Optimize Edilmiş Raporlama ve Analizin 6 Faydası

Otelcilik sektöründekiler bilir ki, sadece finansal kazançlar için değil, aynı zamanda rekabet avantajı için de büyüdüğünüzü görmek istersiniz.

Teknoloji sayesinde, ilki “ doğru veri yönetimi” olmak üzere raporlama ve analitik gibi birçok yönden otelinizin kârlılğını artırabilirsiniz. 

Konaklama işletmenizi yeni açtıysanız veya mevcut işletmenizi büyütmeniz gerekiyorsa, verilerinizi raporlamak ve analiz etmek için uygun stratejilere sahip olmalısınız.

Buna aşina değilseniz endişelenmeyin. Bu kılavuz, işinizi doğru şekilde büyütmenize yardımcı olacak her şeyi ayrıntılı olarak içerir. Okumaya devam edin.

Otel İşletmelerinde Veri Raporlama Nedir?

Veri raporlama; ham verileri toplama, biçimlendirme ve çok ihtiyaç duyulan "eyleme dönüştürülebilir içgörüleri, iş stratejinizde bilmeniz gereken trendleri” bulduğunuz yerden anlaşılması kolay bir özete dönüştürme sürecidir.

İdeal olarak; raporlarınız, işletmenizdeki temel rakamları sunacaktır. Örneğin, ADR (günlük ortalama oda fiyati), doluluk ve RevPAR'ı (oda başı elde edilen gelir) belirtmelidirler.

Veri raporlama, oteller de dahil olmak üzere her işletmede hayati öneme sahiptir. Raporları kullandığınızda, zamanınızı ve kaynaklarınızı neye harcadığınızın gerçek rakamlarını görürsünüz.

Raporlanan veriler, gelirinizi optimize etmek için zamanınızı en iyi nasıl harcayacağınız konusunda bilinçli kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

 

Otel Veri Analitiği Nedir?

Veri analitiği; verileri görüntülemek, örneklemek ve açıklamak için mantıksal tekniklerin uygulandığı sistematik bir süreçtir.

Büyük konaklama yazılımı, yönetimin işletme içinde hayati kararlar almasına yardımcı olmak için toplanan verileri anlaşılması kolay bir şekilde sunar.

Veri analitiğinin iki ana yöntemi vardır:

*Nitel – neden, nerede, nasıl vb. soruları yanıtlayan. Niteliksel veriler, anketlerden topladığınız ve misafirlerle fiziksel olarak konuştuğunuz verilerden gelir.

*Nicel – sayıları/sayısal verileri ölçen. Genellikle PMS'nizden, kanal yöneticinizden, web sitenizden ve sosyal kanallarınızdan toplanan veriler.

Konaklama İşletmelerinde Veri Raporlama ve Analitiğin Önemi Nedir?

Günümüz bilgi çağında bir otel, pansiyon, motel veya herhangi bir işletmenin uzun ömürlülüğü ve başarısı, büyük ölçüde verilerini nasıl raporladığına ve analiz ettiğine bağlıdır.

Etkili veri toplama ve temsil teknikleri; işletmenin, süreçleri düzene sokarak ve darboğazları ortadan kaldırarak satışları artırabilecek ve daha fazla misafir kazanmasına yardımcı olabilecek anlayışlı iş fikirleri elde etmesine olanak tanır.

Otelcilik tabanlı herhangi bir işletmede optimize edilmiş raporlama ve analitiklere sahip olmanın başlıca faydaları şunlardır:

 

1. Daha İyi İletişim

İşyerinde iletişim çok önemlidir. İletişim, verimliliği ve işbirliğini azaltan engelleri ortadan kaldırır.

Salesforce tarafından yapılan bir araştırmaya göre; katılımcıların %86'sı iş yerindeki başarısızlıklarının sebebinin, işbirliği eksikliği veya etkisiz iletişim olduğunu söylüyor.

Etkili raporlama, iç iletişimi geliştirir.

Yapıcı geri bildirim sağlarken, raporların performansının somut örneklerini kullanan yöneticiler çok daha net ve anlamlı konuşmalar yapacaktır.

Hedefleri tartışırken; ekibin beklentilerini kuruluşlarındaki stratejiye bağlayan yöneticiler, ekip üyelerinin katkılarının daha büyük bir vizyonu nasıl desteklediğini göreceklerdir, bu da daha iyi motive edilmiş personele yol açar.

Bu anlayış, bir çalışanın, sırf müdürleri onlara yapmalarını söylediği için bir şeyler yapması gerektiğini düşünmesinden çok daha güçlüdür.

İşletmeniz yararlı bilgiler toplayıp bunları otomatik raporlama teknikleri kullanarak herkesin kullanımına sunduğunda, tüm personel her zaman uyumlu olacaktır, bu da herkesin her zaman işin nihai hedefi doğrultusunda çalışacağı anlamına gelir. 

İyileştirilmiş iletişim birliğe dönüşür ve bu, işletmenizin büyümesini hızlandırır. Özellikle uzak çalışanlarınız veya proje tabanlı dinamik ekipleriniz varsa, optimize edilmiş raporlama ve analitik, mesafe ve organizasyonel engellere rağmen her zaman birlik oluşturur ve iletişimi kolaylaştırır.

Etkili iletişimin norm olduğu bir ortam yaratmak her zaman kolay değildir, ancak yüksek performanslı ekiplerin temel bir özelliğidir. Ekibiniz kuramadığı iyi iletişimi, genellikle düşük performans takip eder.

Sürekli olarak ekiplerinin iletişimini iyileştirmeye çalışan (ve doğru tonu kendileri belirleyen) yöneticiler, çalışanları için daha mutlu bir çalışma ortamı yaratır ve daha iyi iş sonuçları sağlar.

 

2. Daha Fazla Verimlilik

Oteliniz, günümüzün rekabetçi iş ortamında ancak üretkense hayatta kalabilir. Optimize edilmiş veri raporlama ve analitik, üretkenliği aşağıdaki şekillerde artırabilir:

*Doğruluk – planlama, bütçeleme ve tahmin süreçleri tamamen doğruluğa bağlıdır.

Verimli veri raporlama ve analitik sistemleriniz varsa verileriniz her zaman doğru olacaktır, bu da işletmeniz için doğru kararları alacağınız anlamına gelir.

Doğruluk, uzun vadede daha iyi üretkenlik anlamına gelir. Çünkü geriye dönüp yanlış bilgilerden kaynaklanan hataları düzeltmeniz gerekmez veya bu kötü verilere dayalı olarak yıkıcı hatalar yapmazsınız.

*Zamanlılık – uygun raporlama yönetim sistemleri, personelin evrakları derlemek ve verileri çevirmek için harcayacağı zamanı azaltır.

Optimize edilmiş sistemler, yönetimin ihtiyaç duyduğu verileri gerçek zamanlı olarak almasına olanak tanır.

İyileştirilmiş zaman çizelgeleri, operasyonunuzun hedeflerine zamanında ulaşma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

3. Gelişmiş Karar Verme

Tesisiniz için doğru türde konukları bulmak, ileriye dönük daha iyi kararlar almak için önemli bir adımdır.

İş analitiği, birden fazla kaynaktan veri toplar ve bu veriler, kendi iş durumunuza dayalı olarak tesisinizin ideal konuklarının demografisini oluşturmak için kullanılır.

Örneğin, çift kişilik kullanımların her zaman belirli bir zaman diliminden önce düştüğünü fark ederseniz, neye hitap edeceğinizi bilirsiniz ve buna uygun farklı paketler sunmayı düşünebilirsiniz.

Aynı zamanda, konuklarınızın ne tür hizmetler istediğini veya ihtiyaç duyduğunu belirler. Bu nedenle, mevcut hizmetlerin ve tekliflerin nasıl iyileştirileceğine karar verirken güçlü bir araçtır.

Konaklama yöneticileri, veri analitiğini temel stratejilerine dahil ederek süreçleri düzene sokabilir, konuk eğilimlerini belirleyebilir, ortaya çıkan riskleri izleyebilir ve sürekli geri bildirim ve iyileştirme için mekanizmalar oluşturabilir.

Analitik dönüşümleri yönlendirmek, otelcilerin rekabet avantajı elde etmelerini ve misafirperverliğin ön saflarında kalmalarını sağlayacaktır.

4. Sorunların Daha İyi Tanımlanması

Diğer işletmelerde olduğu gibi, otelciler de sayısız sorunla karşı karşıyadır. Etkili bir veri raporlama ve analiz sistemi uygulamadığınız sürece bu sorunların ne olduğunu asla bilemezsiniz.

Yetkin bir otel yönetim sistemi ile ekibiniz, sorunların nerede olduğunu anında görebilecek ve krizleri daha ortaya çıkmadan çözmek için hızlı çözümler üretebilecektir.

Raporlama ve analitik yoluyla sorunların erken belirlenmesi, yöneticilerin işin ihtiyaçlarını tahmin etmesine ve bunlara yönelik plan yapmasına yardımcı olur.

Bu, sektör genelinde geçerlidir ve şunları içerir; personel gereksinimleri, yiyecek ve içecek, güvenlik ve ulaşım.

5. Maliyet Tasarrufu ve Gelir Üretimi

Optimize edilmiş bir raporlama ve analiz sistemi, önemli maliyetleri azaltmanıza ve satışları artırmanıza yardımcı olabilir.

Herkesin bildiği gibi, yeni konukları kazanmaya çalışmak, halihazırda sahip olduğunuz konukları elde tutmaktan çok daha maliyetlidir.

Şikayetleri görmezden gelen otelciler, misafirlerinin nihayetinde diğer konaklama sağlayıcılarına geçtiğini göreceklerdir.

Şirketler zaten sürekli olarak konuk verilerini topladıklarından, bir analitik çözüm ile bu verileri güçlü konuk profillerine dönüştürebilirler.

Bu; hangi konukların sizinle kaldığı, ne kadar kaldıkları ve hangi belirli yiyecek, içecek ve hizmetleri satın aldıkları gibi bilgiler sağlayabilir.

Bu bilgiler, ekibinizin olası sorunları ele almasına ve bir konuğun ihtiyaçlarına uygun en iyi teklifleri ve karışımları bulmanıza olanak tanır.

Örneğin, geçmiş dönemde "aile paketi" rezervasyonu yapan tüm konukların tüm giriş/çıkış saatlerini toplarsak, "tüm" ailelerin sergilediği kolektif bir davranışı güvenle görebilir ve belki de daha iyi hale getirebiliriz. Gelecekteki paketleriniz, sadece satış odaklı olmak yerine misafirlerinizle ilişkilerinizi geliştirmek için zaman ayırıp onların ihtiyaçlarını anladığınızda daha verimli hale gelecektir. İlişki kurma, misafir sadakatini güçlendirir ve kayıp misafirleri değiştirmekten çok daha az maliyetlidir.

6. Daha İyi Misafir Hizmeti

Diğer otelleri geride bırakmanın bir yolu, konuk sadakatini artıracak kusursuz, ilgi çekici, amaca uygun ve kullanımı kolay bir misafir hizmet platformu sunmaktır.

2016 yılında yapılan bir araştırma; konukların, konuk deneyiminin en önemli özelliğinin hızlı yanıt süreleri olduğunu söylediğini ve konukların %75'inin bunu en önemli unsur olarak sıraladığını ortaya koydu.

Bir misafir bir sorunu olduğunda, bunun hızlı bir şekilde çözülmesini ister. Bu nedenle, yanıt süreleri hakkında rapor oluşturduğunuz bir metrik olmalıdır.

Hızlı yanıt süresi, dünyanın her yerindeki otelcilerin artık odaklandıkları bir ölçüdür. Bu nedenle bunu da bir öncelik haline getirmelisiniz, aksi takdirde geride kalma riskini göze almalısınız.

Livechatinc tarafından yapılan bir araştırma, ortalama yanıt süresinin yıldan yıla arttığını gösterdi. 2016 yılında, incelenen otelcilerin ortalama ilk yanıt süresi 56 saniyeydi. 2017'de 51 saniye ile 5 saniye, 2018'de ise 48 saniye ile 3 saniye daha hızlıydı.

Kanallar arası tutarlılık ikinci sırada yer alırken konukların %55'i bunun kendileri için konuk deneyiminin en önemli özelliği olduğunu söyledi.

İşte bu noktada, tutarlı bir yaklaşıma sahip olmak çok önemlidir.

Konukların %52'si, bilgili personelin kendileri için müşteri deneyiminin en önemli özelliği olduğunu söyledi.

Bu ihtiyacın üstesinden gelmek için, personel eğitimi kriterlerini tasarlarken veri toplama, raporlama ve analitiği kullanabilir ve kendi iş operasyonunuzdan elde edilen gerçek verilere dayanarak en iyi konuk deneyimini sağlamak için personeli eğitebilirsiniz.

 

Otelciler için Sonuç

Her mülkün optimize edilmiş raporlama ve analiz sistemlerine ihtiyacı vardır. Onsuz, yöneticiler yalnızca geçmişte işe yaramış olabilecek deneme yanılma yöntemi üzerinde çalışacaklar. Ancak bu çağda, hizmet anlayışlarını geliştirmek ve nihayetinde rekabeti yenmek için deneyimi zor verilerle birleştirmesi gerekiyor.

Sağlam kararlar almak ve mülkünüzü rekabetçi ve kârlı hale getirmek istiyorsanız, güvenilir veri analitiği ve raporlama sistemlerine yatırım yapmalısınız. Son derece kârlı bir işe sahip olmanın getirdiği tüm avantajların yanı sıra yukarıda belirtilen tüm avantajlardan yararlanacaksınız.

Veri raporlama ve analitik, yöneticiler için zorlu ve zaman alıcı olabilir. En iyi sonuçlar ve hem zamandan hem de paradan tasarruf etmek için endüstri uzmanları tarafından oluşturulan sistemler ve yazılımlar kullanılmalıdır.

protel, sizin gibi otelcilerin özel ihtiyaçlarına göre tesisinizin verilerini toplamasına ve analiz etmesine yardımcı olur.

protel'in ayrıntılı yönetim raporları, indirimler, gelecek hesaplamaları, en çok rezervasyon yapanlar, varışlar, ayrılışlar, gelir raporları ve çok daha fazlasını içerir.

protel'in Marketplace'i, analizin gücünü sizin kullanımıza sunar. Pazarlama çabalarını, misafir davranışlarını, satışları ve çok daha fazlasını analiz etmenize yardımcı olabilecek birden çok sektör tedarikçisine ait sayısız seçenek arasından seçim yapın.

Modern analitik ve raporlamanın gücüyle konaklama işinizi nasıl geliştirebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için istediğiniz zaman EuroProtel ile iletişime geçin.