4 Adımda Oda Servisi Satışlarınızı Arttırın

Yiyecek ve içecek satışları sonucunda gelirin nasıl en üst düzeye çıkarılacağı hakkında kararlar almak için verileri kullanın.

Oda servisi hizmeti, eskiden beri otel lüksünün alamet-i farikası oldu. Yıllar geçtikçe, misafir memnuniyetini arttırmada kilit bir rol oynayacak şekilde gelişti. 2020'de COVID-19'un ortaya çıkmasından bu yana oteller, oda servislerini artan güvenlik ve rahatlık talebini yansıtacak şekilde dönüştürdü. Birincil hedeflerinizden biri gelirinizi arttırmaksa; özellikle pandemi sürecinde, oda içi yemek deneyimini geliştirmekten daha iyi bir karar olamaz.

Oda servisi satışlarını artırmanın anahtarı, sektörden yararlanarak oda servisi sipariş verilerini yansıtan bir plan hazırlamaktır. Ardından, sizinkine benzer otellerde konaklayan misafirlerden toplanan veri eğilimlerine dayanarak yiyecek ve içecek menünüzü yenileyin. 

Ekstra puan için, markanızı diğerlerinden ayıran "özel bir şey" eklediğinizden emin olun! Son olarak, planınız heyecan verici yeni menünüzü tanıtmanın etkili bir yolunu içermelidir. Aşağıda, otelinizin oda servisi satışlarını artırmak için bir strateji geliştirmek üzere izleyebileceğiniz dört basit adımı sizin için derledik.

Birinci Adım: Mevcut Oda Servisi Verilerini İnceleyin

Menü güncellemelerine ve promosyon hazırlıklarına başlamadan önce, son oda servisi trendlerini incelemelisiniz. Böylece ne tür değişiklikler yapmanız gerektiğini bileceksiniz. Satışların artmasına yol açacağınızı düşündüğünüz veya umduğunuz yiyecek ve içecek değişiklikleri ile ilerleme kaydetmek kanıtlanmış bir strateji değildir. Para ve kaynak israfına yol açabilir.

Hangi öğenin popüler olacağını tahmin etmek yerine, gerçek oda servisi sipariş verilerini toplamak ve incelemek için biraz zaman ayırmak önemli bir adımdır. Veri inceleme sürecine nasıl yaklaşacağınıza dair kullanabileceğiniz üç bilgi kaynağı aşağıda belirtilmiştir:

Otel veri tabanınız: Son iki yılda topladığınız oda servisi verilerini alarak başlayabilirsiniz.

Oda servisi makbuzları: Oda servisi siparişlerini takip etmediyseniz, son iki yıla ait odada yemek makbuzlarını inceleyebilirsiniz.

Dış veri incelemeleri: Veriye dayalı şirketler, en popüler oda servisi öğelerini belirlemek için yüzlerce otelden alınan verileri düzenler.

İdeal olarak, üç tür veriyi birlikte incelemek en iyisidir. Bu, otelinizde en sık sipariş edilen yiyecek ve içecekleri en son endüstri trendleriyle karşılaştırmanıza olanak tanır. Ayrıca, diğer otellerden gelen verileri gözden geçirmenizle belirlenen en popüler yiyecek ve içecek öğelerinden herhangi birinin menünüzde eksik olup olmadığını da keşfedebilirsiniz.

İkinci Adım: Yiyecek ve İçecek Seçeneklerinizi Gözden Geçirin ve İyileştirin

Artık kendi otelinizden ve diğerler otellerden ulaştığınız oda servisi verilerine sahip olduğunuza göre, mevcut menünüzü gözden geçirirken bu bulguları göz önünde bulundurabilirsiniz. 

Kendi otelinizdeki oda içi yemek sipariş trendlerini gözden geçirirken dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları:

*Oda servisi verilerinize ve makbuzlarınıza göre en iyi beş içecek ve yiyeceği belirleyin.

*Aynı zaman dilimi içinde sipariş edilen en alttaki beş içeceği ve en alttaki beş yiyeceği ayırın.

*Dış verilere göre; menünü gözden geçirin ve ilk beş yiyecek ve içeceği içerdiğinden emin olun.

*Popüler olmayan öğeleri kaldırmayı ve şu anda yükselen trend olan öğeleri eklemeyi düşünün.

SuitePad’in oda servisi aracılığıyla sipariş edilen yiyecek ve içeceklerle ilgili incelemesi, yiyecek ve içecek seçenekleri arasında bazı öne çıkanların olduğunu ortaya çıkardı. İşte çalışmadan elde edilen bazı spesifik bulgular:

*Burger, tüm otel türleri arasında en çok sipariş edilen gıda maddesi olarak birinci.

*Makarna yemekleri en az sipariş edilmesine rağmen şehir otellerinde fazlasıyla popüler.

*Portakal suyu genel olarak en çok sipariş edilen içecek olarak birinci sırada yer aldı.

*Bu listeye göre bira; portakal suyu, kahve, alkolsüz içecekler ve suyun ardında yer aldı.

Menünüzü güncellerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta, müşterilerinizin yaş aralığı, medeni durumları gibi verilerdir. Otelinizde kalan çok sayıda çocuklu aile varsa; bu hamburger ve patates kızartması gibi yemeklerin popülaritesini etkileyebilir. 

Öte yandan, yetişkinlere ve şehir sakinlerine hitap ediyorsanız, alkollü içecekler için daha fazla sipariş bekleyebilirsiniz.

Üçüncü Adım: Konumunuzu ve Otel Türünüze Göre Revizyon Yapın

USA Travel Today tarafından yapılan araştırma, en popüler oda servisi menü öğelerinin, otel türüne ve konuma göre değiştiğini gösteriyor. Bu araştırmada dört ana otel kategorisinden elde edilen verileri karşılaştırmıştır.

*Şehir Otelleri

*Tasarım / Yaşam Tarzı Oteller

*Dinlence / Tatil Köyü Otelleri

*Toplantı, Teşvik, Konferans ve Sergi Otelleri

Otel türünde bazı misafir sipariş eğilimleri oldukça sabit kalırken, bazı önemli farklılıklar da var. Örneğin, burgerler tüm otel türlerinde en popüler yemek seçenekleri listesinin başında yer aldı. Ancak içecek tercihlerinin karşılaştırılması, dört otel türü arasında bazı önemli farklılıklar olduğunu gösterdi. Örneğin; portakal suyu, tatil ve eğlence otellerinde en popüler oda servisi içeceği iken şehir otellerinde beşinci sırada yer aldı.

Dikkate alınması gereken diğer bir faktör, konumunuz veya coğrafi bölgenizdir. Otelinizin konumuna göre bölgesel popülerliği olan yiyecekler listenizin başında yer alabilir. Bu nedenle dış verileri dikkatle yorumlamayı unutmayın. Ve mümkün olduğunca, işlettiğiniz otelin konumunu ve türünü yansıtan eğilimleri arayın.

Dördüncü Adım: Yeni Oda İçi Yemek Menünüzü Tanıtmak İçin Bir Kampanya Başlatın

Bir menüyü yeniden tasarlamak; uygun promosyon kampanyaları olmadan, yatırdığınız zaman ve paranın getirisini asla maksimize edemez. Tipik bir tüketicinin dikkat süresi yaklaşık 8 saniyedir. Bu nedenle otel misafirlerinizin dikkatini hemen cezbetmek mutlak bir zorunluluktur. Bu durumda; rahatlık, kişiselleştirme ve hız yoluyla onları odada yemek tekliflerinizle ilgilenmeye çağırabilirsiniz.

Başarılı oteller arasında en dikkat çekici trendlerden biri, konuklara daha sezgisel ve modern oda servisi sunmaktır. Etkili bir strateji, misafirlerinizi otelin kendi uygulamasıyla etkileşime girmeye teşvik etmektir.

Öreğin;  Europrotel Voyager gibi PMS'ye basit bir eklenti, menünüze hızlı bir şekilde göz atılmasını ve misafirlerinizin kendi cihazlarını kullanarak siparişlerini vermelerini sağlayacaktır. Bu strateji, misafirlerinize yiyecek ve içecek sipariş etmenin hızlı ve kolay bir yolunu sunacak ve konuklara temassız, güvenli bir oda servisi deneyim sağlayacaktır. Aynı zamanda, menü tekliflerinizi iyileştirmek için uygulama aracılığıyla verilen arama verilerini ve siparişleri anında görebilirsiniz.

Konuklarınızın dikkatini çekmenin ve onları oda servisi sipariş etmeye ikna etmenin başka yolları da var. Konuklarınız kapıdan girer girmez oda içi yemek seçeneklerinizi etkili bir şekilde tanıtmanıza yardımcı olacak bazı uygun maliyetli teknikler:

*Lobideki İkramlar: Her yeni misafir lobinizden geçmektedir, bu nedenle lobi; tanıtım faaliyetlerinize başlamak için harika bir yerdir. Konukların en yeni menü eklemelerinizden bazılarını ücretsiz tadabilecekleri bir "Hoş Geldiniz” ikram alanı oluşturabilirsiniz. COVID-19 ile birlikte bu modele ilgi daha az olsa da, bazı konuklar hala ikram edilen yiyeceklere ilgi duyuyorlar.

*Asansör Reklamcılığı: Misafir kullanımı açısından asansörleriniz lobiniz kadar popülerdir. Yeni menü eklemeleri, yiyecek ve içecek kombinasyonları ve diğer özel promosyonların reklamını yapmak için asansör duvarlarını kullanabilirsiniz.

*Hediye Kartları ve Kuponlar: Konuklarınız yemek sipariş ettiğinde ücretsiz tatlı için bir kupon ekleyebilirsiniz. Bu kartları ve kuponları bir karşılama zarfına ekleyebilir veya lobideki ikram alanında elinizin altında bulundurabilirsiniz.

*Merdiven Şerit Reklamları: Merdivenler, COVID-19’la beraber gelen asansör kısıtlamaları nedeniyle kullanımı artan bir alan olmaya devam ediyor. Özellikle pandemi zamanı; duvarlara afiş reklamı eklemek için iyi bir zaman. Bunun için basit bir dijital tabela sistemi kullanabilirsiniz.

*Geleneksel Broşürler ve El İlanları: Bazı konuklar varışta doğrudan odalarına gitmeyi tercih ederler ve yiyecek sipariş etmelerini kolaylaştırmak için el ilanları faydalı olur.

Gelecekteki Yönlendirmeler

Yukarıdaki dört adımı uygulayarak misafirleriniz için daha tatmin edici bir oda içi yemek deneyimi yaratacak ve daha fazla gelir elde etme şansınızı artıracaksınız. Otelinizi oda servisi başarısında lider konuma getireceksiniz.

Verileri ölçme ve test etme sürekli devam eden bir süreçtir. Bunu ne kadar sık ​​yaparsanız, topladığınız veriler o kadar güncel ve faydalı hale gelir. 

Uyguladığınız verimli bir strateji ile, odağınızı otelinizin faaliyetlerinin diğer yönlerini iyileştirmeye çevirmek isteyebilirsiniz. Sürekli artan geliri sağlamak için sürekli kalite iyileştirmeye odaklanmak bir zorunluluktur. İlerlemenizi sürdürmenize yardımcı olacak bazı önlemler şunlardır:

*Sektör Trendlerinden Haberdar Olun: Yiyecek ve içecek trendlerine çok dikkat ederek en son oda servisi verilerini periyodik olarak gözden geçirin.

*Konuk Geri Bildirimini Teşvik Edin: Anketler, online yorumlar ve yorum kartlarının tümü oda servisinizle ilgili değerli geri bildirimler sağlayabilir.

*Dijital Teknolojiyi Benimseyin: Dijital teknolojiyi planınıza dahil etmek, oda servisi dünyasına hayat verdiği için bir zorunluluktur.

Otelinizin gelirini artırmanın daha fazla yolunu keşfetmek için sizi Europrotel'de bize ulaşmaya davet ediyoruz. Dünya çapında 14.000'den fazla otel tarafından tercih edilerek, otelinizin günümüzün rekabetçi ortamında büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacak çeşitli çözümler sunuyoruz. Doluluk ve misafir memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak için sizinle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz! Henüz Europrotel kullanmıyorsanız ne bekliyorsunuz?