nedenle ön risk yoktur. Yalnızca sonuçlar için ödeme yaparsınız. EBM ile her ayın sonunda Google, Entegrasyon Ortağınıza o aya ait onaylanmış rezervasyon raporunu gönderir. Otel daha sonra raporu kontrol eder, iptaller veya rezervasyonun kullanılmaması gibi tüm değişiklikleri görüşür ve geri verir.

Daha da çekici olan, tüketilen konaklama başına yüzde yöntemi, Google'a yalnızca müşteri size ödeme yaptıktan sonra ödeme yapacağınız ve hangi büyüklükte mülk yönetiyor olursanız olun kârlılığı sürdürebileceğiniz anlamına gelir.

Bu harika değil mi?


No-show, iptaller veya değişikliklere ne olur?

Bir kullanıcı rezervasyonunu iptal ederse, Google'ın komisyonunu ödemeniz gerekmez. İptal işlemi web siteniz üzerinden yapılırsa, yetkili Entegrasyon Ortağınız bunu Google'a bildirecektir, ancak başka bir kanaldan iptal ederse veya kullanılmadıysa, iptali aylık dönem boyunca not etmeniz gerekir. Yetkili Entegrasyon Ortağınız bunu Google'a bildirecek ve komisyonu ödemeyeceksiniz.

Bir rezervasyonda değişiklik yapılırsa, aylık incelemedeki değişikliğin ve komisyon toplamınızın yeni rezervasyon toplamına göre değişeceğini unutmayın.


Google rezervasyonları nasıl izleyebilir?

Google, bir Google Otel Reklamındaki bir bağlantıyı tıkladıklarında, kullanıcının tarayıcısına bir izleme çerezi ekler. Kullanıcı, çerez etkinken web siteniz üzerinden otelinizi rezerve ederse, rezervasyon motorunuz aracılığıyla rezervasyona bir Google Otel Reklamları dönüşüm kodu atanır. Bu dönüşüm koduna sahip tüm rezervasyonlar, Google ödemesi için ay sonu raporunda listelenir.


Sadık Müşteri

Müşteriyle olan tüm etkileşimler, kendi rezervasyon motorunuz aracılığıyla web sitenizde tamamlanır. Tüm konukların tercihleri ​​ve verileri, bunların izlendiği analiz verilerinin yanı sıra size aittir.

Gerçek misafir yolculuğu, gerçek konaklamadan çok önce başlayabilir ve harika bir misafir-ev sahibi ilişkisi geliştirilebilir. Bu ilişkiyi, konaklama süresince korumak ve büyütmek için zamanı vardır, bu da olumlu geri bildirimler ve mutlu ve sadık bir müşteri ile sonuçlanır.


Ve hepsi daha iyi bir fiyata.

Protel bültenine kaydolmayı ve sonraki yayınlarımızda daha fazla ipucu için bizi sosyal medya kanallarımızdan takip etmeyi unutmayın.