Otel Endüstrisi İçin E-mail Pazarlaması

Ağırlama endüstrisi, en rekabetçi işletmelerden biridir. Bu, bir otelin başarısı için etkili pazarlamanın kesinlikle gerekli olduğu anlamına gelir. Ancak, herhangi bir işletme gibi, otellerin de sınırlı bir pazarlama bütçesi vardır ve sağlam bir stratejiniz olmadıkça, pazarlamaya para harcamak istediğiniz temel sonuçları sağlamayacaktır.

Bu nedenle e-mail pazarlaması otel endüstrisi için çok önemlidir: e-mail pazarlaması, harcanan her 1 Dolar için 38 Dolar getirir ve bu da onu en iyi yatırım getirisine sahip kanallardan biri haline getirir. Tabii ki, bu tür olağanüstü bir yatırım getirisi, iyi bir planlama ve harika bir pazarlama stratejisi olmadan gelmez.

Pazarlama bütçenizden en fazla değeri elde etmeniz için, başarılı bir otel e-mail pazarlama kampanyasının en önemli yönlerine hakim olmanız gerekir. Bu bilgilerle, işletmeniz için en iyi sonuçları veren e-mail pazarlama kampanyaları oluşturabilirsiniz.


Otel endüstrisi için e-mail pazarlaması hakkında bilmeniz gereken her şey

Otel pazarlamanızı öne çıkaracak sekiz önemli ipucunu öğrenmek için okumaya devam edin:


1. Her Şey Bir Listeyle Başlar

E-mail abonelerini sadık misafirlere dönüştürmeden önce, güçlü bir e-mail pazarlama listesi oluşturmanız gerekir.

Kaliteli bir e-mail listesi oluşturmak, daha yüksek e-mail açma oranlarına, daha yüksek tıklama oranlarına ve daha yüksek dönüşüm oranlarına yol açar.

Kulağa kolay geliyor, ancak kusursuz bir e-mail listesi oluşturmaya nasıl başlayabilirsiniz?


*Mevcut Listenizi Değerlendirin

İlk olarak, şu anda sahip olduğunuz e-mail listesine bakın. Sizden iletişim almayı kabul etmiş kişilerle başlamak, e-mail pazarlama listenizin kalitesini değerlendirmenin iyi bir yoludur.

Açık oranlar gibi metrikleri izliyorsanız, hangi abonelerin içeriğinizle ilgilendiğini ve hangilerinin ilgilenmediğini bilmelisiniz. Artık mevcut listenizde iki açık segmentiniz var.

Neden abone olduklarını hatırlatmak için artık e-maillerini açmayan abonelerinize bir yeniden katılım kampanyası göndermeyi deneyin. Bu kampanya, büyük bir indirim hatta ücretsiz bir gecelik konaklama gibi heyecan verici bir teklifi içermelidir. Amacın abonelerinizle yeniden bağlantı kurmak ve onları geri kazanmak olduğunu unutmayın.


Yeniden etkileşim kampanyası göndermenin iki nedeni vardır: Bağlantıyı koparmış abonelerin yeniden etkileşime geçmesini sağlayarak daha fazla dönüşüme yol açarsınız ya da yeniden etkileşime girmezlerse bu kişileri listenizden çıkarabilirsiniz. Ve gerçekten sonuç verecek kişilere odaklanırsınız.


Zor kazanılan kişileri listenizden çıkarmak sizin için zor olsa da, bunu yapmak açık oranlarınızı büyük ölçüde artıracak ve bu da daha iyi gelen kutusu yerleşimine yol açacak ve sonuçta daha da iyi sonuçlar elde edeceksiniz.


*Listenizi Büyütün

Web sitenize basit, kullanımı kolay bir abone formu eklemek çok önemlidir. Temel, önemli ayrıntıları isteyin, ancak abonelik sürecini uzun ve karmaşık bir haline getirmeyin.

Ayrıca, otelinize giriş veya çıkış yaparken konuklardan bizzat abone olmalarını istemek, bu kişilerin markanızla zaten ilgilendiğini bildiğiniz için kaliteli kişilerle e-mail listenizi büyütmenin başka bir harika yoludur.

Hepsinden iyisi, hizmetleriniz ve misafirperverliğinizle bu aboneler üzerinde zaten olumlu bir izlenim bıraktınız.


2. Markalaşmayı Unutmayın

Otel endüstrisindeki ve diğer sektörlerdeki çok fazla işletme, yalnızca e-mail pazarlama kampanyalarıyla satış mesajlarını iletir.


Genel olarak pazarlamanın tüm amacı satışları artırmak olsa da, aboneleri sürekli misafirlere dönüştürmek için indirimleri ve özel teklifleri zorlamaktan daha fazla yol vardır.


Markalaşma her işletme için önemlidir ve otelinizi benzer olanaklar ve fiyatlar sunan yakındaki diğer otellerden ayırabilir. Bir gece geçirmek için harika bir yer olmasının yanı sıra, otelinizin özeni, misafirperverliği ve ayrıntılara gösterilen özeni ile de tanınmasını istersiniz.


*Sahip Olduklarınızı Vurgulayın

Bir otel markası oluşturma kampanyası yapmanın harika bir yolu, abonelerinize blog tarzı bir e-mail yoluyla misafirlerin ilgi duyabileceği yerel turistik yerleri vurgulamaktır. Buna karşılık, seyahatlerini planlarken sadece yatakları, yastıkları ve banyoları olan bir yer değil, sizi güvenilir bir danışman olarak görecekler.


*Kişiselleştirmenin Önemi

Abonelerinizi daha ayrıntılı olarak anlamak ve uygun şekilde segmentlere ayırmak, daha alakalı marka bilinci oluşturma kampanyaları sunmanıza olanak tanır. Örneğin, hafta sonu gezginleri yerel etkinlikler veya ilgi çekici yerler hakkındaki bilgileri takdir edebilirken, iş seyahatinde olanlar mesai sonrası bir iş yemeği için en iyi 10 restoranı keşfetmek isteyebilir.


Kişiselleştirme, e-posta açma oranlarını %26 oranında artırır. Kişiselleştirilmiş, alakalı içerik sunarak, müşterilerinizin işletmenizle etkileşim kurma ve e-maillerinizi güvenilir, okunması gereken bir kaynak olarak görme olasılığını artırırsınız.