Covid-19 ve Sonrası İçin Temassız Günlük İşlem Rehberi

"Teması azalttığımızda % 98 daha az vaka kaydettik" - DSÖ

COVID-19 salgını otellerin çalışma şeklini değiştirdi. Günümüzde misafirler, teması mümkün olduğunca azaltmak istiyor. Otel işletmecilerinin de, başarılı olmak için tam da bunu sağlamaya odaklanması gerekiyor.

Temassız günlük operasyonları sürdürmek veya en azından temas miktarını mümkün olduğunca azaltmak için yapılabilecek birçok şey var. Amacınız, çalışanlarınızın ve misafirlerinizin güvenliği için enfeksiyon riskini en aza indirmek olmalıdır.

Mevcut uygulamalarınız; enfeksiyon riskini artırdığı kadar, güncelliğini yitirmiş ve verimsiz uygulamalar olabilir. Örneğin; hala fiziksel kayıt kartları kullanıyor musunuz? Misafirlerin, rezervasyon işlemi sırasında size önceden vermek yerine, giriş sırasında bilgi doldurması gerekiyor mu?

Bir PMS (Mülk Yönetim Sistemi) kullanmak, size bir dizi avantaj sağlayacak, COVID-19 ve sonrasında size yardımcı olacak önemli bir teknoloji yatırımı olabilir.

Check-in Sürecini Dijitalleştirin

Basılı bir check-in işlemi kullandığınızda;

*Misafir ve personel daha uzun süre yakın temasta kalmak zorunda kalır.

*Verimsizdir.

*Hata olasılıklarını artırır.

*Zaman alır.

Bu nedenle, check-in sürecini dijitalleştirmek için temassız teknolojinin nasıl kullanılabileceğine odaklanmanız gerekir. Dijital kayıt kartı teknolojisine sahip bulut tabanlı otel PMS'si, fiziksel kayıt kartlarını ortadan kaldırmanıza olanak tanır. Protel'in dijital kayıt kartı entegrasyonu, tüm konuk bilgilerini tablete önceden yükler. Bu da konukların, bilgilerinin doğru olup olmadığını kontrol etmelerini ve check-in için oturum açmalarını sağlar, Profil bilgilerini onaylayabilirler. Her şey gerçek zamanlı olarak sisteminize girer.

Ek olarak, her kullanımdan sonra tablet ekranını temizlemek için gerekli önlemleri aldığınıza emin olun. Ekrandan Covid bulaşma olasılığını ortadan kaldırmak için elinizden geleni yaptığınız konusunda misafirlerinize güvence verin.

Veri Giriş Miktarını Azaltın

Şu anda hangi işlemleri gerçekleştirdiğinize bir göz atın - otel PMS'inizin yardımıyla bile hala manuel prosedürler veya kağıt kullanıyor musunuz?  Bunları azaltmaya bakın. El yazısını okuyamamak ve yanlış alanları doldurmak gibi günlük kullanıcı hataları nedeniyle verilerde epeyce hata olabilir. Personelinizin bunun için ne kadar zaman harcadığını bir düşünün. Check-in sürecini dijital hale getirmek sadece hijyen açısından değil, aynı zamanda zaman tasarrufu açısından da daha verimlidir. Personeliniz, check-in sürecini istemeden uzatmak yerine misafirleri mutlu etmeye daha fazla odaklanabilir.

Personeliniz ayrıca aşağıdakiler gibi başka şeyler yapmak için zaman bulacaktır:

*Konuklarla zamanlarını nasıl geçirecekleri konusunda fikirleri tartışmak

*Çeşitli yüzeyleri sterilize etmek

*Konuk ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için ortak alanları kontrol etmek

Her Yere Dezenfektan İstasyonları Kurun

Konuklarınız gittikleri her yerde dezenfektana erişmek isteyeceklerdir. Dezanfektan istasyonları, temizliğe olan bağlılığınızı misafirlerinize gösterir. Ayrıca misafirlerinize; mikropların yayılmasını önlemek için ellerini dezenfekte etme fırsatı da sağlayacaktır. İstasyonlar; ön büro, asansörler, merdivenler ve yiyecek / içecek alanları dahil olmak üzere ortak alanların yakınında elverişli bir şekilde konumlandırılmalıdır.

Dezenfektan dışında uygulayabileceğiniz birçok başka hijyen önlemi de vardır. Tek işi dezenfekte etmek olan, trafiğin yoğun olduğu alanlarda temizlik ekibinden birinin görünmesini isteyebilirsiniz. Hilton markasının harekete geçirdiğine benzer şekilde, derinlemesine temizlik yapıldıktan sonra odaya girilmediğini belirtmek için "resmi oda mührü" de oluşturabilirsiniz. Bu bir bir fırsattır, özelleştirilmiş, markalı kendinden yapışkanlı etiketler ile markanızı büyütmek için harika bir fırsat sağlar.
 

Kahvaltı, Happy Hour ve Diğer Sosyal Aktiviteler

Oteliniz, misafirleri tesisinizde konaklamaları için rezervasyon yaptırmaya ikna etmeye yardımcı olan çeşitli teşvikler sunmalıdır. Bu, ücretsiz bir kontinental kahvaltı, açık büfe kahvaltı, gün boyu atıştırmalıklar, indirimli içki saati ve hatta bir meze büfesi olabilir. Teşvikiniz ne olursa olsun, temassız bir deneyim olarak yeniden tasarlanmalıdır.

Misafirler sırada durup diğer konukların dokunduğu maşalara ve diğer eşyalara dokunmak istemezler. Ancak bu, bu teklifleri ortadan kaldırmanız gerektiği anlamına gelmez. Nasıl sunulacağına dair farklı bir yaklaşım benimsemelisiniz.

*Self servis büfeleri kaldırarak, tezgahın diğer tarafında otel çalışanları tarafından servis edilmesini sağlayın. 

*Her ürünle daha az temas olması için ayrı, önceden paketlenmiş ürünler sunun. Bunlar, kendi içinde hazırladığınız ve paketlediğiniz ürünler veya konuk için önceden paketlenmiş olarak satın alınmış ürünler olabilir.

Misafirleriniz, otelinizin sunduğu değerin tadını çıkarmaya devam edebilmeleri için temassız bir sosyal ortam yaratmanızı takdirle karşılayacaktır.

Fikir ve geri bildirim almak için, ödeme sırasında misafirlerinize gönderilecek bir anket ekleyebilirsiniz. Sağladığınız hizmetten hoşlanıp hoşlanmadıklarını öğrenin ve onlara gelecekte ne görmek istediklerini sorun. Onlara, otelinizin sterilize edilmiş bir ortam sağlama becerisinin herhangi bir yönünden rahatsız olup olmadıklarını sormaktan çekinmeyin. Bu geri bildirim inanılmaz derecede değerlidir.

Odalardaki Kağıdı En Aza İndirmek için Dijital Kılavuzlar Kullanın

Odaların içinde menülerden broşürlere kadar çok fazla kağıt olabilir. Odada kalan her misafir kağıda dokunur, fakat kağıtlar temizlik ekibi tarafından temizlenen rutin eşyaların arasında değildir. Dolayısıyla üzerlerinde sayısız mikrop taşıyabilirler, aynı kağıtları kaç misafirin kullandığını kim bilebilir?

Odaların içinde kağıt yerine dijital kılavuzlar kullanılabilir. Her odaya, duvara monte  edilebilecek bir tablet sağlayabilirsiniz.  Ek olarak, misafirlere tüm bilgileri içeren bir e-posta hazırlayabilir ve bunu web siteniz veya mobil uygulamanız aracılığıyla misafirlerinize ulaştırabilirsiniz.

Bu süre zarfında kalemlerin ve kağıtların tamamen bile çıkarılabilir. Misafirler; kırtasiye malzemeleri isterse, talep üzerine verilebilmeleri için bunları depoda kapalı bir poşet içinde hazır bulundurabilirsiniz.

 

Misafirlerin Dijital Check-Out Yapmasını Sağlayın

Check-in işlemi gibi check-out işlemi de dijital olabilir. Misafirler, otelden ayrılırken ödeme sürecini dijitalleştirmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

*Basılı bir kopya yazdırmak yerine, otel faturasını misafire e-postayla gönderin

*Misafirlerin uygulama veya web sitenizi kullanarak çıkış yapmasını sağlayın

*Misafirlerin check-out sırasında oda anahtarlarını odaya bırakmalarını veya dijital anahtarları kullanmalarını sağlayın.

 

Yaratıcı ve Dijital Çözümleri Kucaklayın

Küresel COVID-19 salgını otel endüstrisini sonsuza dek etkiledi. Temassız günlük operasyonlar gelecekte daha çok kullanımda olacak. Başarılı bir işletmeyi sürdürmek ve aynı zamanda otel misafirlerinin güvensizliklerini hafifletmek için uyum sağlamak son derece önemli. Mikropların yayılmasını azaltmak için yapabileceğiniz çeşitli uygulamalar var.

 

*Temas içeren her şeyin bir listesini yapın. 

*Bunları temas içermeyen uygulamalara dönüştürmenin yolunu yeniden düşünün.

*Geçmişteki otel misafirlerini araştırın. 

*Sosyal medyada potansiyel müşterilerinize sorular sorun. 

*Meslektaşlarınızdan ilham alın. 

*Misafirlerinizi kararlara dahil edin ve değişikliklere önemli katkılarda bulunduklarını hissetmelerini sağlayın.

*Kullanılabilecek çeşitli teknoloji çözümlerini benimseyin. 

*Giriş sürecini basitleştirmek için pasaport tarayıcıları kullanın, böylece birinin kimliğini alıp bir fotokopi makinesine yerleştirip onlara geri vermek zorunda kalmazsınız.

*Misafirleri, check-in ve check-out işlemlerini kendi cihazlarını kullanarak tamamlayabilmeleri için mobil uygulamaların kullanımını teşvik edin. Tekrar tekrar kullanılan plastik kartlar yerine otel odaları için mobil erişim kontrolünü (anahtarsız giriş) kullanın. 

*Her şekilde temassız çalışmanıza olanak tanıyan gelişmiş yazılım teknolojilerinden yardım alın. Seçiminizi yaparken mevcut iş akışınızı, misafirinizi ve personel refahını nasıl daha iyileştireceğinize karar vermeniz yeterli.

Bugün demonuzu talep ederek protel PMS hakkında daha fazla bilgi edinin. Protel Air, Pasaport Tarayıcı, Dijital Kayıt Kartı ve daha fazlasını kullanarak size temassız süreçleri gösterebiliriz. Pandemi sonrası için de temassız bir operasyon tarzına geçmeniz kaçınılmazdır. Gelecekteki misafirlerinizin rahatlıkla kullanacakları ve defalarca güvenle yeniden rezervasyon yapmaktan mutlu olacakları bir uygulama için bize ulaşın.