5 Soruda Yapay Zeka Destekli Dijital Ses Asistanları

"Daha fazla yapay zeka giderek dünyaya girerken, daha fazla duygusal zeka giderek liderliğe girmelidir." - Yapay Zeka Bilimcisi - Yazar Amit Ray 

Otelcilik sektöründe, müşteri memnuniyetini sağlamak ve sektörün öncüsü olmak en yeni teknolojilerin gelişmeleri takip etmekle mümkündür. Akla gelebilecek her kişilik tipiyle çevrili sektörde, her saniyeyi uyanık geçiriyor olmak oldukça önemli. Doğru teknoloji çözümlerini doğru zamanda benimsemek rekabet üstünlüğünüzü koruyacaktır.

Tüketici davranışı günümüz dünyasında çok hızlı değişiyor ve otel misafirleri her zamankinden daha bilgili. 

Günümüz teknoloji dünyasında kullanıcılar; bilgiye hızlı ve kolay ulaşmayı bekliyor. Özellikle genç tüketiciler, hızlı yanıt veren bağlantılı bir dünyaya alışkın.

*Invesp tarafından yapılan araştırma, 2020'de tüm aramaların% 50'sinin yapay zeka destekli sesli arama olduğunu ve sesli alışverişin 2022'ye kadar 40 Milyar Dolara ulaşacağını tahmin edildiğini gösterdi. Dolayısıyla Dijital asistanlar oteller için son derece değerli hale geliyor. Ancak birçok otel hala bu teknolojiyi benimsemekte tereddüt ediyor.

Protel olarak; iş yoğunluğundan kaynaklı hızla değişen teknoloji trendlerine ayak uydurmanın zor olabileceğini anlıyoruz. Bu yüzden otel yöneticilerinin yapay zeka destekli dijital sesli asistanlarla nasıl etkileşim kuracaklarına karar vermeden önce biraz daha derine inmelerine yardımcı olmak için en önemli 5 soruyu bir araya getirdik.

1. Yapay Zeka Destekli Dijital Asistanlar Otel İşletmecilerine Nasıl Yardımcı Olabilir?

Toplantılar, hatırlatıcılar ve yapılacaklar öğeleri oluşturun: Sesli asistanınızın takviminize toplantı eklemesini sağlayın, konuklarınızı akşam yemeğine ve personelizi toplantılara davet edin.

Gününüze hızlı bir şekilde göz atın: Sabah kahvenizi içerken, sesli asistanınızdan toplantılarınızın ayrıntıları da dahil olmak üzere gününüzün bir özetini size anlatmasını isteyebilirsiniz.

İster telefon görüşmesi yapın ister kısa mesaj gönderin: Tercih ettiğiniz sesli asistanın arama yapmasını, aramaları cevaplamasını, metin göndermesini veya aldığınız metinleri okumasını sağlayabilirsiniz.

Hesaplamalar yapın: Cep telefonunun olmadığı bir toplantıdaysanız ve hızlı, ancak karmaşık bir hesaplama yapmanız gerekiyorsa, ses asistanından yardım alabilirsiniz.

Toplantılar sırasında notlar alın: Sesli asistanınızdan toplantılar sırasında çıkarımları belgelemesini, toplantıların tamamını kaydetmesini veya sesli asistanınızın size yakın zamanda yapılan bir toplantının bir özetini okumasını isteyebilirsiniz.

Sipariş verin: Gerekli malzemeleri hızla satın alın. Amazon Dash Replenishment gibi bir teknolojiyle, basit bir "şimdi sipariş verin” sesli komutu ile oteliniz için tüm stok kontrolünü yapabilir ve siparişini gerçekleştirebilirsiniz.

Yapay zeka asistanları, bazen personel tarafından göz ardı edilebilen görevleri gerçekleştirmeyi öğrenebilir. Dış sıcaklığa bağlı olarak oda sıcaklığının ayarlanması. Günün saatine göre aydınlatma seviyelerinin değiştirilmesi. Daha iyi misafir akışına izin vermek için yoğun dönemlerde belirli giriş ve çıkışların açılması gibi.

Ses biyometrisinde yapılan ilerlemeler ile otel yöneticileri kısa sürede personele, yüklenicilere veya tedarikçilere sadece sözlü talimatlar vererek hızlı bir şekilde ödeme gönderebilirler.

Sağlığınız için daha iyi: Ekranların arkasında, klavyede ve elinizdeki fare ile harcanan zamanı azaltın.

Yabancı misafirlerle iletişim tıpkı Google Translate'de olduğu gibi sesli asistanlarla yapılabilir.

Otel yöneticileri, özelleştirmelerle hemen hemen her şeyi yapmak için sesle etkinleştirilmiş uygulamalar oluşturabilir:

*Bir menü veya misafir sorgusu için bir yemeğin besin değerini bilmeniz mi gerekiyor? Besin Değerleri uygulaması ihtiyacınız olan tüm bilgileri içerir.

*Bir misafirin acil durumda bir uzmana görünmesi mi gerekiyor? Sağlık Hizmetleri Bulucu yardımcı olur.

*Akıllı COCO, çoğu İK işlevinin üstesinden gelebilir

Yakın tarihli bir Gartner raporu, 2021 yılı sonuna kadar dijital çalışanların% 25'inin iş yerinde sanal asistanları kullanacağını tahmin ediyor. Bu oran 2019'da% 2'den az.

2. Bir Uygulama Aracılığıyla İletişim Neden Bu Kadar Önemlidir?

OpenMarket tarafından yapılan bir araştırma, % 90'dan fazla otel misafirinin oteller ile doğrudan mesajlaşmayı çok yararlı bulduğunu kaydetti.

Misafirlerin otelinizin sunduğu her şeyi bilmesi gerekir, ancak tipik oda içi menüler ve broşürler günümüzün bağlantılı dünyasına uyum sağlayamaz. Birçok misafir, otele gelmeden önce sahip olacağı ayrıcalıkları bilmek ister.

Tahmin edersiniz ki COVID-19 sırasında temassız check-in ve check-out gibi hizmetler sunabilirseniz misafir geri dönüşleri çok iyi olacaktır.

Konuklar, otelle doğrudan bir iletişim kanalına sahip olmaktan hoşlanırlar. Artık pek çok misafir, otelin uygulaması aracılığıyla otellerle iletişim kurabilmek istiyor. Protel'in Voyager teknolojisiyle, sesli komutların etkinleştirildiği uygulamalar oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Bu uygulama sayesinde misafirlerden oldukça olumlu geri dönüşler alınıyor. Çünkü hizmetlerinde kolay ulaşılır ve kullanışlı kişisel bir konsiyerj var ve bu bir cep telefonu ile mümkün.

3. Yapay Zeka Asistanları Konuklara Nasıl Yardımcı Olabilir?

Yapay Zeka (AI), konuk yolculuğunun her aşamasında yardımcı olabilir.

Yerinde konsiyerj hizmeti söz konusu olduğunda, giderek daha fazla misafir evde kullandıkları aynı ses tabanlı dijital asistanları kullanabilmek istiyor.

Ses kontrollü, yapay zeka destekli bir konsiyerj botu, misafir deneyiminde büyük bir fark yaratabilir. Bu botlar, telefona bakabilir ve rutin sorulara cevap verebilir, Alexa veya Siri'nin yaptığı gibi çalışır.

Örneğin, bir sesli asistanı "En yakın İtalyan restoranı nerede?" veya "Sanat müzesine nasıl giderim?" gibi soruları kolayca yanıtlayabilir. 

AI asistanları, uyandırma çağrıları, taksi çağırma ve oda servisi siparişi gibi rutin görevler için hali hazırda kullanılıyor. Zebra Technologies Corporation'a göre, misafirlerin% 74'ü mesajlaşmayı ve teklifleri özelleştiren otelleri takdir ediyor.

Modern AI, seyahat deneyimini kişiselleştirmek için makine öğrenimini kullanabilir. Bu yeni ses botları örneğin, kullanıcıya en yakın İtalyan restoranını vermek için değil, beş mil içinde en iyi yorumlara sahip olan restoranı vermek için kullanabilir.

Veya misafirin son kalışında gittiği ancak adını hatırlayamadığı restoranı önerir.

Hilton Worldwide oteli, konuklara yardımcı olmak için aslında resepsiyonda duran AI tabanlı konsiyerj robotu Connie'yi tanıttı.

AI, görev yolculuğunda konuklara birçok konuda yardımcı oluyor. Kültürler arası iletişimdeki sıkıntıyı, yanlış sipariş veya yanlış anlaşılmayı ve sırada beklemekten doğan hayal kırıklığını ortadan kaldırıyor. 

4. AI Asistanları Başka Ne Yapabilir?

Modern otel mobil uygulamaları, misafirlerin odalarının kilidini açmalarına veya kilitlemelerine, termostatı ve aydınlatmayı ayarlamalarına ve personelden özel isteklerde bulunmalarına olanak tanır.

Uygulama, konukların odalarını terk etmek zorunda kalmadan veya oda telefonuyla uğraşmadan, odayla ilgili sorunları gündeme getirmelerine veya fazladan havlu veya yastık getirilmesini istemelerine yardımcı olur.

Bu aynı zamanda bir otelin engelli konuklara, istekte bulunmak veya yardım istemek için mobil olmaları gerekmediğinden çok daha iyi hizmet sağlayarak erişilebilirlik için harika puanlar almasına yardımcı olur.

Sesli bir asistan ve bir metin asistanı sunarak, hem görme hem de işitme engelli kişilerin özel ihtiyaçları, pahalı tercüme hizmetlerine ihtiyaç duyulmadan karşılanabilir.

Gerçekte neredeyse sınırsız olasılıklar vardır, Amazon ve Google, kullanıcıların kendi işlevlerini gerektiği gibi özelleştirmelerini mümkün kılan özellikleri zaten yayınladı. İşte bazı örnekler:

*Dijital dönüşüm çözüm sağlayıcısı olan Valence Group Inc., çalışanların sorularını yanıtlayan ve şirketle ilgili talepleri ele alan bir Bot'a sahip.

*Verileri alın - Core Digital Media, çalışanların iş hakkında sorular sorabilmesi ve anında yanıt alabilmesi için BI platformuna bağlanan bir özelleştirme oluşturdu.

*Varlıkları / konukları / personeli bulun: Express Dedicated LLC, araçlarının nerede olduğunu hızlı bir şekilde belirlemek için özelleştirme kullanan bir lojistik şirketidir. Ayrıca, hizmet düzenlemelerini ihlal etmeleri durumunda sürücüleri otomatik olarak bilgilendirir.

*BT altyapısını izleyin - Capital One, AWS altyapısının performansını izleyerek çalışanların sistem durumlarını sesli komutlarla kontrol etmesine ve güvenlik olayları gerçekleştiğinde daha fazla bilgi talep etmesine olanak tanıyan bir eklenti geliştirdi.

AI Asistanlarının oteliniz için yapabilecekleri olasılıklar yalnızca insan zihninin kısıtlamaları ile sınırlıdır.

5. AI Asistanları Personeli Değiştiriyor mu?

Belki bir gün yapay zeka asistanları personelin yerini tutabilecek ve oteller robotlar tarafından işletilecek. 

2015 yılında Japonya, dünyanın ilk robot personeli olan oteli The Hennna'yı tanıttı, 140 oda için 30 personele olan ihtiyacı 7 personele indirdi. Ancak her teknolojide olduğu gibi sistemde de aksaklıklar oluşmaya başladı.

Oda içi ses asistanı, horlamayı bir komutla karıştırıp konukları uyandıracak bir yanıt verdi. Özellikle aksanlı konuklar anlaşılmakta zorlanıyordu ve robotlar da farklı pasaport ve kimlik kartı formatlarıyla mücadele ediyor, belgelerin fotokopisini çekiyor, bu yüzden insan personel sürekli müdahale etmek zorunda kalıyordu.

Otel daha sonra 243 robot işçisini işten çıkardı. Imperial College London'da yapay zeka profesörü olan Dr Björn Schuller, "Bir botun en yararlı olduğu zaman; mümkün olduğunca kısa sürede kesin bilgi istediğiniz veya sizi bir şeyi beklemekten kurtardığı andır.” Diyor.

Şimdilik AI Asistanlarının personelin yerini almaktan ziyade; rutin, tekrarlayan, zaman alan görevlerin yerini alırlar.  Yapay zeka asistanlarının yaptığı şey hayatınızı kolaylaştırmaktır. Çünkü personel artık asistan tarafından ele alınan rutin taleplerle ilgilenmek zorunda kalmaz, personel asistanın üstesinden gelemeyeceği konularla ilgilenir; günümüzde en ilginç ve karmaşık konular hala insani bir dokunuş gerektiriyor.

Bu, personelinizin gerçek ihtiyaçlara odaklanarak konuklarınız için üstün bir deneyim sağlamasına olanak tanır.

The Hennna örneğinin gösterdiği gibi, özellikle tavsiye talep ederken, karmaşık sorgularla başa çıkmak için insanların gerekli olduğu durumlar olacaktır.

Konsiyerj, doğrudan yardımlarını isteyenlere yardımcı olmak için çok daha fazla hazır olacak ve ayrıca yapay zeka tarafından toplanan verileri, verdikleri önerileri iyileştirmek için kullanabilecektir.

Sonuç olarak, yapay zeka destekli dijital ses asistanları, hem rutin talepleri daha hızlı ele alarak hem de personele, misafirlerin ihtiyaç duydukları diğer komplike konularla daha fazla ilgilenmeleri için olanak tanıyarak ilgi çekici bir misafir deneyimi sağlayabilir.

Oteller, misafirlerine kaldıkları süre boyunca yardımcı olmak ve tüm hizmetleri iyileştirmek için dijital sesli asistanlara ihtiyaç duyar. Sesli asistanlar, özellikle önemli bir VIP konuk profiline hızlı bir not eklemeniz gerektiğinde, verileri hızlı bir şekilde yakalamaya da yardımcı olur. Bulut tabanlı bir PMS, sistemlerine zaten sesli notları dahil etti.

İşin aslı şu ki, misafirleriniz ses tabanlı teknolojiyle etkileşime girmeye alışıyor ve eğer bu pazara hitap etmiyorsanız,yeni nesil potansiyel misafirleri kaçırıyorsunuz.