Konaklama Sektörü: Geleceğin Teknolojileri Trendle

Konaklama endüstrisindeki en son teknoloji trendlerini takip etmek ve uygulamak kritik önem taşıyor, rekabet piyasasında uyum sağlamayan işletmeler geride kalıyor. Bu yazıda, özellikle COVID pandemisi ile birlikte değişen müşteri beklentileri ve gereksinimleri ile birlikte 2021 için en son teknoloji trendleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

 

Koronavirüs salgını ve bununla ilişkili tüketici davranışındaki değişimlere çözüm olarak hizmet eden teknolojik değişimler : Konaklama Sektöründeki En Son Teknoloji Trendlerini Keşfedin! 

 

1. Sesli Arama ve Sesli Kontrol 

 Sesli arama, otel, restoran ve kafeleri bulmak için giderek artan sayıda misafir veya müşteri sesli aramaya yöneldiğinden, bu teknolojiden yararlanmanın zamanı geldi. Bunu yapmak için, web sitenizin ve rezervasyon motorunuzun, sesli aramanın doğru şekilde kullanılabilmesi için yapılandırıldığından emin olmanız gerekir. 

 

Bazı ortamlarda, ses kontrolüne olan talep de artıyor. Bu, otel odalarında akıllı hoparlörlerin kullanımından, çeşitli oda içi cihazların kontrolüne, restoran ve kafelerde otomatik sipariş almaya kadar her şeyi içerebilir, yani müşterilerinizin; artık personelin siparişlerini almasını beklemesine gerek kalmaz.  

 

2. Temassız Ödemeler 

 Temassız ödemelerin; oteller, tatil köyleri, restoranlar, barlar ve kafeler için sunduğu avantajlar konaklama endüstrisindeki ana teknoloji trendleri arasında yer almasını sağlamaktadır. Temassız teknoloji, ödemeleri hızlandırmanın ve müşteri memnuniyetini artırmanın yanı sıra sadakat programlarıyla da kolayca uyumludur. 

 

Mobil temassız ödemeler, müşterilerin cüzdanları yanlarında olmasa veya kredi kartları yanlarında olmasa bile mümkündür. Ayrıca, COVID önlemi olarak, temassız ödemeler de insan-insan temasını azaltmak için mükemmel bir yol sunar. 

 

3. Otel ve Restoranlarda Robotlar 

 Konaklama endüstrisinin kavradığı en heyecan verici teknoloji trendlerinden biri, robotiklerin yükselişi ve geleneksel olarak insanlar tarafından gerçekleştirilen görevleri yerine getirmek için robotların kullanılmasıdır. Örneğin, robotlar otellerde bir kapıcı rolü oynayabilir, konukları ağırlayabilir ve onlara önemli müşteri bilgileri sağlayabilir. 

 

Benzer şekilde, bazı oteller zeminleri süpürmek ve hatta mikrop öldürmek gibi temizlik amacıyla robotları kullanmaya başladı. Bu, restoranlar da dahil olmak üzere konaklama endüstrisinin geri kalanında da kopyalanabilen bir uygulamadır ve robotların kullanımı bir ortamı daha güvenli hale getirmeye yardımcı olabilir. 

 

 

4. Chatbotlar 

 Sohbet robotları, birkaç yıldır yükselen bir konaklama teknolojisi trendidir. Bu seçeneğin önemi, potansiyel müşteriler günün her saatinde sorulara hızlı yanıtlar talep ettikçe, giderek artmaktadır. Oteller ve restoranlar için, sıklıkla farklı saat dilimlerinde gelen sorulara hızlı yanıt vermek üzere personel bulundurmak maliyetli ve zordur. 

 

İyi bir chatbot, herhangi bir insan müdahalesine ihtiyaç duymadan sıkça sorulan soruları cevaplayacaktır. Daha gelişmiş durumlarda, sohbet botu müşteriden bilgi alabilir ve ardından sorguyu ilk fırsatta bir personele iletebilir ve aynı zamanda müşterinin söylediklerine erişim sağlayabilir. 


5. Sanal Gerçeklik 

Sanal gerçeklik, konaklama endüstrisindeki farkında olmanız gereken önemli teknoloji trendlerinden bir diğeridir. Bu, özellikle müşterilerin rezervasyon yapmaya hazır oldukları aşamada fark yaratabilir, çünkü potansiyel müşterilere otel ziyaretlerinde ne bekleyebilecekleri konusunda çok daha net bir fikir verecektir. 

Örneğin; COVID salgını süresince, konuk ağırlama pazarlamasında çalışanlar, sanal gerçeklik ile müşterilere bir otelin unsurlarını deneyimleme veya daha önce bir restoranın düzenini görme fırsatı sağlayabilir. Sanal gerçeklik teknolojisinden yararlanacak olanlar, rakiplerine üstünlük kazanma fırsatı yakalarlar. 

Çoğu modern sanal gerçeklik tur videosu, bir web tarayıcısında görüntülenebilir. Kullanıcıların bir VR başlığına erişimi varsa daha fazla gerçeklik de elde edilebilir. 

 

6. Mobil Check-In 

Mobil check-in otelcilik teknolojisi, dikkate alınması gereken bir diğer önemli alandır. Müşteri deneyimini otele vardığı andan itibaren iyileştirmeye yardımcı olabilir. İlk izlenimler müşterilerin nihayetinde ziyaretleri veya kalışları hakkında nasıl hissettikleri konusunda büyük bir etkiye sahip olabilir. 

 

En önemlisi, mobil check-in'ler yüz yüze müşteri etkileşimlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor, bu da müşterilerin check-in zamanları açısından potansiyel olarak daha fazla esnekliğe sahip olabileceği anlamına geliyor. Bu, konaklama endüstrisindeki daha geniş temassız teknoloji trendleriyle bağlantılı olup özellikle COVID konusunda endişeli olan müşteriler için memnuniyetle karşılanabilir. 


7. Tanıma Teknolojisi 

 Örneğin, otelinizde odaların kilidini açmak için parmak izi veya yüz tanıma teknolojisinin kullanılıp kullanılamayacağını hayal edin. Şimdi aynı teknolojinin check-in ve check-out amaçları için kullanımlarını düşünün. Gelecekte, bu teknolojinin, ödemelerin dokunuşla doğrulanmasıyla, tamamen sorunsuz satın alımlara da izin vermesi muhtemeldir. 

 

 

8. Yapay Zeka 

 Modern çağda, müşteriler konaklama şirketleriyle çeşitli dijital kanallar üzerinden etkileşim kurabilmeyi ve hızlı yanıtlar alabilmeyi umuyor. Aslında tüm bu kanalları izleyen ve hızlı yanıtlar veren bir kadroya sahip olmak imkansız değilse de zor, bu da sohbet robotlarının ve yapay zekanın gerekliliğini gösteriyor.  

 

10. Artırılmış Gerçeklik Son olarak, artırılmış gerçeklik, VR teknolojisine benzer bir şekilde teknoloji trendi olarak patladı, ancak daha da erişilebilir; tipik olarak bir akıllı telefona ve internete erişimden biraz daha fazlasını gerektirir. Kullanıcıları dijital bir ortama yerleştiren VR'nin aksine, artırılmış gerçeklik, bilgi katmanları aracılığıyla gerçek dünya ortamını geliştirmekle ilgilidir. 

 

Bu uygulama sınırsız bir potansiyel sunuyor. Otelinizin, müşterilerin telefonlarını haritaya doğrultabilecekleri ve belirli konumlar hakkında bilgi edinebilecekleri AR uyumlu duvar haritaları sağladığını hayal edin. Alternatif olarak, kullanıcıların binaya telefonlarından bakarak yerel restoranların müşteri yorumlarını görmelerine olanak tanıyan bir uygulamaya ne dersiniz?

 

11. Siber Güvenlik 

Son olarak, siber güvenlik için artan ihtiyaç, konaklama endüstrisindeki en hayati teknoloji eğilimleri arasında yer alıyor. Günümüzde, oteller ve restoranlar her zamankinden daha fazla verilere bağımlı ve BT sistemlerinden de her zamankinden daha fazla yararlanıyor. Ancak, bu onları potansiyel olarak çok daha savunmasız bir konumda bırakıyor. 

Buradaki en büyük tehditlerden bazıları fidye yazılımı saldırıları, kimlik avı saldırıları, dağıtılmış hizmet engelleme (DDoS) saldırıları ve şirket çalışanları hatasıdır. Bu nedenle, otellerin siber güvenlik bilinci eğitimine yeterince yatırım yapmaları, BT sistemlerini korumaları, müşteri verilerini güvende tutmaları ve verilerin yedeklenip kurtarılabilir olduğundan emin olmaları gerekir. 

Chatbotlar, basit soruları anlayabilir ve neredeyse anında yanıt verebilir, müşteri hizmetleri personelinin yükünü ortadan kaldırır ve müşterilerin deneyimini geliştirir. Bu arada, AI kullanımları, veri analizi dahil oteller için diğer önemli alanlara da yayılıyor. Kısacası: kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir teknoloji trendi. 


12.Big Data (Büyük Veri) 

 Veri toplama, tüm sektörlerde hızla büyüdüğü gibi, konaklama işletmeleri tarafından da daha kişiselleştirilmiş deneyimler sağlamak için büyük bir etki için kullanılabilir. Örnek olarak, seyahat acenteleri tarafından yaşa, cinsiyete, bütçeye, daha önce ziyaret edilen yerlere vb. Dayalı olarak akıllı destinasyon önerileri yapmak için kullanılabilir. 

Otel endüstrisinde veri işlemek, işletmelerin gelir yönetimi amacıyla kullanılabilecek eğilimleri belirlemesine olanak tanır. Bu, fiyatlandırma stratejilerine daha fazla veri odaklı yaklaşımlar sağlar ve iş liderlerinin mevcut iş performansı ve onu etkileyen dış etkiler hakkında daha net bir anlayış kazanmasını sağlar. 

Konaklama endüstrisindekiler için, en son teknoloji trendlerine ayak uydurmak, sadece müşteri deneyimini iyileştirmek için değil, aynı zamanda iç süreçleri de iyileştirmek için son derece önemlidir. Yukarıda ayrıntıları verilen on iki teknoloji trendini keşfederek, işletmenizin rakiplerinin önünde kalmasını sağlamaya yardımcı olabilirsiniz.