Günümüz Belirsizliklerinde Gelir Yönetimi Yapmak

RoomPriceGenie CEO'su Ari Andricopoulos’un kaleminden 


2020'nin tam olarak planladığınız gibi gitmediğini tahmin ediyorum. Ve muhtemelen 2021 de tam olarak düşündüğünüz gibi olmadı. Yalnız değilsiniz, çoğumuzun 2022'yi de güvenle tahmin edebileceğini sanmıyorum. Ancak bir otel için fiyat belirlemekten sorumluysanız, en iyi stratejinin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

RoomPriceGenie otomatik bir fiyatlandırma sistemidir ve artık standart bir kurulum için hiçbir ücret ödemeden protel'in mülk yönetim sistemiyle entegre olabilir durumdadır. Gelir yöneticilerine sahip olmayan veya günlük verilere bakarak uzun süreler harcamak istemeyip büyük resme daha fazla odaklanmak isteyen gelir yöneticilerine sahip oteller için çok sayıda olanak sunar.

Otomasyonun gücünü kendiniz görebileceğiniz ücretsiz bir deneme sunmaktan heyecan duyuyoruz. Ancak hepimiz 2022'nin öngörülebilir bir yıl olmadığı konusunda hemfikiriz. Peki bu otomasyon, fiyatlandırma planlarınızı nasıl gerçekleştiriyor? Veriler hangi cevapları içeriyor? Bu, 2022'de fiyatlandırmaya nasıl yaklaşılacağı konusunda protel müşterileri için yazılmış özel bir makaledir.


Belirsizlikle Fiyatlandırma

Otelinizdeki fiyatlandırmadan sorumlu kişi olarak, geçtiğimiz yıllarda işiniz bir nebze daha kolaydı. Geçen yılın fiyatlarını baz alıp birkaç yüzde ekleyerek işe başlayabilirdiniz. Bu yılın, rezervasyonların yapısı açısından da genellikle geçen yıla oldukça benzer olacağını biliyordunuz. Teslim süreleri benzer olacaktı, yani bu yıl şu ana kadar nasıl gittiğinizi karşılaştırarak, nereye varacağınız konusunda bir fikir edinebilirdiniz. İptaller sabit ve tahmin edilebilirdi. Yeni bir rakip veya değişen trendler belki dikkat gerektirirdi, ancak rezervasyonların yapısı aynı kalırdı.

Günümüz koşullarında bu hiç çalışan bir metot değil. Şu anda rezervasyon almıyorsanız, bu misafirlerin sizi tercih etmediği anlamına mı gelir? Yoksa bunun nedeni, insanların değişen düzenlemeler nedeniyle rezervasyon yapmak için son dakikayı beklemeleri olabilir mi?

Ücretsiz iptal seçeneği olan rezervasyonlarınızı analiz edebilir misiniz? Önceden, iptal oranınızın yüzdesini kabaca bilirdiniz. Gelirinizi tam olarak bilemezdiniz, ancak oldukça yakın bir tahminde bulunabilirdiniz. Şimdi, ya şimdiye kadarki en yoğun yılınızı yaşayabilir ya da pandemi nedeniyle hükümet tarafından kapatılacak olabilirsiniz.

Durumu şöyle tarif edeyim. Önceki yıllarda gelirimizde değişkenlik vardı, şimdi gerçek bir belirsizlik var.


Farklı Segmentlerin Dikkate Alınması Gerekiyor

RoomPriceGenie'de otellerimiz arasında net bir ayrım gördük. Daha zengin ülkelerdeki eğlence otelleri çoğu zaman şimdiye kadarki en iyi yıllarını yaşarken, iş seyahatindeki konuklara yönelik şehir otelleri genelde kapalı kaldı.

Şehir otelleri için, “iş seyahatlerinin pandemi sonrası geri gelme hızı” burada kilit önemdedir.

Eğlence otelleri için de, hedef pazarlarından ne kadar uzaktalarsa (özellikle uçuşlar ve sınır ötesi seyahat gerekliyse) o kadar kötü bir sezon geçirdiler. Uzaktaki tatil beldeleri, 2022'de daha uzun mesafeli seyahatin bir patlama ile geri dönmesini umuyor.

Tüm bu segmentlerde, müşteri davranışı, hükümet kısıtlamaları ve ayrıca potansiyel yeni varyantların gelmesi konusunda çok fazla belirsizlik var.


Seyahat Kısıtlamaları Tatilcileri Belirli Yerlere İtiyor

Daha önce de belirtildiği gibi; tercih edilen bir bölgede bir tatil oteline sahip olmak, birçok otel için şimdiye kadarki en iyi yılı geçirmenin bir biletiydi. Ancak, seyahat kısıtlamaları ve müşterilerin uzun mesafeli yolculuklar yapma isteksizliği düzeni değiştirdi.

İngiltere pazarını örnek alarak; yurt dışı seyahat kısıtlamaları Temmuz ayı sonuna kadar kaldırılmadı. Ayrıca, hükümet yasağın kalktığını bunu ay kadar duyurmadı bile. Bu durum, kısıtlamalar kaldırıldığında denizaşırı bir tatil düzenlemek için çok geç olduğu anlamına geliyordu. Hasara neden olan sadece kısıtlamalar değil, kısıtlamalar üzerindeki belirsizlikti.

İnsanlar gelecek yıl yurt dışı tatil rezervasyonu yapmak konusunda ne kadar emin olacaklar? Gerçekten bu, pandemi koşulları ile oldukça bağlantılı. Yeni varyantlar, artan vakalar, hızla değişen hükümetler ve netlik eksikliği, daha büyük iç seyahat pazarlarına ve daha düşük dış seyahatlere katkıda bulunacaktır.


Peki Ne Olacağına İlişkin Gerçek Bir Belirsizlik Varken Odalarınızı Nasıl Fiyatlandırıyorsunuz?


1. Piyasa Fiyatlandırma Verileri Sizi Sırada Tutmak İçin Çok Önemlidir

Belirsizlik zamanlarında, dahili rezervasyon verilerini alıştığınız şekilde kullanmanın muhtemelen yanıltıcı sonuçlar vereceğini biliyoruz. Ancak fiyatlandırma verilere dayanmıyorsa, nereye dayanacak?

En iyi başlangıç ​​noktanız, benzer müşteri tabanına sahip diğer otellerin neler yaptığına bakmak olmalıdır. Bu şekilde herkesin en iyi tahminini bir araya getirirsiniz. Ayrıca, konsensüs fiyatlandırmasıyla nispeten aynı çizgide kalarak, oradaki iş ne olursa olsun makul bir pay alacaksınız.

Bunun için Google Hotels, Expedia Rev+ kullanabilir veya HQ Revenue veya OTAInsight gibi ücretli bir alışverişçi alabilirsiniz. Oranlarınızı en iyi fiyatlı rakiplerinizin fiyatlarına yakın tutarsanız, iyi bir başlangıç yapmış olursunuz.

Bu çok zaman alıcı olsa da, bunu kolaylaştırmanın yolları var. RoomPriceGenie rakip fiyatlarını sizin için analiz eder.


*Fiyatlandırmada en iyi tahminde bulunmak için tüm rakip gelir yöneticilerinin birleşik deneyimini kullanırsınız.

*Adil bir fiyatlandırma yaptığınızdan emin olursunuz.

Başlangıç ​​için iyi bir yer olsa da, piyasayı takip etmenin iki ana sorunu var.

İlk olarak, mevcut ortamda sizi özel kılan (ya da tam tersi) şeyleri gözden kaçırabilirsiniz. Rakiplerinizden nerede daha iyi veya daha düşük performans gösterdiğinizin farkında olmalısınız.

İkincisi, bir gruptaki herkesin, gruptaki aynı görüşe sahip diğer insanlardan fikirlerinin onayını alması. Gruptaki herkes birbirini istemeden yanıltıyor olabilir. Dış doğrulama burada gerçekten önemlidir.


2. İşte Verilerinizin Geldiği Yer…

Bu düzeyde bir belirsizliğe sahip olunduğunda dahili rezervasyon verilerinin yeterli olmadığını zaten söylemiştik. Ancak daha sonra, başarılı olmak istiyorsanız sadece piyasayı takip etme stratejisinin yeterli olmadığını da söyledik. Gerçekten iyi bir performansa sahip olmak için piyasa bilgilerini kendi verilerinizle pekiştirmeniz gerekir.

Oteliniz erkenden doluyorsa, kendinizi çok ucuz olmaktan korumak için piyasa fiyatının üzerine çıkmanız gerekir. Pandemi sonrası, büyük bir tatil patlamasının işareti olabilir, bir kerelik süper yoğun bir sezon geçirecek olabilirsiniz. Bu dönem sizin için, odalarınızı çok erken sattığınız ve rakiplerinizin odalarını iki katı fiyata sattığını izlemek zorunda kaldığınız bir sezon olmasın.

Verilerin sizi erkenden uyarması ve fiyatları yükselttiğinizden emin olması gerekir. Beklenenden daha yoğun olan dönemlere dikkat edin. RoomPriceGenie doluluk takvimi bunu izlemenin gerçekten iyi bir yoludur.

RoomPriceGenie ile algoritma, talebi erken görecek ve çok düşük konumlanmadığınızdan emin olacaktır. Aynı zamanda, beklediğiniz gibi performans göstermiyorsanız, sizi alternatif seçeneklerden biraz daha ucuza getirecektir.


3. Biraz Ekstra Avantaj Kazanmak İçin Uzmanlığınızı Eklemelisiniz

Ancak piyasa verileri ve dahili verilerle bile, hem oteliniz hem de genel durum hakkında kendi kişisel bilgilerinizi yine de ekleyebilirsiniz. Düzenlemelerdeki değişiklikleri takip edip bunların verileri nasıl etkilediğini görün.

Teslim sürelerine ve bunun fiyatlandırma için ne anlama geldiğine bakın. Müşteri davranışının değiştiğini düşünüyorsanız, daha sonraki rezervasyonları öngörmek için RoomPriceGenie'deki teslim süresi ayarını değiştirebilirsiniz.

Minimum ve maksimum fiyatlarınızı izleyin. Fiyatları, yeni normale adapte etmeniz gerekebilir.

Genel olarak, duyarlılıktan haberdar olmak için yerel pazardaki insanlarla iletişimde olmaya devam edin. Olan bitenden haberdar olmak ve duruma uyum sağlamak, mümkün olan en iyi sonuçları almanız anlamına gelecektir.


4. Son Bir Şey… Çok Ucuza Gitmeyin

İşler pandemi koşulları açısından kötü giderse, misafirin tatillerini iptal edebileceğini asla unutmayın. Ancak her şeyin yolunda gitme olasılığını da düşünün. Adil bir minimum fiyat seçin ve bunun altına inmeyin.


Çözüm

Belirsizlik döneminde fiyatlandırma yapmak zor olsa da beş yıldızlı bir iş yapabilirsiniz. İlk adım, rakip fiyatlardan haberdar olmak, ardından kendinizi onlardan daha iyi konumlandırmak için dahili verilerinizi kullanmak ve nihayet fiyatlandırmanızı daha da iyileştirmek için kendi stratejik bilginizi kullanmaktır. Minimum fiyatı çok düşük tutmadığınızdan emin olun.

RoomPriceGenie tüm bunlar için size yardımcı olabilir ve size nasıl yapılacağını göstermek için bir demo vermeyi çok isteriz. Bize ulaşmak için buraya tıklayın.