API Nedir ve Otel Endüstrisinde Nasıl Çalışır?

Muhtemelen API'leri zaten düzenli olarak kullanıyor ve otelinizin teknolojisinin sorunsuz çalışmasında faydalanıyorsunuz. Bir API'nin ne olduğuna dair daha derin bir anlayış geliştirerek, otelinizde çalışan sistemleri daha iyi anlayabilir ve daha bilinçli teknolojik kararlar verebilirsiniz.

Teknolojiniz verimli ve ekonomik olarak çalıştığında, oteliniz daha verimli çalışanlara ve daha mutlu misafirlere sahip olacaktır..

Bu makalede, API'nin ne olduğunu inceleyecek, bazı API örneklerini açıklayacak ve API'leri otelinizin günlük işlemlerine nasıl dahil edebileceğinizi göstereceğiz.

Bir süredir sektörün içindeyseniz - hatta genel olarak bir teknoloji kullanıcısıysanız - muhtemelen analog sistemlerden yazılıma doğru büyük bir kayma olduğunu fark etmişsinizdir. API'ler, yazılım devriminin nasıl mümkün olduğunun merkezinde yer alır. Yazılımın yükselişini; ekonomist Adam Smith'in uzmanlaşma teorisiyle açıklayabiliriz. Ekonomide, her ülkenin ihtiyaç duyduğu tüm malları üretmesi yerine, her ülkenin yalnızca en iyi oldukları şeyi üretebileceğini ve eksik olan şeyleri elde etmek için diğer ülkelerle ticaret yapabileceğini açıklıyor. Bu sistem, üretim maliyetlerini düşürür ve ölçek ekonomisi yaratır. Yazılım odaklı düşündüğümüzde, API'ler yazılım şirketlerinin uzmanlaşmasını, yani yalnızca belirli bir amacı olan yazılımlar geliştirmesini sağlar. Her biri belirli hizmetler sağlayan bir sistem ağı, aralarında çevirmen ve mesaj görevi gören API'ler sayesinde sorunsuz bir şekilde birlikte çalışabilir.

API nedir?

"API" , uygulama programlama arayüzüdür. Yazılımın ilk günlerinde sistemler sunucu tabanlıydı, bu da birbirleriyle nadiren iletişim kurdukları anlamına geliyordu. İnternetsiz bir bilgisayar gibi düşünün.

İşlem gücü geliştikçe ve internet hızları katlanarak arttıkça, yazılımın geliştirilmesi daha kolay ve daha erişilebilir hale geldi. Dünya, çok sayıda yalnız sunucu tabanlı sistemden hiper bağlantılı platformlardan oluşan bir ekosisteme geçerken, bu sistemler arasında sorunsuz iletişim sağlama ihtiyacı doğdu.

Konsepti daha iyi anlamak için bir otel analojisi kullanalım: Otelinizin restoranında bir masada oturduğunuzu hayal edin. Mutfak, siparişinizi hazırlayacak “sistemin” bir parçasıdır. Eksik olan şey, siparişinizi mutfağa iletmek ve yemeğinizi masanıza geri getirmek için gerekli kritik bağlantıdır. Garsonun (veya API'nin) devreye girdiği yer burasıdır. Garson, isteğinizi alan ve mutfağa - sisteme - ne yapması gerektiğini söyleyen haberci veya API'dir. Daha sonra garson cevabı size geri getirir; bu durumda, bu sizin yemeğinizdir.

API'ler, uygulamalar arasında etkili veri habercileridir. Expedia'dan her uçuş rezervasyonu yaptığınızda, fiyatları ve müsaitliği ilgili havayolunun veritabanından Expedia'nın web sitesine sunan bir API kullanırsınız. Aynı dinamik şimdi otel yazılımı ve donanım sistemleri arasında da gerçekleşir.

Otel Endüstrisindeki API Örnekleri

API'lerin iki sistem arasında bağlantı görevi gördüğünü belirlediğimize göre, otel sektöründe neden bu kadar önemli olduklarına dair bir fikriniz olabilir. Bir otelin sistemlerinin değer sağlaması için birbirleriyle ve online seyahat acenteleri gibi harici oyuncularla iletişim kurabilmeleri gerekir. Oteller API'lerden nasıl faydalanır? Bazı örneklere bakalım.

*Bir RMS'yi Bir PMS'ye Bağlama

*Gelir yönetimi sistemlerinin geçerli ve ilgili fiyatlandırma önerileri sunabilmesi için, doluluk oranları gibi otelin yönetim sisteminden bilgilere ihtiyaçları vardır.

*Protel otel yönetim sistemleri, API'lerle mümkün olan belirli gelir yönetimi sistemleriyle sorunsuz entegrasyonlar geliştirmiştir. Örneğin Protel, Atomize ile entegre olmak için bir API kullanır. Bu, kapsamlı fiyatlandırma önerileri sunmak için Protel'den 7/24 veri akışı alır. API, doluluk ve oran bilgisini Protel’den Atomize'nin oran ve pazar analizi algoritmalarında kullanabileceği verilere dönüştürür.

*Bir PMS'yi Daha Yüksek Satış Yazılımına Bağlama

*Konukların, odalarını yükseltmeleri için ön büro personelinizle konuşması hala tek yol mu? PMS'nize bağlanan bir ek satış yazılımı ile konuklar, personelin yardımına ihtiyaç duymadan da oda yükseltebilir veya eklenti satın alabilirler.

*Üst satış yazılımınız PMS'nizle iletişim kurmadıysa, ön büro temsilcilerinin değiştirilen her rezervasyonu manuel olarak girmesi gerekir. Bir API sayesinde, iki sistemin "birbirine bağlılığı" daha verimli işlemlere yol açar.

*Protel, ek satış platformu Oaky ile entegrasyon sunar, böylece Protel'in PMS'sini kullanan oteller, Oaky'nin mevcut ön büro operasyonlarını aksatmadan sunduğu ek satış hizmetlerinden de yararlanabilir.

*İş Zekası Yazılımını Bir PMS'ye Bağlama

Oteliniz günlük olarak o kadar çok veri üretiyor ki, bunu takip etmeniz zor olabilir. Bir iş zekası aracı , stratejiniz hakkında değerli bilgiler sağlamak için ön bürodan, yiyecek - içecek satış noktalarınızdan ve hatta rakip otel performansından gelen verileri sentezleyebilir. Pazarlama kampanyanız başarılı mıydı? Bar personelinize başka bir kokteyl çeşidi eklemesi için bilgilendirme mi yapmanız gerekiyor? BI yazılımı, otel operasyonlarınız hakkında veriyle ilgili birçok soruyu yanıtlayabilir.

*Bununla birlikte, bir BI aracı, PMS'nizden veya operasyonel veriler sağlayan diğer sistemlerden güvenilir bir veri akışı olmadan değersizdir. BI yazılımı, otelinizin diğer sistemlerine gerçek zamanlı olarak bağlanmak için API'leri kullanır.

OTA Insight'ın Rate Insight'ı gibi bir BI aracı, bir API aracılığıyla Protel ile sorunsuz entegrasyon sunar. Rate Insight, eğilimleri analiz edebilmesi ve öneriler sunabilmesi için Protel'den sabit bir PMS bilgisi akışı alır.

*API'ler, teknolojiyi daha kullanıcı dostu ve verimli hale getirir ve otel yazılımı endüstrisinde bir yenilik dünyasını mümkün kılar.

Otelinizin teknoloji çözümlerinde henüz tamamlayıcı sistemlerin entegre olmasına izin veren açık API'ler yoksa, gelecekte bir API oluşturmaya yönelik seçenekleri keşfetmek için yazılım satıcınızla bir görüşmenizi öneririz. Sistemlerinizin API'leri varsa, teknolojilerini en etkili şekilde kullanmak ve otelinizin aldığı değeri en üst düzeye çıkarmak için tedarikçilerinizle birlikte çalışmanızı öneririz.

Geniş bir entegrasyon kataloğu sunan bir sisteme geçmek ister misiniz?

API'lerin otel teknolojisi ekosistemini nasıl bağladığına dair örnekleri görmek için Protel'in iş ortağı pazarına göz atın.