3 Adımda Yapay Zeka ile Otel Deneyimini Geliştirin

Self Servis Teknolojisini Güçlendirme

Giderek daha fazla teknoloji meraklısı müşteri, insan müdahalesinin olmadığı yapay zeka seçeneklerini tercih ediyor.

Yakın zamanda yapılan bir anket, tüketicilerin üçte ikisinin bir kişi ile konuşmak yerine self servis seçenekleri kullanmayı tercih ettiği sonucuna ulaştı.

Otel misafirlerinin yaklaşık %60'ı, bir sorunu çözmenin yolunu bulmak için bir müşteri hizmetleri temsilcisiyle konuşmak yerine şirketin web sitesini kullanmayı tercih ediyor.

Otelcilik sektöründe kullanılan self servis teknolojisi, kullanıcıların bilgiye kolayca erişmesine ve insan müdahalesi olmadan rutin görevleri gerçekleştirmesine olanak tanır.

Buna online fatura ödeme, otel rezervasyonu veya tur düzenleme gibi tüketici faaliyetleri dahildir.

Teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte; her gün gerçekleştirdiğimiz birçok self servis faaliyet de hayatımızın vazgeçilmezi oldu, çünkü bu işleri onlara zamanımız varken yapmanın rahatlığını artık biliyoruz.

Peki, otel yapay zekası konukların daha fazla self servis teknolojisinden yararlanmasına nasıl yardımcı oluyor?

Yapay zeka, otel konaklama endüstrisinde ortaya çıkan en benzersiz teknolojilerden biridir.

Bir cihazın zaman içinde daha karmaşık görevleri yerine getirebilmesi için geçmiş deneyimlerden veya etkileşimlerden öğrenmesini ve gelişen yeteneğini ifade eder.

Bu, yapay zekanın zaman içinde basit sipariş alma görevlerinden yemek önerileri ve şarap eşleştirmeleri gibi daha karmaşık ve kişiselleştirilmiş işlevlere geçebileceği anlamına geliyor.

Otel endüstrisinde self servis teknolojisi konuklara şunları sağlayabilir:

-Yemek veya içecek siparişi 

-Yemek rezervasyonları

-Oda sıcaklığı ve aydınlatması kontrolü

-Ulaşım düzenlemek

-Yerel turistik yerleri bulmak

-Yerel etkinliklere bilet rezervasyonu yapmak

Otel konukları, resepsiyonu aramak veya bir konsiyerj ile konuşmak için sırada beklemek yerine, deneyimlerini odalarından, otel barından veya lobi alanından planlayabilirler.

Yapay zekanın gerçek hayatta bir robot olarak mı yoksa akıllı telefondaki bir uygulama olarak mı görüneceği, otelin markalama yönergelerine bağlı olarak değişebilir.

Gerçek hayattan bir örnek: Wynn Las Vegas, Amazon ile ortaklaşa olarak, oda sıcaklığını ve aydınlatmasını ayarlamak veya oda servisi siparişi vermek gibi self servis taleplerde konuklara yardımcı olmak için her odaya Echos yerleştiriyor.


Kişiselleştirmeyi iyileştirme

Konuklarınıza, daha otelinize ayak basmadan önce daha kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşatabilirsiniz. Birçok seyahat sitesi, civarda toplanan önceki konuk faaliyetlerine dayalı önerilerde bulunmak gibi kişiselleştirilmiş hizmetler sunmaktadır.

Bir tüketici bir kuruluşla her etkileşime girdiğinde, yapay zeka için daha fazla bilgi kullanılabilir hale gelir ve bu da kişiselleştirilmiş deneyimi geliştirir.

Tıpkı Amazon.com'da alışveriş yaptığınızda, ilgilendiğiniz ürünlere göz atan veya satın alan diğer müşterilerin ne satın aldığının gösterildiği gibi.

Las Vegas'taki Cosmopolitan oteli, kişilik yüklü sohbet robotu Rose'u 2017'de tanıttı.

Gerçek zamanlı mesajlaşmayı kullanan Rose, konuk odalarına ikram teslimatı düzenleyebiliyor, benzersiz kokteyller öneriyor ve hatta oyunlar oynayabiliyor.

Lansmanın ardından Rose, konukların sorularının %80'ini yanıtlayabildi. Unutulmaması gereken önemli konu: Misafirler tesisteyken ortalama %30 daha fazla harcadılar ve deneyimlerinden %33 daha fazla memnun kaldılar. Hangi otel bundan pay almak istemezsin?

Otel, yapay zeka ve doğal dil işlemeyi platformuna entegre eden Rose'un yeni bir sürümünü yayınladı.

Rose, tüm bulguları birleştirerek anlamlandırmayı öğrendi ve hatta bir konuğun üzgün veya heyecanlı olup olmadığını anlamak için duyguları okuyabiliyor.

Rose bir sorun tespit ederse, çözüm için bir Müşteri Hizmeti temsilcisiyle iletişime geçebiliyor.

Rose bunu yaparken misafir, bir çözüm talep edildiğinin farkında bile olmayabiliyor.

Şimdi bir dakikanız varsa, neden IBM'in Tone Analyzer demosunu denemiyorsunuz? Tipik bir otel şikayeti yazın ve yapay zekanın bunun hakkında ne düşündüğünü görün!

Rose, otelin misafir sistemine bağlı olduğundan, kurumsal çaptaki verilere erişimi vardır.

Veri toplama, makine öğrenimi ve yapay zekayı entegre eden Rose, deneyimleri kişiselleştirebilir, olası müşteri sorunlarını belirleyebilir ve çözüm için konuk hizmetleriyle iletişime geçebilir.

7/24 kesintisiz ve kişiselleştirilmiş bir hizmet sunar.


Kesintisiz Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri, basit bir soruyu yanıtlamaktan karmaşık bir müşteri sorununu çözmeye kadar bir dizi faaliyeti kapsar.

Teknolojiyi kullanmak, otel misafirlerinin eğer endişeleri varsa gidermek için çözüm sunmak anlamına gelir.

Bazen misafirin bir şehirde gezinmesine veya sadece fazladan bir havlu talep etmesine yardımcı olan bir mobil uygulamadır.

Komutlara yanıt verebilen bir oda içi akıllı hoparlördür.

Kullanılan teknoloji ne olursa olsun, asla kötü bir gün geçirmez.

Son bir saat içinde aynı soruyu kaç misafirin sorduğu önemli değildir. Teknoloji buna her zaman aynı şekilde, bıkmadan cevap verecektir.

Bir misafirin bir şey hakkında şikayet etmek için beş kez araması önemli değil. Teknoloji, her aramayı ilk aramaymış gibi ele alacaktır.

Bu, müşteri sadakatini etkileyebilecek olumlu bir müşteri deneyimi sağlar.

Yapay zekanın müşteri hizmetlerini genişletmek için nasıl kullanıldığına dair bir başka örnek de Hilton Connie'dir.

Connie, konuklara müşteri hizmeti sunan bir yapay zeka robotudur.

Connie, her zaman müsait olan kişisel bir hizmetkar gibi davranır.

Connie, insanlarla etkileşimlerden öğrenebildiği ve bunlara uyum sağlayabildiği için, daha iyi müşteri hizmeti sunma yeteneği her geçen gün artıyor.

Rutin hizmetleri bu şekilde ele almak için modern bir teknoloji kullanmak, çalışanları daha karmaşık sorunları ele almak için serbest bırakmak anlamına gelir ve bu da müşterinin deneyimini iyileştirmeye yardımcı olabilir.


Otel Yapay Zekasının Geleceği

World Travel Market'te yayınlanan araştırma, yapay zekanın kişiselleştirilmesinin otel gelirlerini %10'un üzerinde artırabileceğini ve maliyetleri %15'ten fazla azaltabileceğini gösteriyor.

Araştırma, konaklama endüstrisindeki manuel faaliyetlerin %73'ünün teknik çözümlerle değiştirilebileceğini tahmin ediyor.

Colliers International'daki temel araştırma, yapay zeka, makine öğrenimi ve büyük verinin tahmine dayalı analitiğinin 2025 yılına kadar yaygınlaşacağını ve konaklama sektörünün en olası etkilenenlerden biri olduğunu gösteriyor.

Cosmopolitan'dan Rose ve Hilton'dan Connie'nin başarısına dayanarak, doğru teknolojiyi kullanmak müşteri memnuniyetini artırır. Gelişmiş teknolojiler self servisi güçlendirir, rasyonalizasyonu geliştirir ve hepsi de üstün bir müşteri yolculuğuna yol açan hiç bitmeyen müşteri hizmeti sağlayabilirler.

Protel PMS sistemi, otel sektöründeki operasyonel görevler için yeterince olgunlaştıkça gelişen teknolojilerden en iyi şekilde yararlanarak otelinizi dijital dönüşüm yolculuğuna çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Demo talep etmek için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.