Otel Yönetim Sisteminin Özellikleri

Oteliniz için bir otel yönetim sistemi seçerken, özellikler ve işlevsellik arasındaki farkı göz önünde bulundurmanız önemlidir. 

Özellikler; satış görevlilerinin ürünlerini satmaya çalışırken kullanmaktan hoşlandıkları havalı sözlerdir. İşlevsellik; benzersiz otel işletme sorunlarınızı çözmek için ürünün gerçekten yapabileceği şeydir.


Özelliklerle dolu bir PMS'ye sahip olmak harikadır, bazıları kullanacağınız ve iş hayatınızı kolaylaştıracak, bazıları kulağa harika gelse de otel operasyonlarınıza gerçek iş değeri katmayacaktır. Bir cep telefonundaki pusula özelliğini düşünün. Pratik mi? Evet. Ortalama bir kullanıcı için pek de değil.

Benzersiz operasyonel sorunlarınızı anlamak için sizinle birlikte çalışabilecek ve ardından bu sorunları çözecek teknolojiyi size sağlayabilecek bir teknoloji ortağı bulmak, otel teknolojisi şirketlerinin gerçek nedenidir. Aşağıda, birinci sınıf, modern bir PMS'nin en yaygın özelliklerine ve önemli işlevlerine bakıyor olacağız.


Rezervasyonlar ve Grup Rezervasyonları

Bu işlev, oda müsaitliğini ve durumunu kontrol etmeyi, yeni rezervasyonlar yapmayı mümkün kılar ve otelin kendi doğrudan kanalı, online rezervasyon motoru ve kanal yöneticisi dahil olmak üzere farklı dağıtım kanallarında müsait odaları gösterir.

*Grup rezervasyonu işlevi, grup rezervasyonlarının hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar ve kullanıcıyı grup rezervasyonu seçenekleri arasında mantıklı, sistematik ve kullanımı kolay bir şekilde yürüterek hataları azaltır.


*Rezervasyonları planlar, mevcut ve yaklaşan rezervasyonlarla ilgili bilgileri doğrudan PMS'nin içindeki kapsamlı bir gösterge panosunda görüntüler. Tüm ödeme yöntemlerinin tahsilatı ve tanımlanması da genellikle bu modül üzerinden gerçekleştirilir. Sistem ayrıca rezervasyon tamamlandıktan sonra misafire veya kuruluşa e-mail veya SMS gibi birden fazla kanal aracılığıyla onay gönderir.


Doğru teknolojinin otelinizin tekli ve grup rezervasyonlarını daha verimli ve etkili bir şekilde işlemesine nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.


Ön Büro

Bir ön büro modülü, yöneticilerin ve personelin oda durumunu görüntülemesini ve güncellemesini, misafir check-in ve check-out’larını kontrol etmesini ve ödemeleri işlemesini kolaylaştırır.

Misafirler genellikle yorgun gelirler, bu nedenle iyi bir deneyim yaşamalarını sağlamak için mümkün olduğunca çabuk ve zahmetsizce check-in yapabilmeleri gerçekten önemlidir. Kullanıcı dostu bir ön büro modülü, check-in hatalarını ve yönetim için harcanan zamanı en aza indirerek resepsiyon görevlilerinin misafir deneyimine konsantre olmaları için daha fazla zaman sağlar.


Bazı otel yönetim sistemleri, konukların bir kiosk veya QR kodu ile check-in yapmasını mümkün kılan entegrasyonlar veya uygulamalar da sunar. Bu, temassız gitmek isteyen oteller için harika bir özellik.

Modern gece denetimlerinin hızlı ve kolay bir şekilde yürütülmesi gerekir. Bu, gece denetimi çalışırken personelin saatlerce mesai harcamasının önüne geçer. 


İyi bir otel yönetim sistemi, çalıştırması hızlı, özelleştirmesi basit ve kapsamlı raporlar ve yedeklemeler sağlayan bir gece denetim işlevine sahiptir.

Check-in ve check-out prosedürlerinizi kolaylaştırmak ve gece denetimlerini saatler yerine dakikalar içinde gerçekleştirmek mi istiyorsunuz? Protel’in ön büro özelliklerine buradan göz atın.


Housekeeping

Bir PMS'nin temizlik işlevi, her boyuttaki özelliklerin maksimum verimlilikte çalışmasını sağlar. Oda durumu sorunları söz konusu olduğunda hızlı oda devri, buradaki birincil işlevdir.


Otel PMS'si, temizlik görevlilerine, misafirler için odaları temizlemeye konsantre olmaları için daha fazla zaman vermek üzere, kat hizmetleri idari görevlerini otomatik hale getirir. Bunun en yüksek değeri kattığı yere harika bir örnek, görevli sayfalarıdır.

Sistem; oda sayısı, oda görevlileri ve bir odayı temizlemek için geçen süreyi hesapladıktan sonra sonra temizlik departmanının verimliliğini optimize eden bir program oluşturur.

Modern bir temizlik sistemi, hangi odaların kirli, temiz, denetlenmiş ve denetlenmemiş olduğunu gösterecek ve yöneticilerin bu seçenekler arasında hızla geçiş yapmasına izin verecektir. Oda temizlendikten sonra, oda durumları bir masaüstü, mobil cihaz ve ya bulut tabanlı bir PMS yardımıyla anlık olarak güncellenebilir.

Sonuç olarak, bir PMS'nin kat hizmetleri işlevi, otelcilerin bu odaları mümkün olan en kısa sürede yeniden satabilmeleri için odaların olabildiğince hızlı ve verimli bir şekilde temizlenmesini ve denetlenmesini sağlamak için vardır.

Kat hizmetleri departmanınızı optimize eden bir PMS sistemiyle ilgileniyor musunuz? Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın.