Otelinizin Rezervasyonlarını Artırmanıza Yardımcı Olabilecek 7 Online Seyahat Acentesi

Otelinizin Rezervasyonlarını Artırmanıza Yardımcı Olabilecek 7 Online Seyahat Acentesi

Tesisim için Doğru Online Seyahat Acentesi Hangisi?

Çoğu otel için, online seyahat acenteleri (OTA) en önemli dağıtım kanalı haline geldi. Expedia ve Hotels.com gibi platformlar, tüketicilere herhangi bir bölgede listelenen otellerin çoğuyla ilgili kolay karşılaştırmalar ve rezervasyon süreci sunduğundan, birçok yönden geleneksel seyahat acentesi modelinin doğal bir evrimi haline geldi.

Online seyahat acentelerinin, hem tatil misafirleri hem de iş seyahatinde olanlar için sunduğu kolaylıklar sayesinde, OTA pazarından her yıl toplamda yaklaşık 600 milyar dolar gelir geçiyor. OTA'lar, her türlü konaklama sağlayıcısı için önemli bir gelir kaynağı halinde.

Tipik bir OTA, kendi aracılığıyla yapılan her oda rezervasyonu için %10 ila %30 arasında komisyon alır.  Bu, doğrudan rezervasyonlardan daha az karlı gözükebilir. Ancak  giderek daha fazla gezgin rezervasyonlarını online rezervasyon sağlayıcıları üzerinden yapmayı tercih ediyor, dolayısıyla otelinizin güçlü bir online varlığa sahip olması için OTA’lar kesinlikle gereklidir. Online rezervasyon sağlayıcılarından yararlanmıyorsanız, ciddi bir gelir akışını kaçırıyorsunuz demektir.Bunu oteliniz için kaçırılmayacak bir yatırım fırsatı olarak düşünebilirsiniz.

-OTA'larda listelenen oteller, kendi pazarlama harcamaları yerine OTA'ların popülerliğine ve pazarlama odağına güvenerek farkındalığı artırabilir ve hatta yeni pazarların kilidini açabilirler.

-OTA'lar, her ay 30 milyondan fazla ziyaretçiye hizmet veren önde gelen seyahat web siteleri ile, otellerin online oldukları yerde hedef kitleleriyle buluşmalarına yardımcı olur.

-Oteller, sözde reklam panosu etkisinden yararlanabilir: OTA'lardaki listelemeler, bir rezervasyon motoru aracılığıyla, OTA'nın komisyon maliyetlerini çıkararak doğrudan otel sitesinde rezervasyon yapabilecek potansiyel gezginler için ilk farkındalık sağlar.

-OTA'lar gelir yönetimini çok daha az karmaşık hale getirir. Oteller, OTA'lar tarafından yapılan tavsiyelere göre oda fiyatlarını ayarlayarak mevsimsel talepten faydalanabilir.

Bu avantajları birleştirip otelinizi popüler OTA'larda listelemenin gelir avantajlarını keşfedin. OTA'lar aslında komisyon ücretlerine göre çok daha fazla avantaj sağlıyor. Tabii ki, yine de bu listeleri stratejik olarak nereye yerleştireceğinizi bilmeniz gerekiyor. Kararlarınızı verirken “en iyi 7 online seyahat acentesi”ni göz önünde bulundurun.

Airbnb

Son birkaç yılda gig ekonomisinin bir başarı öyküsü olan Airbnb, büyük ölçüde geleneksel olmayan seyahat konaklamaları ve tüketiciden tüketiciye kiralamalar için bir pazar yeri olarak hareket etmesi bakımından benzersizdir. 2019 yılında HotelTonight'ı satın aldıktan sonra ticari listelerde genişlemeye başladı ve bu listede bir yer edindi.

Airbnb'de listelenmek isteyen otellerin benzersiz tasarım özelliklerini kanıtlaması gerekiyor. Kabul edildiğinizde, 150 milyondan fazla aktif kullanıcıya erişim ile 200'den fazla ülkede yedi milyon listeden biri haline geleceksiniz. Oteller için komisyon %14 ile %20 arasında değişmektedir.

Airbnb'de Listelemenin Avantajları

*Hizmetin pazar ortamı sayesinde, Airbnb'de listelenen oteller, bu listedeki diğer OTA'lara kıyasla daha özgün, kulaktan kulağa pazarlamadan yararlanabilir.

*Airbnb'nin yerel etkilere ve benzersiz tasarımlara verdiği önem, platformu daha büyük, daha az kişisel zincirlerle rekabet eden butik oteller için mükemmel bir seçim haline getiriyor.

*Airbnb, tipik turizm noktalarının dışındaki alanlara doğru genişleyerek, öne çıkma ve normların ötesine geçme yeteneği sunar.

TripAdvisor

2000 yılında kurulan TripAdvisor, dünyanın en büyük seyahat sitelerinden biri haline geldi. Otel ve restoranlar için toplamda 500 milyona yaklaşan kullanıcı incelemeleriyle tanınıyor.

Bununla birlikte, platformun Anında Rezervasyon seçeneği, ziyaretçilerinin yorumları okumasını ve doğrudan platformda bir oda ayırtmak için arama yapmasını sağlar. 7 milyondan fazla turistik yer, otel ve restoran listesinden ortalama %15 komisyon alıyor.

TripAdvisor'da Kayıtların Avantajları

*Dünya çapında 450+ milyon aylık aktif kullanıcıyla potansiyel olarak büyük bir kitle

*Güçlü bir itibar ve kullanıcı incelemelerinin hacmi. İnceleme yorumları ve puana bağlı olarak sıralamanız iyiyse, bu potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanmanızı sağlayacaktır. Oteller, turistik yerler ve restoranlar arasındaki bağlantılar, potansiyel ziyaretçilerin konaklama fırsatınız hakkında daha geniş bir bağlamda düşünmelerini sağlar.

*Expedia ve Priceline ile bir reklam ortaklığı, diğer yüksek görünürlüklü OTA'larla bağlantılara izin verir.

Expedia.com

1996 yılında kurulan ABD merkezli Expedia grubu aslında, listesindeki diğerleri de dahil olmak üzere, aylık toplam 600 milyondan fazla ziyarete sahip 200'den fazla seyahat rezervasyon sitesi içermektedir. Amiral gemisi OTA, otellere, uçuşlara ve kiralık arabalara odaklanan Expedia.com'dur.

Expedia.com, 60'tan fazla ülkeyi kapsayan 500.000'den fazla mülkün listesine ev sahipliği yapmaktadır. Site üzerinden rezerve edilen odalar için komisyon, tesis tipine ve dinamik fiyatlandırmaya göre %5 ile %30 arasında değişmekle birlikte ortalama %16 civarındadır.

Expedia'da Listelemenin Avantajları

*Düşük fiyatlara ve satın alınabilirliğe verilen önem, Expedia.com'un, otelinizin web sitesine kendi başına bulamayabilecek bir kitleyi çekmesi anlamına gelir.

*Diğer OTA'larla yakın bağlantıda olması oteliniz için oldukça karlı bir anlaşma sağlıyor. Örneğin Expedia'da bir kayıt açtığınızda kaydınız otomatik olarak Hotels.com'a bağlanır.

Müşteriler, otel listenizi daha kapsamlı bir deneyim haline getirerek uçuşlar ve kiralık arabalarla bağlantılı otel rezervasyonu yapabilir.

*Platformun küresel olarak tanınması, özellikle uluslararası olarak genişlerken yeni pazarların kilidini açmayı kolaylaştırır.

Agoda

Agoda, diğer birçok büyük OTA'yı kapsayan Booking Holding'in bir parçasıdır. İlk olarak 1998 yılında kurulmuş olup, en büyük emlak listeleri havuzu Asya'dadır. Ancak şirket, web sitesi ve 38 dilde sunulan 2 milyon liste ile Avrupa ve Amerika'ya da genişledi.

Avrupa ve Amerika pazarındaki Expedia gibi, Agoda da düşük fiyatlı listelemelere ve satın alınabilirliğe odaklanır. Listeleme komisyonları, mülkün boyutuna ve türüne bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama %16 civarındadır.

Agoda'da Listelemenin Avantajları

*Asya pazarına güçlü bir şekilde odaklanmak, özellikle bu hedef kitleye yönelmek isteyen oteller ve markalar için faydalıdır.

*Aynı kurumsal çatı altında Booking.com ve Priceline gibi diğer OTA'larla yakın bağlantılar, çapraz listeleme ve daha fazla kolaylık sağlar.

*Çok mülklü otel markaları için komisyon indirimleri, büyük indirimlere ve daha yüksek kar marjlarına yol açabilir.

Hotels.com

Bir Amerikan şirketi olan Hotels.com'un merkezi, 1991 yılında Otel Rezervasyon Ağı olarak kurulduğundan beri Dallas, Teksas'ta bulunmaktadır. Neredeyse yirmi yıldır Expedia OTA ağının bir parçası olmuştur ve sonuç olarak listelemelerde önemli ölçek ekonomilerinden yararlanmıştır.

Toplamda platform, çoğu Batı Yarımküre'de olmak üzere 19.000'den fazla yerde 360.000'den fazla listeye ev sahipliği yapıyor. Ortalama komisyon %17'nin biraz üzerinde.

Hotels.com'da Listelemenin Avantajları

*Yukarıda bahsedilen Expedia ile yakın bağlantıda çalışır, kendi kitlesinin yanında expedia kitlesini de içine aldığından Hotels.com'daki listelemeler daha fazla kitlenin ilgisini çeker.

*Platformun Hotels.com Rewards programı, ortalamanın üzerinde geri dönen müşteri çekiyor ve bu da listelenen tesisler için tekrarlanan işlerin artmasına neden oluyor.

*Batı Yarımküre'ye odaklanmak, hizmeti bu pazardaki farkındalıklarını artırmak isteyen oteller ve diğer mülkler için faydalı kılar.

HRS

Merkezi Almanya'nın Köln şehrinde bulunan HRS, aslında 1972'de standart bir seyahat acentesi olarak kuruldu. World Wide Web'in ilk yıllarında bir OTA haline geldi ve şu anda yaklaşık bir milyon aktif kullanıcıya 300.000'den fazla liste sunuyor.

HRS, dünya çapında listeler sunar, ancak envanterinin çoğu Avrupa'dadır. Benzer şekilde, hem tüketiciler hem de iş seyahatinde olanlar için listeler sunarken, iş dünyasına verdiği önem (profesyonel seyahat için indirimler dahil) web sitesinde açıkça görülmektedir. HRS üzerinden yapılan rezervasyonlar için ortalama %16 komisyon almaktadır.

HRS'de Listelemenin Avantajları

*Ticari müşterilere odaklanmak, HRS'yi bu kitleye öncelik veren oteller için çok uygun hale getirir.

*Şirketin çevrimdışı seyahat acentesi alanındaki geçmişi, kullanıcı deneyimi ve hizmetinde öne çıkıyor.

*Avrupa pazarındaki envanter ve deneyim, bu bölgedeki oteller için küresel bir kitle çekmek isteyen önemli bir avantajdır.

Google Otel Reklamları

Pazara nispeten yeni giren Google, 2010 yılında sponsorlu otel fiyatlarıyla otel bilgilerini daha kullanışlı bir şekilde göstermeye başladı. Google'a göre, otel reklam ortakları (katılımcı oteller) yıldan yıla %65 daha fazla potansiyel müşteri elde etti ve Google Otel Reklamları şimdi küresel olarak konaklama sağlayıcıları için en karlı meta arama platformu olarak ortaya çıktı.

Google, konu trafik olduğunda rakipsiz bir avantaja sahiptir: Google'da günde tahmini 4,5 milyar arama yapılır ve dünyadaki toplam arama trafiğinin %77'sini oluşturur. Bunu, Google Otel Reklamlarının 150'den fazla ülkeye yayıldığı gerçeğiyle birleştirince Google Otel Reklamlarının otelciler için neden bu kadar popüler bir seçim olduğunu anlayabilirsiniz.

Google Otel Reklamlarında Listelemenin Avantajları

Otelinizin web sitesinin oluşturduğu doğrudan rezervasyon sayısını artırır. Google'a göre, tatil amaçlı seyahat edenlerin %60'ı ve iş amaçlı seyahat edenlerin %55'i seyahatlerini planlamak için arama motorunu kullanıyor.

Google Otel reklamları, konukların bazı verilerine erişmenizi mümkün kılar ve çoğu OTA'da olduğu gibi hepsini gizli tutmaz. Bu, konuğun seyahat planlama sürecinden faydalı analizler ve içgörüler elde edebileceğiniz anlamına gelir.

Potansiyel misafir, otelinizin reklamına tıkladığında, fiyat aralığı, müsaitlik, olanaklar, konum, puan vb. gibi belirli ayrıntılara göre zaten filtrelenmiştir. Bu, çoğunlukla rezervasyon yapmak üzere olan satış nitelikli potansiyel müşteriler olduğu anlamına gelir.

Sonuç

OTA'lar, önemli bir gelir akışı olmaya devam eden otelinizin kendi web sitesinin yerini asla alamaz. Ancak stratejik olarak yaklaşıldığınızda, OTA'lar rezervasyonlarınızı, farkındalığı ve gelirinizi artırmak için dağıtım zincirinin hayati bir parçasıdır.

Aynı zamanda, her OTA eşit yaratılmamıştır. Yukarıdaki liste, kayıtlarınız için doğru misafirlere ulaşmanıza yardımcı olmak için harika bir başlangıç ​​sunuyor, ancak daha derine inmek önemlidir. Oteliniz ve hedef kitleniz için en uygun platformları bularak, pazarlama ve satış çabalarınızı etkili bir şekilde çeşitlendirebilir, ilerledikçe daha iyi işler için ince ayar yapabilirsiniz.

Bir başka harika fikir de, OTA stratejinize paralel olarak tamamen özelleştirilebilir ve entegre bir online rezervasyon motoru çalıştırmaktır. Protel WBE gibi kendi online rezervasyon motorunuza sahip olmak, web sitenizin ziyaretçilerini otel misafirlerine dönüştürmenin basit bir yoludur, aynı zamanda komisyon ücretlerinden tasarruf etmenizi sağlar ve konuklara check-in yapmadan önce markalı bir satış fırsatı sunar.