3 Adımda Otel Rezervasyonlarınızı Artırın

Otel Rezervasyonları Nasıl Arttırılır?

Artık birçok misafir, otel konaklamalarını online olarak rezerve etmeyi tercih ediyor ve en küçük otel bile, rekabetin içinde kalabilmek için güçlü bir online varlığa sahip olmaları gerektiğinin farkında.

Bir otel sahibi olarak, işinizi sürdürmek için en son teknoloji trendlerini takip edip uygulamanız son derece önemlidir.

Günümüzün gelişen konaklama pazarında, otellerin misafirlerinin taleplerini etkin bir şekilde karşılayabilmeleri için yenilikçi olmaları gerekmektedir.

Günümüzde trend, daha fazla insanın online rezervasyon yapması olduğundan, otel rezervasyonlarınızı iyileştirmek için online rezervasyon araçlarını kullanmanız ve otelinize uygun bir PMS (mülk yönetim sistemi) uyarlamanız gerekir.

Online rezervasyonlarınızı artırmak için, yol boyunca ilerlemenizi daha iyi takip edebileceğiniz bir stratejinizin olması önemlidir.

Araştırmalar, insanların otelinize rezervasyon yapabileceği birden fazla kanala sahip olmanın online gelirinizi artırmanın en etkili yolu olduğunu gösteriyor, bu nedenle online rezervasyon sağlayıcılarını ve otel rezervasyon yazılımlarını kullanmak oyunun kuralının bir parçası.

 

1. Online Rezervasyon Sağlayıcılarından Yararlanın

Booking.com ve Airbnb gibi siteleri kullanmak, online rezervasyon yapmak isteyen ve otelinizin web sitesini doğrudan bulamayacak olan kişilere adınızı duyurmanıza yardımcı olacaktır.

Birden fazla online sitede yer almak, görünürlüğünüzü artırmanıza ve herkesin duyduğu büyük markalar ile listelendiği için otelinizin güvenilir bir konaklama yeri olduğunun görünmesine yardımcı olacaktır.

Online rezervasyon sağlayıcılarından yararlanmak, konukların web sitenizi bulmasından ve fiziksel olarak gelip bizzat rezervasyon yapmalarından daha kolaydır.

Online rezervasyon sağlayıcılarından yararlanmıyorsanız, ciddi bir gelir akışını kaçırıyorsunuz demektir.

Online rezervasyon sağlayıcıları 7/24 oradadır, yani oteliniz herhangi bir zamanda, herhangi bir yerden rezervasyon alabilir.

Hizmetlerini kullanmak için genellikle bir komisyon ödemeniz gerekse de, rakamlar genellikle buna değer.

Giderek daha fazla gezgin rezervasyonlarını online rezervasyon sağlayıcılarını tercih ediyor, dolayısıyla otelinizin güçlü bir online varlığa sahip olması kesinlikle gereklidir.

 

2. Rezervasyon Motorlu Otel PMS Sisteminden Yardım Alın

Entegre otel rezervasyon yazılımına sahip bir Otel mülk yönetim sistemi (PMS), doğrudan online rezervasyonlarınızı artırmanın harika bir yoludur.

Bir rezervasyon motoru, konukların bir online seyahat acentesinden (OTA) geçmek zorunda kalmadan konaklamalarını doğrudan web sitenizden rezerve etmelerini sağlar.

OTA'lar, adınızı daha fazla kişiye duyurmak için harika bir yol olsa da, rezervasyonlarınız üçüncü bir taraf aracılığıyla geldiğinde, komisyon ücretleri nedeniyle gelirinizi sınırlayabilir.

Ancak kendi rezervasyon motorunuzu kullandığınızda, komisyon ücreti ödemezsiniz ve bu da kârlılığınız üzerinde olumlu bir etki sağlayacaktır.

Birçok kişi, konaklama rezervasyonu yapmadan önce hem OTA'ları hem de web sitenizi görüntüler, rezervasyonları doğrudan web sitenizde sağlamak, bir misafirin konaklama rezervasyonu yapmaya hazır olduğunda, bunu doğrudan sitenizde yapma şansını artırabilir.

PMS'nize bir rezervasyon motoru entegre edildiğinde, tüm rezervasyonlarınızı tek bir yerden kolayca görebilir ve takip edebilirsiniz.

Bir PMS sistemi, otel işletmenizin birçok yönünü yönetmenin etkili bir yoludur. Rezervasyon motorunuzun bununla entegre olması, artık verileri manuel olarak girmeniz gerekmediği anlamına gelir.

3. Müşterileri Geri Döndürmeye Odaklanma

Otelcilik sektöründe, yeni bir misafir çekmek, mevcut müşterilerinizi elde tutmaktan beş kat daha pahalıya mal olur.

Bu, zamanınızın ve çabanızın çoğunu konukları web sitenize dönmeye ve sizinle başka bir konaklama rezervasyonu yaptırmaya ikna etmeye harcamanız gerektiği anlamına gelir.

Müşteriyi elde tutma ve online rezervasyonları artırmak için odaklanabileceğiniz bazı şeyler burada.

*Geçmiş rezervasyonlarına göre öncelikli konukları belirleyin.

Yeni müşteri adaylarını nitelendirdiğiniz gibi, geçmiş misafirleri de nitelendirin.

VIP konukları ne sıklıkta kaldıklarına, otelinizde kaldıkları süre boyunca genellikle ne kadar harcadıklarına ve son kalışlarının ne kadar yakın olduğuna göre belirleyin.

Bunlar, elde tutmaya odaklanmak istediğiniz müşterilerdir. Kişiselleştirilmiş iletişimlerle bu konuklara ulaşın.

*Doğru teşvikleri sunun.

Müşteri sadakat programınız, misafirlerin gerçekten istedikleri değerli teklifleri ve ödülleri kullanarak, otelinize tekrar rezervasyon yapmaya ikna etmelidir.

Ücretsiz konaklamaya eklenen puanlar standart modeldir, ancak yerel yemek veya turistik mekanlarda indirimler insanların daha fazla ilgisini çekebilir.

Bu indirimleri ve teşvikleri e-posta yoluyla sunun ve başka bir konaklama rezervasyonunu kolaylaştırmak için web sitenize bir bağlantı ekleyin.

*Misafir deneyiminizi kişiselleştirin.

Bir misafir, konaklamasını rezerve ettiği andan itibaren, yaptığınız her şey onların özel istek ve ihtiyaçlarını birinci sınıf bir hizmetle karşılamakla ilgili olmalıdır.

Misafirlerinizi check-in yapmadan önce tanımlayın ve konaklamalarına kadar geçen sürede kişiselleştirilmiş iletişim ile personelinizin misafir memnuniyetini sağlamak için tüm adımları tamamladığından emin olun.

Ve geldiklerinde onları sıcak karşılayın, odalarına favori bir atıştırmalık veya içecek ekleyebilirsiniz.

Konukların deneyimlerini olumlu bir şekilde hatırlamalarını ve tekrar otelinizde kalmalarını sağlama konusunda küçük jestlerin büyük etkileri vardır.

Online yorum isteyen bir e-posta ile bir sonraki konaklamalarında rezervasyon yapabilmeleri için web sitenizin bağlantısını gönderin.

Online rezervasyonlarınızı bir sonraki seviyeye taşımaya hazırsanız, yukarıda ayrıntıları verilen stratejilere başlamanın zamanı geldi.

Online rezervasyon sitelerinde listelenmek için çalışın, misafirlerinizi geri dönmek isteyecek şekilde memnun edin ve sizin için çalışan yerleşik bir rezervasyon motoruna sahip bir tesis yönetim sistemi edinin.

Hangi otel mülk yönetim sisteminin sizin için uygun olduğundan emin değilseniz, bizimle iletişime geçin.

protel, uçtan uca otel işletmenizi yönetmenize yardımcı olabilecek eksiksiz bir otel PMS sistemleri ve çözümleri sunar.