COVID-19 Sonrası Rezervasyon Patlamasına Hazır Olun!

COVID-19 Pandemisinin Otel Ağırlama Sektörüne Etkisi

 

Geçtiğimiz aylarda hükümetler, COVID-19 salgını dolayısıyla hastalığa yakalanmamak ve hastalık yaymamak için insanları evlerinde karantinaya aldı.

Bu, dünya vatandaşları için stresli bir dönem olmasına rağmen, vakaların sonu elbet gelecek. 

Kimse uzun süre kapalı kalmayı sevmez, bu nedenle COVID-19'un yayılması yavaşladığında, insanların evlerinden kaçmak ve hayatın tadını çıkarmak isteyeceğine şüphe yok.

Oteller bu dönemde rezervasyonlarda büyük bir artış bekleyebilir, bu nedenle şimdi otel operasyonlarınızı hazırlamanın tam zamanı!


COVID-19 ve Konaklama Sektörü

COVID-19'un yayılması  geçen yılın başlarında hızlanmaya başladığında, konaklama endüstrisi hem gelir hem de istihdam oranları üzerinde ciddi bir etki gördü.

Pandemi, dünya çapında pek çok oteli kapattırdı ve birçok insan bunun sektör için ne anlama gelebileceği konusunda endişeli.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde dünya genelinde COVID-19 vakalarının sayısının artması beklenirken, uzmanlar arasında otel endüstrisinin bir yıl içinde toparlanacağına dair çok fazla iyimserlik var.

Dünyanın birçok ülkesi, vatandaşlarına bir tür karantina uyguladı. Ancak koronavirüs çok bulaşıcı olduğu için, virüsün yayılmasını durdurmak için izolasyon en iyisi.

Dünya çapında milyonlarca insan tecrit altında, bu büyük ölçüde evleriyle sınırlı ve dışarı çıkarken cerrahi maske takmaları gerekiyor.


Bu önlemler şüphesiz ki virüsü yavaşlattı ve sayısız hayat kurtardı.

Dünya Devletleri şu anda pandeminin en kötüsünün ortasındayken, hayat kurtarmak için aşılama hızının arttırılması ve ilaç çalışmaları gibi birçok adım atıyor.

Nüfusları güvende tutmak için sert önlemler gerekli olduğundan bu dönem pek keyifli olmadı.

Tatiller iptal edildi, geniş katılımlı etkinlikler ertelendi. İnsanlar artık yavaş yavaş hastalanma riskinin olmadığı bir zamana seyahat planlarını yeniden yapmaya başladılar.

Pandemi zayıflayıp, aşılama oranları arttığında ve karantinalar kaldırıldığında, insanlar dışarı çıkmak, seyahat etmek, tatillerini yeniden planlamak ve pandeminin stresini unutmaya çalışmak isteyecekler.

Bu nedenle, otel ağırlama endüstrisinin şu anda başı belada gibi görünse de, koronavirüs geçtiğinde rezervasyonlarda bir patlama olması ve tatilcilerin akın etmesi muhtemeldir.

Otel sektörü iş hayatında durgunluk yaşarken, yaklaşan patlamaya hazırlanmak için harika bir zaman.


Olacaklara Hazır Olun!

Gelen rezervasyon akınına hazır olduğunuzdan emin olmak için atabileceğiniz birkaç adım var.

Misafirler tekrar oda rezervasyonu yapmaya başladığında, online ortamda mümkün olduğunca görünür olduğunuzdan emin olun.

Şu anda mülkünüz için bir otel rezervasyon motoru kullanmıyorsanız, atmanız gereken harika bir ilk adım var.

Bir otel rezervasyon motoru, otelinizin doğrudan online olarak üçüncü taraf web sitelerinde rezervasyon almasına olanak tanır.

İnsanlar rezervasyon yaparken hızlı ve kolay bir yol istediğinden, genel olarak rezervasyon oranınızı artıracaktır.

Ayrıca, web sitenize bağlı bir rezervasyon motorunuz varsa, booking.com ve Airbnb gibi sitelere yüksek komisyon ücretlerini ödemek zorunda kalmazsınız.

Genel olarak, tüm rezervasyonlarınızdan haberdar olmak için bir otel PMS'sine (mülk yönetim sistemi) yatırım yapmak harika bir fikirdir.


PMS, tüm mülkünüzü tek bir yerden yönetmenin ve her seferinde harika bir müşteri deneyimi sunmanın kolay bir yoludur.

İnternet bağlantınızın olduğu her yerden hizmetlerinizi ve çalışanlarınızı yönetirken, rezervasyonlarınızı takip edebilir, check-in ve check-out işlemlerini yönetebilir, faturalandırma işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak otel yöneticilerinin önümüzdeki haftalarda kullanmak isteyebilecekleri en iyi özelliklerden biri, oda fiyatlarının talebe göre ayarlanabilmesidir.

Bu, boş odalarınız olduğunda, bunları misafirlerinize indirimli fiyatlarla sunabileceğiniz anlamına gelir.

PMS sisteminiz, en popüler rezervasyon zamanları hakkında tahminlerde bulunmanıza yardımcı olmak için müşteri verilerini ve eğilimleri takip etmenize yardımcı olur.

Tabii ki, bir PMS bir pandemiyi tahmin edemez, ancak kaynaklarınızı nasıl dağıtacağınıza ve otelinizin operasyonlarını etkin bir şekilde yönetmek için neler yapabileceğinize bakarken faydalı olabilir.


Bir Otel PMS Sistemi Sektörde Lider Kalmanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Otel sektörü güçlü bir toparlanmaya hazırlanırken, çağın ötesinde olduğunuzdan emin olun.

Bir otel PMS Sistemi, personelinizin verimliliğini artırmanıza, müşteri deneyimini ve sadık müşteri oranınızı iyileştirmenize ve gelirinizi artırmanıza yardımcı olur.

Mülkünüzü tüm yönleriyle tek bir yerden yönetmek kolay olduğunda, uzun vadede size zaman ve para kazandıracaktır. Personelinizle bağlantıda kalacak olmanız, görevleri daha kolay devredebilmenize ve takip edebilmenize olanak tanıyacaktır.


Ayrıca rezervasyon, check-in ve müşteri sadakati yönetimini misafirleriniz için çok basit hale getirebilirsiniz.

Bir müşteri, rezervasyonlarını değiştirir veya iptal ederse, PMS yazılımınız sizi değişikliklerden haberdar eder. Müşteri tercihlerini kolayca takip edebilirsiniz.

Personelinizin verimliliğini artırmak, kârınızın artması anlamına gelir ve talep değiştikçe oda fiyatlarınızı hızlı ve kolay bir şekilde değiştirebilme yeteneği, sizi rekabet içinde belirgin şekilde avantajlı hale getirir.

Şu anda otelinizi daha verimli ve karlı hale getirmek için bu fırsattan yararlanmak önemlidir.

Koronavirüsün sonu henüz görülmese de, konaklama endüstrisinin bir darbe aldığı inkar edilemez.

Ancak iyileşmenin sadece olası değil, aynı zamanda kaçınılmaz olduğu da yadsınamaz.

İnsanlar evlerinde mahsur kalmaktan, dışarı çıkıp eğlenememekten bıkmış durumdalar ve özgür olur olmaz dışarı çıkıp seyahat etmek isteyecekler.

İşletmenizin bu yaklaşan patlamaya hazır olduğundan emin olun!