Dünyanın en iyisi olmak için ne gerekiyor?

Günümüzde en iyi olabilmek için çok çalışmaktan fazlası gerekiyor. Psikolojik yeterlilikler, eğitim, uzman ekip, bütçe, hatta doğru ülkede doğmak. Bununla birlikte; şampiyonların paylaştığı, başarı için kişisel ve profesyonel yaşantımıza adapte edebileceğimiz bazı özellikler var.


Çaba

Dünyanın en iyi sporcuları rakiplerine karşı değil, kendilerine karşı yarışırlar. Usain Bolt ikinci gelen atletle değil, kendisiyle yarıştı. Her gün, dün olduğundan adım adım daha iyi olmak, biraz daha hızlı, biraz daha güçlü, biraz daha fit olmak için yorulmadan antrenman yaptı. Bu çalışma temposu onu dünyanın en hızlı adamı yaptı. Buradaki kilit unsur, en iyi olduğunuzda bile “daha da iyi” olmak istemenizdir.

Her zaman daha iyiyi hedefleyenlerin seçimi protel, başarıya giden yolda yükünüzü hafifletecek tüm sistemi size özel olarak kuruyor. Protel sürekli daha iyisi için kendisiyle yarışan, sürekli yeni ve heyecan verici bir şey yapmak isteyen ve başarılarının üzerine yeni başarılar ekleyen bir şirkettir. Tıpkı sizin gibi.


Yenilik

Şampiyonlar derin sorular sorarlar. İmkansızı kabul etmezler, başkalarının imkansız olarak gördüğünün peşinden koşarlar. Michael Phelps, 100 metre kelebek yüzüşünü 52 saniyede tamamlamanın imkansız olduğunu kabul etmedi ve başardı. Beden, zihnimizin onun için yarattığı kısıtlamalarla sınırlıdır. Sınırları aşın.

Yunanistan'daki Olimpiyat Köyü için temel altyapı, personel ve PMS'yi sağlaması için protel'e sadece 60 gün verildiğinde:

-28 resepsiyon masası

-8 medya köyü

-300 otel

-35.000 oda

-9 farklı konaklama birimi

-Tüm sporcular için tüm ekipman depolama ve antrenman tesisi yönetimi

“İmkansız”mı dedik, hayır. “Evet yapacağız ve daha önce kimsenin yapmadığı kadar iyisini yapacağız” dedik ve başardık.


Merak

Sorgulayan zihin harika bir şeydir, çünkü ancak doğru soruları soruyorsak doğru cevaplar ve dolayısıyla doğru sonuçlar alabiliriz. Nasıl daha verimli antrenman yapabilirim? İşimi nasıl geliştirebilirim? Dünden daha iyi olmak için ne yapabilirim? Bu adım doğrudan kişisel gelişimle bağlantılıdır. Sadece nasıl daha iyi olabileceğimizi sorarak gerçekten daha iyi olmaya başlayabiliriz.

Olimpiyat oyunları için PMS sağlayıcısı olma görevini üstlenmek, protel'i; PMS'nin çeşitli yönleri, entegrasyonlar, ağ oluşturma ve özellikle oteller ve konaklama ile ilgili olarak BT teknolojisi dünyası hakkında birçok soru sormaya zorladı. Bu deneyim sayesinde protel şunları yapabildi:

-Daha güvenilir ağlar sağlamak. 

-Kurulum sürelerini azaltmak.

-Kullanıcı deneyimini iyileştirmek. 

-Son kullanım için maliyetleri önemli ölçüde azaltmak.


Disiplin

Herkesin biraz tembel veya motivasyonsuz hissettiği günler vardır. Bırakın hedeflerine ulaşmak için antrenman yapmayı ve çok çalışmayı, yataktan çıkmak bile istemediğimiz zamanlar. Seçkin bir yarışçı olduğunuzda izin günü diye bir şey yoktur, iç sesimizin bize yatakta kalmamız için yalvardığı günler de dahil olmak üzere her gün önemlidir. O istemediğimiz halde kalktığımız günler, baraşanlar ile yerinde sayanları ayıran günlerdir.

Yunanistan ve Çin'deki Olimpiyat Köyü, Medya Köyleri ve Merkez Rezervasyonları için tüm hazırlıkları tamamlamak için haftalarca aralıksız çalışan protel çalışanları, Genel Müdürlük ve sahadaki ekiplerin tüm özverili çalışmaları sayesinde protel, Olimpiyatların tüm süresi boyunca kesintisiz olarak PMS'sini çalıştırabildi. Protel bir bilişim şirketidir ve bilişim uyumaz, dinlenmez, tatil günleri yoktur. Tüm şampiyonlar gibi.


Cesaret

Cesaret; korkusuz olmak demek değildir, korkuya karşı kazanılan zaferdir. Herkes gibi büyük sporcular da korkar. Kazanamayacaklarından, tüm antrenmanların boşuna gideceğinden veya sakatlanacaklarından. Ama yine de en iyisini hedeflemeyi ve çalışmayı bırakmazlar. 

Bir şirketin de “korkusuz” veya “cesur” olması gerektiğini söylemek tamamen doğru değildir. Daha doğru bir ifadeyle, çalışanların ve şirket sahiplerinin belirli insani korkuları vardır. Olimpiyatlarda da, yaklaşık 3,5 milyon insanın izlediği böylesine büyük bir uluslararası sahnede, kesinlikle herkesin üzerinde büyük bir spot ışığı vardır. Protel ekibindeki herkes elinden gelenin en iyisini yaparak baskıyı absorbe edebildi. Çok yönlü fantastik bir performans sergiledi ve onursal altın madalyalarla ödüllendirildi.


Eşsiz Zorluklarla Karşılaşın

Olimpiyat oyunları kadar, beraberinde gelen zorluklar da benzersiz. Protel'in yaratması gereken özelliklerden biri, resepsiyon personeline hangi odaların hangi özel olanaklara sahip olduğunu göstermekti. Yani basketbolcular için daha uzun yataklar, Paralimpikçiler için özel modifikasyonlara sahip odalar, vb.

Bir başka büyük zorluk da konukları havaalanından, limandan veya diğer herhangi bir giriş noktasından otel odalarına ulaştırmanın bir yolunu bulmaktı. Bunun, herkesin cebinde bir GPS ile dolaşmasından önce olduğunu unutmayın. protel, her misafirin tam olarak nerede kaldığını anında görebilmesi ve daha sonra bulundukları yerden tam olarak olmaları gereken yere ulaşmak için gereken bilgileri alabilmesi için ülke çapında yerleştirilmiş mobil terminallerde çalışabilen bir program oluşturdu.

2008'de Pekin Olimpiyatları için tercih edilen işletim sistemi protel oldu. Protel'in seçilmesinin nedenlerinden biri, yazılımın inanılmaz esnekliği ve uyarlanabilirliğiydi. Protel artık hemen hemen her dilde mevcuttur.


Dersler öğrenildi

Olimpiyatlarda geçirdiğimiz süre boyunca, herkesin erişemeyeceği türden deneyimlerden edinilen çok fazla bilgi edindik. İşte öğrendiklerimizden bazıları ve bu bilgilerin tümü olmasa da bazılarının yükselen yıldızlara ve büyük hedeflerde yardıma ihtiyacı olan herkese yardımcı olabileceğini umuyoruz.


Ağları Yakından İzleyin

-Ağınızdaki tüm cihazların envanterini çıkarın

-Temel bir davranış oluşturun

-Yükseltme prosedürlerini açıkça tanımlayın, yani x yanlış giderse bunu y'ye bildirin

-Yük devretme ve kullanılabilirlik koruması

-Arıza noktası olmadığından emin olun

-Bir izleme sistemi kullanın

-İzleme sistemlerinin ağın ayrı bir bölümüne kurulduğundan emin olun

-Güncellemeler ve ağ değişiklikleri için önceden plan yapın

-Doğru şekilde kurun ve yapılandırın


Yakından izlemek:

-Güvenlik – Güvenlik duvarları, kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma ve güncelleme sunucularının düzgün çalıştığından emin olun

-Cihaz kullanılabilirliği – Özellikle merkezi sunucular gibi kritik sunucular

-Depolama – Depolama kapasitesi ve disk alanı

-Kapasite planlaması – sunuculara giren ve çıkan tüm trafiği yakından izleyin ve giriş ve çıkış gibi yoğun saatlerin farkında olun


Performans-Ağı Test Edin

-Hedeflenen Altyapı Testi – Bir uygulamanın her bileşeni veya katmanı izole edilir ve gerekli performansı sağlama yeteneği açısından test edilir.

-Stres Testi – Bu, son derece yüksek yük altında altyapının yanıt verebilirliğini, güvenilirliğini ve kararlılığını doğrular.

-Yük Devretme Testi – Bir sistemin yoğun trafik ve kullanımla karşı karşıya kaldığında ek kaynakları arama yeteneğini belirler

-Yük Testi – Sistemin aynı anda birden fazla kullanıcı tarafından kullanıldığında optimum performans gösterip göstermediğini test eder

-Kapasite Testi – Sistemin etkin bir şekilde üstesinden gelebileceği maksimum trafik veya yük miktarını belirler ve kıyaslar

-Tarayıcı Testi – Bir tarayıcının genel sistemle uyumluluğunu belirler

-Gecikme Testi – Bir ağ içindeki iki nokta arasında veri mesajlarını taşımak için geçen süreyi ölçer


Eğitim personeli için bir planınız olsun

-Eğitim ihtiyaç ve hedeflerinizi belirleyin

-Bir zaman çizelgesi oluşturun

-Eğitimi belirli hedeflere ve istenen sonuçlara göre özelleştirin

-Geri bildirimi teşvik edin

-Gelecekteki eğitim için tüm malzemeleri saklayın

-Sürekli iyileştirmek


Ağ altyapısı tasarımı için bir planınız olsun

-Ağın net bir haritasına sahip olun

-Gerekli kablolamanın yapısını ve düzenini çizin

-Ağdaki tüm cihazların miktarını, türünü ve konumunu açıkça gösterin

-IP adresleme yapısı

-Ağ güvenliği mimarisinin ve süreçlerinin ayrıntıları


Kazanan Ruh

Europrotel, her iki Olimpiyat oyunu için de tek kuruş kazanmadı, tüm proje, dünyaya protel'in neler yapabileceğini göstermek için bir konsept kanıtı olarak yapıldı. 35.000 odayı takip etmek için gereken devasa veriyi yönetmekten yazılımı tamamen yeni bir dilde okumak ve yazmak için kodlamaya kadar. Benzersiz bir konuk navigasyon sistemi geliştirmekten özel oda özellikleri eklemeye kadar. Protel'in aşamayacağı kadar büyük bir engel yok.

Şampiyon olmak ister misiniz? Oteliniz için zamandan ve paradan tasarruf ederken günlük ek gelir elde edebilecek sistemleri kullanmak ister misiniz? Kazanan bir otel olmak, altın madalya ödüllü yazılımları kullanmakla başlar.