COVID-19 Sonrasında Otellerdeki Yiyecek ve İçecek Departmanı

Endüstri liderleri, düşen F&B (Food and Beverage) satışlarıyla nasıl başa çıkıyor?

Radikal sorunlar, radikal çözümler gerektirir. Sektördekilerin COVID-19 sorunları ile nasıl başa çıkabildiğine dair gerçek hayattan örneklere bir göz atalım. Ardından, bu çözümleri otel sektörüne nasıl uygulayabileceğimize bakalım.

Gerçekten fark yaratacak, uzun vadeli sürdürülebilir, COVID-19'a karşı dayanıklı fikirlerden bahsediyoruz.

İşletmeleri kendi bünyesinde tutan mülkler için, otel yiyecek ve içecekleri toplam gelirin %25'ini temsil eder ve bu rakam yıldan yıla büyür. Uygun marjlar ve heyecan verici yeni stratejiler nedeniyle, F&B ile grup gelirini artırmak için büyük bir fırsat var.

Neyse ki, gıda güvenliği ve hijyeni, ister mutfakta ister restoranda olsun, büyük yöneticilerin her zaman akıllarında ilk sırada yer almıştır.

Bugün dağınıklığa ve hijyensizliğe tahammül edecek bir şef ya da kirli bir çatalı, bir bardaktaki ruju, hatta bir tabaktaki lekeyi görmezden gelecek bir şef garson bulamayacaksınız. Yiyecek ve içecek endüstrisindeki insanların bu COVID-19 güvenlik önlemlerine hızla uyum sağlamasını kolaylaştıran işte bu kökleşmiş kültürdür.

2020'nin son birkaç ayında restoranların tamamen yeni teknolojileri, kurulumları ve hizmet protokollerini benimsediğini gördük. Otel restoranlarında şunlara sahip olmak artık olağan hale geldi:

*Temassız menüler (ör. QR kodu ile)

*Masalarda dezenfektan

*Tek kullanımlık sofra takımı

*Yerleşik sosyal mesafe

*Masalar arasında daha büyük boşluklar

*Sanitasyon – tek amacı yüzeyleri sterilize etmek olan bir çalışan

Bu yeni düzenlemelerin benimsenmesi ve uygulanması kolay olsa da asıl soru, misafirlerimizin güvenini nasıl geri kazanacağımız ve COVID-19 sırasında bile gelir elde etmek için işleri nasıl farklı şekilde yapabileceğimiz?


Lokantacıların ve Otelcilerin COVID-19 Kısıtlamaları Sırasında Para Kazandıkları 5 Sıra Dışı Yol

Mo-Ho Meals

Bu, Almanya'daki restoranların ve barların halka kapalı olduğu ancak yine de paket servis sağlamalarına izin verildiği karantinadan gerçekten ilginç bir yenilik. Bu basit ama harika fikirde, karavanları olan insanlar (“Mo-Ho-Meals”) katılımcı restoranlara gidiyor ve karavanlarını otoparka park ediyor.

Park ettikten sonra, maskeli ve eldivenli bir garson karavana bir tepsi ile yaklaşıyor. Tepside bir mum, süslü bir vazoda güzel çiçekler, bir masa örtüsü, bir menü ve bazı çeşniler var.

Sipariş telefonla verilebiliyor veya garson siparişi aracın dışından alabiliyor Yiyecekler ödemesi yapıldıktan sonra tüm gıda güvenliği önlemlerinin alınması ve sosyal mesafe kuralının ihlal edilmemesi için tepside kapalı olarak misafirlere ulaştırılır.

Konuklar, rahatlığı ve yeniliği kesinlikle severler. Bir konuk yorumu; “60. doğum günüm ve evde kalmamız gerektiğini düşündük. Bu fikri buldukları ve özel günümü kutlayabildiğimiz için gerçekten minnettarız”.

Bu fikir, Facebook'ta bunun gibi birkaç yerel gönderiyle yerel halk arasında çok başarılı oldu.

Modelinizi Döndürmek için Tedarik Zincirinizi Kullanın

*Taze ürün tedarikçiniz var mı? Evet

*Kasabınız var mı? Evet

*Tuvalet kağıdı, şampuan, diş macunu vb. ürünler için tedarikçileriniz var mı? Evet

Bazı oteller yerel halk için yerel kaynaklı taze ürünler, etler ve genel malzemeleri sağlayabilecekleri bir teslimat hizmeti sunuyor. Otelinizi COVID sonrası akılda tutmak için markalı paketleme ve rezervasyon teklifleri de olmazsa olmazlardandır.


Yemek Salonları

Pek çok restoranın kapanmasıyla insanlar, kendilerinin pişirmediği (ve sonrasında temizlemeleri gerekmeyen) bir yemeği yemek için can atıyorlar. Bazı oteller kendi alanlarını kiralıyor veya izin verildiği kadar çok paket servis tezgahı açıyor (otellerde zaten şefler ve ekipman var), biraz yerel tanıtım ve pazarlama ve doğru yapılırsa tamamen yeni bir gelir akışına sahip olduğunuza emin olun. Mevcut F&B modelinizden daha karlı. Hatta daha fazla tasarruf sağlamak için hizmet veren personel gereksinimlerinizi azaltabilir veya başka amaçlarla kullanabilirsiniz.


Risk almaktan korkmayın

Pandeminin başlangıcında tüm Thai Airways filosu yere indirildi ve gelecekleri kasvetli görünüyordu. Thai havayolları, Bangkok'ta 36.000 fitte yemek yemeyi özleyenler için yalnızca havayolunun uçak içi yemeklerini sunan bir restoran kurdu. Sandalyeler uçak koltukları ile değiştirildi ve masalar eski uçak motoru parçalarından yapıldı. Yemekler 3 ila 5 dolar arasında değişiyor. Kabin ekibi de ekonomi ve business class koltuk seçenekleri arasında seçim yapabilen müşterileri karşılamak için orada bulunuyordu. Biraz gelir elde ederken ve marka bayrağını havada tutarken ekibi istihdam etmek ve moralini yüksek tutmak için ne harika bir yol!

Bazı ülkelerde COVID-19 kısıtlamaları bunların bir kısmına veya tamamına izin vermese de, bunlara yalnızca farklı düşüncelerin başarılı örnekleri olarak baktığımızı hatırlamak önemlidir.


Peki bu örneklerden neler öğrenebiliriz?

Kaynaklarımızı, konumumuzu, personelimizi ve sektör bilgimizi optimize etmek için farklı şeyler hakkında nasıl düşünebiliriz?

Kullanılmayan bir pazardan yararlanmak için ve konumumuzun ne olduğunu tanımlamak için kullanabileceğimiz 4 soru vardır:

*Oteliniz ne hakkında tutkulu? (tutku)

*Oteliniz hangi konuda iyi? (Uzmanlık)

*Misafirlerinizin neye ihtiyacı var? (ihtiyaçlar)

*Misafirleriniz ne için ödeme yapacak? (değer)


Örneğin Thai Airways'e bakalım:

Ne hakkında tutkulular? Müşterileri için unutulmaz deneyimler yaratmak

Nede iyiler? Hızlı bir şekilde uygun fiyatlı ve lezzetli yemekler sunmak

Misafirlerinin neye ihtiyacı var? Yiyecek ve içecekler

Konukları ne için ödeme yapacak? Hizmet


Sonunda tamamen benzersiz bir deneyim sunan bir restoranınız var. Konukların sevdiği ve F&B gelirinin gelmesini sağlayan bir girişim.

Yapmanız gereken tek şey, sizin için neyin işe yarayacağını bulmak için yukarıdaki soruları yanıtlamak. Hepsinin çakıştığı yer benzersiz fırsatınızın bulunduğu yerdir. Ve unutmayın: soruları yanıtlamak için ne kadar çaba harcarsanız, sonucunuz o kadar iyi olur!


Hayatım boyunca yaşadığım tüm sıkıntılarım ve engellerim beni güçlendirdi. Olduğunda farkına varamayabilirsin, ama dişlerine yediğin bir tekme senin için dünyadaki en iyi şey olabilir..”

 – Walt Disney, Resort Vizyoner ve Otelcilik Efsanesi