Butik Oteller Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Butik otel açmayı mı düşünüyorsunuz? Belki de mülkünüzü butik otele dönüştürmeyi düşünüyorsunuz ya da butik otel meraklısı bir otelcisiniz, butik oteller hakkında bilmeniz gereken her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

“Geldiler, gördüler, yendiler.” Bu, butik otellerin hikayesini hemen hemen özetliyor.

Popüleritesindeki artışa rağmen, butik oteller birçokları için hala gizemlidir. Evet, şık ve estetikler ama bu tür oteller hakkında başka ne biliyorsunuz?

Henüz tam olarak hazır değilseniz endişelenmeyin, Europrotel arkanızda. Bu yazıda, geçmişlerinden onları farklı kılan şeylere kadar butik oteller hakkında bilinmesi gereken her şeyi paylaşacağız.


Butik Otel Tanımı

Butik otel, küçük, samimi ve özel hissettiren bir otel türüdür. Tipik olarak 100'den az odaya sahiptir ve konuklarına ultra kişisel bir hizmet sunar. Diğer birçok otel markasının halk tarafından algılanma biçiminden farklı olarak, bir butik otel yerel kültüre sadık kalır.

Tiffany M. Braun, butik otellerin ortaya çıkışına ilişkin araştırmasında (2017)  bunu şöyle dile getiriyor:

“Butik oteller, birçok ek yaşam tarzı olanağı sunarken, çağdaş veya minimalist bir dekora sahiptir. Bu mülkler; sahibinin, tasarımcının veya girişimcinin kişiliğini ve tarzını yansıtan yüksek düzeyde özelleştirilmiş hizmetler sunar.”

Butik oteller küçük olabilir. Ancak bu, olanaklardan yoksun oldukları anlamına gelmez. Aslında, daha büyük ve çok daha geniş oteller kadar paralarının karşılığını misafirlerine verirler. Son teknoloji kaplıcalardan lüks dinlenme alanlarına kadar, bu otellerin her şeye sahip olduğunu söylemek doğru olur.

Tanımı da bitirdiğimize göre şimdi butik otellerin tarihine hızlıca bir göz atalım.


Butik Otellerin Kısa Tarihi

Butik otellerin gerçek kökeni hakkında bazı tartışmalar olsa da, birçok yayın fikri Bill Kimptontakip ediyor.

Kimpton, 60 ve 70'lerin bir mobil yatırım bankacısıydı. Genellikle Avrupa'da seyahat ediyordu ve sahiplerini tanıdığınız, lobide şarap içtiğiniz ve her şeyin cana yakın ve samimi olduğu bu küçük otellerde kalıyordu.

ABD'ye döndüğünde, hiçbir kişiliği olmayan oteller bulacaktı. Bu onu çok sinirlendirdi. Lobide yanan bir şömine ve insanların birbirlerinin isimlerini hatırlamasıyla çok ilgiliydi. Bu yüzden herkesin kendini evindeymiş gibi hissedeceği bir butik otel açmaya karar verdi. ABD'de butik otel fikri böyle doğdu.

1 Nisan 1981'de Amerika'nın ilk butik oteli olan The Bedford Hotel, San Francisco'da kapılarını açtı. Kısa bir süre sonra, 1984 yılında Ian Schrager tarafından kurulan New York merkezli Morgans da dahil olmak üzere diğer butik oteller ortaya çıktı. Butik otel fikrini ABD'ye getiren Kimpton olsa da, onu gerçekten değiştiren Schrager oldu. Yüzlerce butik otel işleten Morgans Hotel Group, o zamandan beri ikonik bir marka haline geldi.

Bugün çok uluslu şirketler, kendi markalarından butik lüks tatil köyleri ve butik otel zincirleri yaratarak bu fenomene odaklandılar.

Rakamlar Ne Diyor

Otuz yıl önce, sektör yok olma tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Ancak 2021'e kadar butik otel endüstrisi, yatırımcıları çeken multi-milyarlık bir sektör olmak için her şeye meydan okudu.

Statista'ya göre, bu sektörün pazar büyüklüğü şu anda 18.36 milyar dolar. Daha iyi anlamanız için, küresel pansiyon pazarı büyüklüğünün sadece 5,2 milyar dolar değerinde olduğunu söyleyelim.

Yıkıcı pandemiye rağmen, butik otel endüstrisi hala sebat ediyor. Butik ve Yaşam Tarzı Otelleri Derneği'nin istatistiklerine göre, kentsel ortamlardaki butik oteller Temmuz 2020'de %40,5 doluluk oranıyla faaliyet gösteriyordu. Buna karşılık, diğer sektörlerde %10'un altında doluluk oranları yaşanıyordu.

Bu rakamlardan butik otellerin neden bu kadar favori olduğunu anlamak kolay. Tiffany M. Braun, son yıllarda butik otel endüstrisinin büyümesinin gerçekten “olağanüstü” olduğunu kabul ediyor.

Bu otelleri bu kadar özel yapan şeyin ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.


Butik Otellerin Özellikleri: Onları Öne Çıkaran Nedir?

Kendi butik otelinizi oluşturmak veya mevcut bir oteli yenilemek istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var:


1. Boyut

100'den fazla odası varsa, bir butik otelin ihtiyaç duyduğu o "özel şeyi" yaratmak zor olacaktır. Butik otellerin en az 10 odası olabilir. Önemli olan nicelik değil niteliktir.

Butik otelinizi tasarlarken bir samimiyet ve rahatlık duygusu yaratmak nihai hedefiniz olmalıdır.

Daha fazla oda eklemek yerine, konukların bir araya gelip bir şeyler içebilecekleri ve hoş vakit geçirebilecekleri bir “ortak yaşam alanı” yaratabilirsiniz.


2. Şık Tasarım

Bir butik otelin iç tasarımı, operasyonları kadar benzersizdir ve her zaman lükstür. Genellikle modern zarafeti tarihi detaylarla harmanlar.


3. Kişiselleştirilmiş Hizmet

Kişiye özel hizmet sunmak butik otelinizi popüler yapan şeydir. Bu nedenle misafirlerinize kendilerini gerçekten evlerindeymiş gibi hissettirecek şekilde davranın.

Banyo malzemeleri ve diğer olanakları özelleştirin. (Henüz yapmadıysanız, lütfen nitelik tabanlı satışa bir göz atın). Ayrıca, check-in yaparken onları isimleriyle karşılamak iyi bir fikir olabilir.


4. Yerel Kültür

Butik oteller, mutfağından dekoruna kadar yerel kültüre sadık kalmalıdır. Örneğin duvarları yerel tablolar ve çizimlerle süsleyebilirsiniz.

Ayrıca, otelinize yakın yerlerde neler yapılabileceğini göstermek için konuklarınıza ücretsiz turlar sunabilirsiniz.

Burada mantık dışı gitmek de “butik” düşünce çerçevesindedir. Zorlu bir kentsel ortamın ortasında bir ada olarak tamamen istiflenmiş av temalı bir otel, ormanın ortasında endüstriyel tasarım temalı bir otel kadar iyi çalışabilir. Fikriniz, kusursuz, özgün ve inanılmayacak kadar tutkulu olmalı!


5. İdeal Konum

Küçük boyutları nedeniyle butik oteller genellikle canlı, lüks bölgelerde veya üst düzey yerleşim bölgelerinde ve kalabalıktan uzak, ancak toplu taşıma araçlarına iyi erişime sahip tatil bölgelerinde bulunur.

Butik otelinizi geliştirmek istiyorsanız, mükemmel bir konumda olduğundan emin olun. Bu, şehirden birkaç mil uzakta, doğanın kalbinde bir yer ya da güzel bahçeler, deniz ve gökyüzü ile çevrili ayrıcalıklı bir konum olabilir.


6. Kişiselleştirilmiş Dekor

Birçok butik otel, klima, bilgi-eğlence sistemleri ve yağmur duş başlığı gibi birçok modern olanağa sahip olsa da, aynı zamanda bireysel özelliklerle de doludur.

Buradaki fikir, mekanınıza sıcak ve davetkar bir kişilik kazandıran kişiselleştirilmiş bir dekora sahip olmaktır.

Herhangi bir eski mobilyayı modern renklerle boyayabilirsiniz. İç mekana estetik bir görünüm ve his kazandırmak için yerel kaynaklı malzemeler kullanabilirsiniz.

Ayrıca tasarım mobilyalar ve ilginç dokunuşlar da ekleyebilirsiniz. Dekorunuzun unutulmaz bir görsel deneyim yarattığından emin olun.


7. Birinci Sınıf Restoran

Yerel yiyecekleri menünüze dahil etmeyi düşünün. Mümkünse egzotik bir restoran veya bar ekleyin.


Butik Oteller ve Normal Oteller 

Zincir otellere göre çok daha kişisel ve dolayısıyla daha “niş” olmanın yanı sıra, butik otelleri gerçekten farklı kılan birkaç özellik var. 


Butik Oteller

*Tipik olarak 10 ila 100 odaya sahiptir.

*Hiçbir butik otel birbirine benzemez. Her biri kendi benzersiz tasarımına, dekoruna, mutfağına ve tarzına sahiptir.

*Küçük bir aile benzeri personel birliğine sahiptirler.

*Konforlu, lüks ve samimidirler.

*Yerel bir girişimci tarafından sahip olunan ve işletilen, dolayısıyla daha fazla özerkliğe sahiptirler.

Misafirlerinizi şaşırtmak için birkaç beklenmedik ekstra ile birlikte tüm olası olanaklara sahip olmaya vurgu yapın. Süit içinde giyinme odaları, lüks küvetler, kaliteli nevresimler, özel balkonlar ve daha fazlası gibi.


Yerel deneyim

Butik oteller; konuklarına, ziyaret ettikleri coğrafi konumun tadına daha iyi varmalarını sağlar.

Çoğunlukla, toplu taşımaya iyi erişimin olduğu popüler, modaya uygun kentsel alanlarda bulunurlar.


Normal Oteller

*100 ila 1000 arasında oda sayısına sahip olabilir. 21 Aralık 2020 itibariyle, ABD'de üst zincir tipinde otel başına ortalama 331,1 oda bulunmaktadır.

*Boyut, dekor, stil, mutfak vb. söz konusu olduğunda tipik olarak tüm konumlarda standartlaştırılmıştır.

*Genel konfora odaklanır.

*Büyük bir otel şirketi tarafından işletilirler.

*Check-in, check-out, çamaşırhane ve kat hizmetleri görevlerini yürütmek için birçok çalışanı istihdam ederler.

*Yalnızca temel olanaklara sahip olmaya vurgu yaparlar.

*Konum ne olursa olsun aynı hizmeti ve deneyimi sağlarlar.

*Büyük ve ferah oldukları göz önüne alındığında, çoğu normal otel, iyi turist akışının olduğu bölgelerde (sahile yakın yerler gibi) bulunur.


Başarılı Bir Butik Otel İşletmek İçin En İyi 4 İpucu

Otel açmak birçok girişimcinin düşündüğü bir şeydir. Birkaç yatak odası dışında hiçbir şeyi olmayan ev sahipleri bile, onları modaya uygun bir butik otele nasıl dönüştürebileceklerini merak ediyor.

Sonuçta, kişiselleştirilmiş konukseverlik kavramı şu anda otel endüstrisindeki en popüler şeylerden biri.

Butik otelinizin diğerlerinden öne çıkmasına yardımcı olacak tüm ipuçlarını bir araya getirdik.


1. En İyiyi Hedefleyin

Kişiselleştirilmiş hizmet sunmak yeterli değildir. En iyiler arasında en iyisi olmak için butik otelinize aşağıdaki özellikleri dahil etmelisiniz:


*Ücretsiz kahvaltı

*Modern spa veya bar

*Lüks bir görünüme ve hisse sahip özgün, tam teşekküllü odalar

*Eşsiz aile ve grup aktiviteleri. Ör. doğa yürüyüşleri, yoga dersleri, yemek kursları

*Birinci sınıf eğlence seçenekleri

*Şık salon alanı veya bar

*Hayvan dostu işletme


2. İyi Personellere Sahip Olun

İyi personellere sahip olmak, otelinizin diğer tüm otellerin önüne geçmesine yardımcı olur. 


3. Misafir Memnuniyetine Önem Verin 

Misafirinizin, otelinizde nasıl hissettiğini ve deneyimlerini iyileştirmek için neler yapabileceğinizi düşünün.

Misafirinizle ilk temas kuracak personel; konuksever, güler yüzlü ve olumlu bir beden diline sahip olmalıdır. 


4. Geri Bildirime Açık Olun

Harika bir otel olmak bir gecede olmaz. Bu, müşteri geri bildirimlerine dayalı olarak adapte olma ve sürekli gelişme meselesidir.

Misafirlerin yorumları, iyileştirme noktaları ortaya çıkardığında, bunlar üzerinde hızlı hareket edin. Bunu yapmak sizi oyunun önüne geçirecektir.


Butik Otele Dönüştürmek İçin Gayrimenkul Nerede Aranır?

Butik otele dönüştürülecek birinci sınıf bir mülk bulmak her zaman kolay değildir. Yeni başlayanlar için, halihazırda birkaç odaya ayrılmış boş evler için emlak sitelerini araştırın.

Mümkünse,kolayca ortak bir alan, bar veya restoran eklenebilecek bir yer bulun. Bu, tasarım planlarınızı yerine getirirken ekstra maliyetleri düşürmenize olanak tanır.

Aranacak bazı benzersiz alan örnekleri şunları içerir:


*Eski hükümet binaları gibi terk edilmiş binalar

*Arkaik, Viktorya tarzı binalar

*Satılık büyük evler

*Terk edilmiş bir nakliye konteyneri

*Birinci sınıf bir destinasyonda benzersiz bir yer

*Yenilenebilen önceden var olan oteller veya BnB'ler

*Demiryolu vagonları


İlhamınız İçin: ABD'de Tanınmış 9 Butik Otel

Kendi butik otelinizi kurmak için ihtiyacınız olan tek şey biraz ilham almaksa, bizde bol miktarda var. U.S. News & Travel'a göre ülkedeki en iyi butik otellerden birkaçı:

*Jefferson - Washington, DC (Zarif bir şekilde döşenmiş süitler ve kaliteli yemekler dahil olmak üzere bir çok şeye değer vermiştir.)

*The Inn & Club at Harbour Town – Hilton Head Island, SC (5000 dönümlük bozulmamış kıyı şeridi ile çevrilidir.)

*Wentworth Mansion - Charleston, SC (Her öğleden sonra ücretsiz ordövrler ve şarap sunar.)

*Williamsburg Inn – Williamsburg, VA (Tarihi alan çevresinde ücretsiz ulaşım imkanı sunar.)

*The Inn of the Five Graces – Santa Fe, NM (Çamurdan yapılmış duvarları, otantik tekstilleri ve mozaik döşeli banyoları olan tasarımlar içerir.)

*Auberge du Soleil, Auberge Resorts – Rutherford, CA (Mutfağı, muhteşem manzarası ve olağanüstü hizmetiyle ünlüdür)

*The Chatwall, a Luxury Collection – New York, NY (Güzel bir lobi, özel yemek odası ve balo salonu ile zincir otellerle boy ölçüşen küçük bir oteldir)

*Hotel Wailea – Wailea, HI (Üç Hawaii Adası’ndan 180 derecelik okyanus manzarasına sahiptir)


Bir butik otel işletirken kesin olan bir şey var ki, işletmenizin her operasyonel yönünün en iyi şekilde performans göstermesini sağlamak için kesinlikle en iyi otel teknolojisine sahip olmalısınız.

Dünyanın her yerindeki en eşsiz otellerden bazılarına hizmet veren, 25 yılı aşkın deneyimle desteklenen, herhangi bir eski standart yazılım ile güçlü butik otel yazılımı arasındaki farkı size gösterecek ücretsiz bir demo için Europrotel hotelsoftware'e ulaşın.