11 Adımda Otel Rezervasyonlarınızı Arttırmak İçin Sosyal Medya Kanallarını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Günümüzün dijital pazarlama dünyasında; Facebook, Twitter , İnstagram, Pinterest, Linkedin gibi sosyal medya hesaplarına sahip olmak ve bunları dijital pazarlama metriklerine uygun bir şekilde yönetmek, rakiplerinize kıyasla bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

İnternet kullanıcılarının % 60'ından fazlası, rezervasyon yapmadan veya seyahat planı satın almadan önce sosyal medya ve web sitelerinden araştırma yapıyor. İnternet rezervasyonları her yıl % 50 oranında artıyor ve bu da otellerin dijital pazarlamayı, stratejilerine dahil etmesini önemli hale getiriyor.

Sosyal medya kanalları yardımıyla çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşabilir ve otelinizin adını kitlelere yayabilirsiniz.Zirvede kalmak isteyen oteller güçlü bir pazarlama aracı olarak; Facebook, YouTube, Twitter, Linkedin, Google+ gibi sosyal ağları kullanırken, sosyal ağları efektif kullanamayan oteller geride kalıyor.


Global Web Index’in, 40.000’den fazla internet kullanıcısının katılım sağladığı anket sonuçlarına göre, YouTube ve Facebook'un ziyaretçilerinden daha çok, aktif kullanıcıları olduğunu açıkça gösteriyor. Verilere göre, sosyal medya kanalları otelinizi pazarlamak ve daha fazla rezervasyon almak için iyi bir seçenek.


1. Sosyal Medya Sayfalarınızı Oluşturun

Yapmanız gereken ilk şey, Facebook, Twitter ve Google+ gibi sosyal ağlarda, otelinize ait bir hesap açmak ve otelinizi en iyi yansıtan görselleri, otelinizin iletişim diline uygun metinlerle paylaşmak.

Sosyal medyada ilgi çekici içeriklerle dolu bir sayfaya sahip olmak, kesinlikle daha fazla insanı web sitenize çekebilir ve online rezervasyonları artırabilir.

Yukarıdaki istatistiklerden sosyal medya hesaplarının potansiyel müşterilere ulaşmanızı daha da kolaylaştırdığını görebilirsiniz. Tek bir sosyal medya hesabı ile büyük grupları hedefleyebilirsiniz.

Facebook'un açılış sayfasında bir ünlü, marka veya işletme için Sayfa Oluşturma seçeneği vardır. “Sayfa oluştur” seçeneği üzerine tıklayarak ve otelinizin sayfasını oluşturabilirsiniz.

İlgi çekici görseller kullanarak, iletişim adresinizi ve numaralarınızı konum haritasıyla birlikte sayfanıza ekleyin. “Mükemmel Zaman Geçirin” gibi harekete geçirici bir motto ile kapak görselinizi düzenleyebilirsiniz. Facebook kapak görsellerindeki başlık ve ilgi çekici bir görsel ile insanlar oteliniz ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyecekler.

2. Otelinizde Çekilmiş Dikkat Çekici Görseller Ekleyin

Sosyal medyanın % 63'ü görsellerden oluşuyor ve görseller insanların ilgisini metinlerden daha çok çekiyor. Sosyal medya sayfalarınızda; otelinizin profesyonel, görsel açıdan çekici ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını paylaşın. Sosyal medyada otelinizi fark eden potansiyel müşterilerinize, otelinize gelmeleri için heyecan verici bir neden verin.

Bunu yapmak için, otelinizin iç mekanının, olanaklarının, yemek sunumlarının, iyi dizayn edilmiş ve rahat odalarının, otel odalarınızdan görülebilen manzaraların, en yakın turistik yerlerin vb. görüntülerini sergileyebilirsiniz.

Örnek olarak; İnstagram’da Hotels Signature Living'in farklı odalarını nasıl sergilediklerine göz atabilirsiniz.

3 . Videolar Paylaşın

Başarılı bir içerik planı kurgulamak için hareketli görseller içeren paylaşımlar yapmak, potansiyel müşterilerinize ulaşma hedefinizde; etkili bir pazarlama enstrümanı olarak markanıza fayda sağlar.

Videolar ve hareketli görseller, insanların duygusal hafızasına etki ederek akılda kalıcılık sağlamakta. İnternet trafiğinin% 79'undan fazlası video içeriğinden oluşuyor. İnternet kullanıcılarının %85’i videoların, markalarla daha etkili ilişki kurmasına yardımcı olduğunu, %44’ü ise ilk önermeye katılarak; bir ürün veya hizmeti satın alma ihtimalinin, o ürün/hizmet ile ilgili video izledikten sonra arttığını belirtiyor.

Video paylaşmak, otel rezervasyonlarınızı arttırmanın en hızlı ve etkili yollarındandır. Otelinizi ve imkanlarını tanıtmanıza yardımcı olur ve takipçilerinizi oteliniz için rezervasyon yapmaya davet eder.

4. Daha Fazla Müşteri Çekmeye Yönelik Promosyon Teklifleri

Potansiyel müşterilerinize otelinizi tanıtmanın ve onlarla etkileşim kurmanın yollarından biri de; indirimler ve kampanyalar hakkında paylaşımlar yapmaktır. Örneğin: Müşterileriniz doğum günü veya yıl dönümü gibi özel günlerinde % 10 indirim alabilirler. Bu

5. Hashtag'leri Kullanın

Hashtag, sosyal medyada kullanılan ve kullanıcıların belirli bir tema veya içeriğe sahip iletileri bulmasını kolaylaştıran bir tür etikettir. Etiketler dikkat çekmek ve otelinizi tanıtmak için kullanılabilir.

Belirli bir kitleyi sayfanıza çekmek için uygun hashtag'leri kullanın. Bu şekilde otel resimleriniz ve ilgi çekici içerikleriniz, sosyal kanallarda gezinen potansiyel müşterilerinize görünecektir.

6. Web Sitenizin URL'sini Sosyal Medya Sayfalarınıza Ekleyin

Bağlantılar (URL) arama motorunda sıralamayı yükselttiği için sosyal medya hesaplarınızı web sitenize bağlamak önemlidir. Ayrıca, büyük miktarda trafiğin sosyal medya kanallarından web sitenize geçmesine olanak tanır.

Potansiyel müşterilerinizin, sosyal medya hesaplarınızı inceledikten sonra daha fazla ayrıntı için web sitenizi ziyaret etmeye istekli olduğunu varsayalım, o zaman paylaşımınızda veya profilinizde bulunan, URL’ye tıklayacaktır. Bu takipçilerinizin sayfalarınızı beğenme ve rezervasyon yapma oranını da artırır.

7. Kitlenizle Etkileşim Kurun

Sosyal medya kitleniz ile etkileşimde bulunmak da otel rezervasyonlarınızı artırmanın hayati adımlarından biridir. Potansiyel müşterilerinizin, oteliniz ile doğrudan bir bağ kurmasını sağlar.

Paylaşımlarınızda sorular sorun, takipçilerinizi yorum bıraktırarak, diyaloğa katılmaya teşvik edin. Müşterilerinizin otelinizle ilgili ne bilmek istediklerini öğrenin ve onlara bu konular hakkında bilgiler verin.

Sosyal medya hesaplarınız üzerinden gelen yorum ve mesajlara, otelinizin iletişim dilini kullanarak samimi ve hızlı cevaplar verin. Soruları ve sorunları en hızlı ve profesyonel şekilde yanıtlamanız online rezervasyonlarınızı arttırmanızı sağlayacaktır.

Müşteriler, oteliniz ile ilgili yorum veya değerlendirme yapmak için Facebook, İnstagram, Twitter, YouTube vb. birden fazla platformu kullanabilir. Etkileşim, sosyal ağlar aracılığıyla ya da e-postalar ve müşteri incelemeleri yoluyla yapılabilir.

8. Bir Blog Oluşturun

Blog, müşterilerle sosyal medya kanalları aracılığıyla iletişim kurmak için ideal bir yoldur. Misafirlerinizi veya potansiyel misafirlerinizi, otelinizde olup bitenlerden haberdar edebilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya kanallarınızda paylaşılacak ideal içeriklerdir ve takipçileri doğrudan web sitenize getirir.

Web sitenizde bir blog yazısı yayınlamak, her yeni içerik yayınlandığınızda arama motorlarına ping gönderir. Bu, Google gibi arama motorlarında sıralamanızın organik olarak yükselmesine neden olur.

Oteliniz için bir blog oluşturarak ve bunu sosyal medya kanallarınızda yayınlayarak, % 55 daha fazla ziyaretçiyi otelinize çekebileceksiniz.

Blogunuzda mutlaka bir yorum bölümü bulundurun ve okuyucuları soru sormaya, yorum bırakmaya ve sohbetin bir parçası olmaya teşvik edin. Her blog gönderisinin sonuna "yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin" diyen bir cümle ekleyebilirsiniz.

Okuyucularınızdan içeriğinizi sosyal medya sayfalarında veya kendi bloglarında, belki bir yorumla veya kendi düşünceleriyle paylaşmalarını isteyin. Bu, erişiminizi artıracak, aynı zamanda takipçilerinizin diyaloğa katılmasını sağlayacaktır.

9. Olumsuz Yorumlara Yanıt Verin

Sosyal medya, kullanıcılara olumlu ve olumsuz deneyimleri paylaşmak için daha fazla güç verdi. Otelinizde kötü deneyim yaşayan bir misafirin atacağı tek bir tweet binlerce kişiye ulaşabilir ve bu da potansiyel olumsuz geri bildirimler almanıza neden olabilir.

Online eleştiriden kaçmak yerine, yorumlar ve geri dönüşler ilgilenmeniz oteliniz açısından olumlu bir sonuç doğuracaktır. Kötü bir müşteri deneyimi için, sorun çözücü bir yaklaşım sergileyin.

Olumsuz Yorumlara Verilecek İyi Bir Cevap Nasıl Olmalıdır?

* Hızlı ve uygun cevap vermek,

* Katkısı için yorumcuya teşekkür etmek,

* Seviyeli ve sorunu çözmeye yönelik bir metin yazmak,

* Sorun ile ilgili detaylı bilgi istemek,

* Suçlu olmanız durumunda özür dilemek ve sorunu hızlı bir şekilde çözmek,

* İfadenizi desteklemek için argümanlar üretmek,

* Kötü eleştirilerin işletmeniz için olumlu bir durum olduğunu ve sağlanan bilgilere göre hizmetlerinizi iyileştirebileceğinizi unutmayın.

10. Mizah Kullanın

Sosyal medya ilginç ve eğlenceli olmalıdır. Sosyal medya sayfalarınıza mizah eklemek, insanların dikkatini çekmenin harika bir yolu olabilir. İçeriğinizi eğlenceli ve hedef kitleniz için alakalı tutmak, otelinize yaklaşılabilir bir hava verecektir.

Erişimlerinizin, paylaşımlar ve etkileşimlerle artmasını sağlamak için resimler ve videolar konusunda yaratıcı olun. Örneğin; otelinizdeki komik bir olayın bir videosu, fotoğrafı veya hikayesi olabilir, kahkaha her zaman insanları cezbeder.

Bunu yapmak, müşterilerinizin sizi hatırlamasına, içeriğinizi paylaşmasına ve neyi temsil ettiğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olacağı gibi, otelinizle etkileşime girmesine ve otelinizle ilgilenmelerine de neden olacaktır.

11. Facebook ve Google + 'da Olumlu Yorum Almak

Son olarak, Facebook veya Google+ gibi sosyal kanallarda geçmiş müşterilerinizin yorumlarını almak çok önemli bir adımdır. Misafirlerinizi, deneyimlerini paylaşmaya ve otelinizde çekilmiş fotoğraflarını yüklemeye teşvik etmelisiniz.

Facebook ve Google+ gibi sosyal kanallar aracılığıyla birçok kişiye yayılacak yorumlar, rezervasyon yapmadan önce araştırma yapan potansiyel müşterilerinize olumlu etki edecektir. Olumlu yorumlar, otel rezervasyonlarınızın artmasına neden olacaktır.

İnsanlar, herhangi bir otel veya gezi rezervasyonu yapmadan önce TripAdvisor gibi ünlü seyahat sitelerinin de yorumlarını sık sık kontrol etme eğilimindedir. Bu nedenle, bu tür sitelerdeki inceleme yorumları da aynı derecede önemlidir.

Sosyal medya kanalları size otelinizin online itibarını artırma ve markanıza güven oluşturma şansı verir. Sosyal medya, işin hemen hemen her alanında büyük bir etkiye sahiptir. Otel rezervasyonlarınızı artırmak için sosyal medya kanallarını nasıl kullanacağınıza dair yukarıda belirtilen 11 ipucunu takip ederek otelinizin gelirini kesinlikle artırabilirsiniz.