Yardım! Google´daki yerimi başka biri kullanıyor!

Yardım! Google'daki yerimi başka biri kullanıyor!

Google Bilgi Paneli, vitrininiz ve uluslararası kartvizitinizdir. Bu konuyu daha önceki bir yazıda tartışmıştık. Burada, Google My Business hesabına bağlı en yaygın sorunları gidermeye çalışacağız.

Google My Business'ınızı başka biri kullanıyorsa ne yapmalısınız?

Bu yeni değil: Google My Business'ınızı talep etmediyseniz, oraya sizden önce başka biri girmiş olabilir. Aynı isme sahip biri gibi basit bir mükerrer hesap durumu olabilir, ancak aynı zamanda kötü niyetli bir kişinin bazı kötü niyetlerini de maskeleyebilir. Her iki durumda da Google, işletmenizi listelemez, bunun yerine "yinelenen konum" mesajını listeler. Bu durumda şunları yapabilirsiniz:

*Hesabın mevcut sahibiyle iletişime geçin ve sahipliğin aktarılmasını isteyin. Bu hesap büyük olasılıkla unutulmuş bir e-posta adresi üzerine kurulduğundan yanıt gelme olasılığı düşük olacaktır. Google'ın yardım sayfasına bakın.

*Davayı doğrudan Google ile ele alın. Yeni adresin doğrulanması birkaç hafta sürecektir.

Yanlış bilgi mi listelendi?

Çoğu zaman yanlış bir isim, adres veya telefon numarası listelenir. Veya değiştirmiş olduğunuz URL’nizi güncellemeniz gerekiyor olabilir.

Google My Business'ta listelenen bazı bilgiler çok kolay bir şekilde düzenlenebilir ve güncellenebilir. Bu bilgiler otelin adını, adresini, telefon numarasını ve otelin web sitesinin URL'sini içerir. 

Hesabınızda oturum açın ve ardından bir Google Harita listesinden veya bir Google Arama listesinden "Bir düzenleme öner" seçeneğini tıklayın. Gerekli değişiklikleri yapın ve doğrulamasını bekleyin.

Adım adım yardım için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeriniz haritada yanlış mı işaretlendi?

Google Haritalar'daki hesabınızdan yeni bir adres önerebilir (yanlış bir adrese dayalı olarak kötü bir yerleşim söz konusuysa) veya yalnızca işaretlenen yer için yanlış bir yerleşim bildirebilirsiniz.

Yanlış yol adları veya eksik yollar gibi sorunlar için buradan başlayabilirsiniz.

Uygunsuz fotoğraflar

Bazen bir görsel bin kelime değerindedir. Ziyaretçilerin gönderdiği fotoğraflar, My Business'ınızın listelerde nasıl yer aldığı ve potansiyel konuklarınız oteliniz hakkında karar verirken kesinlikle önemli bir faktördür.

Fotoğrafların öneminden henüz emin değilseniz, fotoğrafların bilgi panelinizin en üstünde, hatta işletme adınızın üstünde listelendiğini unutmayın!

*Ziyaretçiler tarafından yanlış veya yanıltıcı görseller yayınlandığında ne yapılmalı?

Google Haritalar Fotoğraflar Politikasını ihlal eden fotoğraflar kaldırılmak üzere işaretlenebilir. Google tarafından burada adım adım bir kılavuz sunulmaktadır.

Uygunsuz incelemeler

Kötü hizmet veya kolayca kanıtlanamayan gerçeklere dayalı olarak kötü bir yorum aldıysanız, Google bu yorumu düzeltmek için genelde hiçbir şey yapmaz. Yanlışları düzeltmek ve incelemeye yanıt vererek arabuluculuk yapmak size kalmıştır. Yazımızda da bahsedildiği gibi, “Oteliniz hakkında yapılan online yorumları Google My Business ile kontrol edin", yorumları hiçbir zaman yanıtsız bırakmayın.

Bariz spam, sahte incelemeler, kısıtlanmış, yasa dışı veya rahatsız edici içerik gibi Google'ın İnceleme Politikasını ihlal eden incelemeler derhal işaretlenmelidir. Google, vakayı inceleyecek ve birkaç gün içinde rahatsız edici incelemeyi kaldıracaktır.

Ekstra olarak;

@GoogleMyBiz hızlı bir şekilde Google My Business desteği alabileceğiniz twitter hesabıdır.