COVID-19 Sonrası Otelciler İçin 5 Güvenlik Konusu

COVID-19 pandemisi iş, eğitim ve profesyonel faaliyetleri önemli ölçüde kesintiye uğrattı. Sonuç olarak, birçok işletme ve kuruluş uzaktan çalışmaya zorlanırken, bir kısmı da kapandı.

Bununla birlikte, çoğu hükümetin karantina kısıtlamalarını gevşetmesi ve aşının devreye girmesiyle birlikte, daha iyi bir yarın için biraz umutlar arttı.

Çoğu kuruluş ofisleri yeniden açmaya ve oteller faaliyetlerine devam etmeye başladı. Fakat unutulmamalıdır ki; pandemi henüz bitmedi. Kuruluşların ve personelin sağlığı ve güvenliği için COVID-19 sırasında ve sonrasında alınan önlemler aksatılmadan devam etmelidir.

 

Bir otel işletmecisi olarak,operasyonlarınıza devam ederken; personelinizi, binalarınızı, varlıklarınızı, misafirlerinizi, itibarınızı ve verilerinizi maksimum düzeyde korumak sizin yararınızadır. Asıl soru, bu başarıyı gerçekleştirmek için ne gerekiyor?

Bu makaleyi, pandemi sonrası çalışma ortamınızın güvenliğini sağlamaya ve misafirlerinizi, çalışanlarınızı ve verilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olacak 5 güvenlik konusunu belirtmek için hazırladık. 

Öyleyse işe başlayalım!

 

1.Personele Güvenlik Bilinci Eğitimi Sağlayın

Siber suçlar, pandemi döneminde rekor bir seviyeye ulaştı. Siber suçluların,  büyük veya küçük işletmelerin hassas verilerini sızdırmak için hedef alma hızı ve sürekliliği çok endişe verici.

Siber suçlular, her zamankinden daha karmaşık sosyal mühendislik ve kimlik avı tarzı saldırılarla, personelinizi şirketinizin BT sistemlerine ve ağlarına sızmak için zayıf bağlantılar olarak kullanırlar.

İyi haber şu ki, zeki bilgisayar korsanlarının tuzağına düşmemeleri için iş gücünüzü eğitmek için proaktif önlemler alabilirsiniz. Bilgisayar korsanlarının işletmeleri dolandırmak ve sömürmek için kullandığı çeşitli yollar vardır:

 

*Banka verileri gibi özel bilgileri elde etmek için devlet memuru gibi davranan bilgisayar korsanları

*COVID-19'un yıkıcı etkilerine sözde yardımcı olmak için insanları dolandırmak isteyen siber suçlular

*İşletmede saygın kişiler gibi davranan ve şüpheli taleplerde bulunan, örneğin personelden bilinmeyen bir hesaba para transfer etmesini isteyen dolandırıcılar.

 

Personelinizi bu dolandırıcılık ve hileler konusunda eğitmek, potansiyel tehditleri nasıl algılayacaklarını ve bunlara nasıl tepki vereceklerini bilmeleri otelinizin güvenlik durumunu iyileştirmede size uzun bir yol kat ettirebilir. Daha da iyisi, bilgi sistemlerinizin korunmasına yardımcı olmak için iş gücünüze güvenlik bilinci eğitimi sunmak için güvenilir bir BT hizmetleri firmasıyla ortak olabilirsiniz.

 

2. Sosyal Mesafe Protokollerini Uygulayın

Sosyal mesafe, pandeminin kişiden kişiye bulaşma yoluyla yayılmasını önlemek için kanıtlanmış en iyi taktiklerden biridir.

Küresel olarak, bir sonraki kişiyle en az 1,5 m mesafeyi korumamız önerilir ve birçok uzman bu kültürün pandemi sonrası bile kalacağına inanmaktadır.

Otelcilerin ve diğer işletmelerin; yankesiciliği, çanta hırsızlığını ve geleneksel olarak yakın temas gerektiren diğer suçları önleyerek işyerinde fiziksel güvenliği artırmalarına yardımcı olabileceğinden, bunların hepsi iyi bir amaç içindir.

Sosyal mesafe, otellerin ve diğer benzer işletmelerin karşılaştığı yaya erişim kontrolü tutarsızlıkları için de etkili bir çözümdür. Tahmin edebileceğiniz gibi, insan kalabalığı olmadığında veya 1,5 metre başına birden fazla kişi olmadığında birinin bagajını kapatmak veya gizlice geçmek zordur.

Otele istenmeyen erişim çok ciddi olmasa da ve önemli bir güvenlik veya güvenlik endişesi oluşturmasa da, bu istenmeyen ziyaretçiler yine de personel ve misafirler için bir dereceye kadar olumsuz bir deneyim yaşatmaktadır. Hiç kimse satıcı vs gibi insanların resepsiyon alanlarında dolaşmasını istemez.

 

Özellikle, erişim kontrolü konusunda dikkatli olmamak, iş gücüne ve misafirlere, erişim kontrolünü önemsemediğiniz izlenimini verir.

Bu, kötü niyetli olan herkese suç işleme fırsatını da sunabilir.

Neyse ki, sosyal mesafe protokollerinin uygulanması, yaya erişimi ve giriş kontrolü ile birlikte uygulandığında istenmeyen erişimi ortadan kaldıracaktır.

 

3. Otelinizin Misafirleri, Tedarikçileri ve Diğer Ziyaretleri Nasıl Yönettiğine Öncelik Verin

 

Misafirler, tedarikçiler ve yükleniciler gibi personel olmayan üyelerin etkin bir şekilde ele alınması, öncelik vermeniz gereken bir diğer COVID-19 sonrası güvenlik önlemidir.

Hem personelinizin hem de otel misafirlerinizin güvenliğini artırmak için kanıtlanmış bazı taktikler ve kaynaklar şunları içerir:

*Otel ziyaretlerini kaydetmek ve izlemek için elektronik ziyaretçi yönetim sistemleri

*Personel dışı üyelerin kişisel bilgilerini belgelemek için manuel ziyaretçi günlükleri

*Oteli yetkisiz ziyaretlerden korumak veya kısıtlamak için akıllı erişim kartlarının kullanılması

İşyerinde sağlıklı ziyaretçi güvenlik protokollerini sürdürmek, temasa dayalı pandemi yayılmasını önlemek için sosyal mesafeyi artırmakla birlikte gider.

 

Bu nedenle otel işletmecisi olarak gıda-hijyen kontrolünde olduğu gibi bir strateji benimsemeniz tavsiye edilir. İdeal olarak, burada HACCP tarzı bir önlem yerinde olacaktır.

Kapsamlı bir liste veya basit bir risk değerlendirmesi yapmak, başlamak için mükemmel bir yerdir. Ardından, özellikle COVID-19 sonrası olmak üzere ikili güvenlik ve güvenliği sağlamak için misafirlerinizi nasıl karşıladığınızı, kaydettirdiğinizi ve taradığınızı gözden geçirmelisiniz.

 

4. Telekonferans Ele Geçirmeye Karşı Dikkatli Olun ?

Şüphesiz personel ve müşterilerle iletişim kurmak için sesli/görüntülü konferans teknolojisinin kullanılması pandemiden sonra bile devam edecek bir iş kültürü durumundadır.

Video konferans, siber suçlular ve kötü niyetli kişiler için bir fırsat yarattı.

Örneğin, video telekonferans (CTC) aramalarının ortasına gelip oturumu şiddet içeren ve nefret dolu mesajlarla aşındıran yeni bir bilgisayar korsanları gibi.

Otelinizde hatırı sayılır bir grup rezervasyonu olasılığı hakkında bir potansiyel müşteriyle müzakere sürecinde olduğunuzu hayal edin, ardından bir tehdit aktörü onlara hakaret etmeye başlar.

Telekonferans Ele Geçirme, itibarınıza zarar vermenin yanı sıra çok sayıda potansiyel gelire mal olabilir. Telekonferans korsanlığını önlemeye yardımcı olacak en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır:

*Telekonferansınız için benzersiz bir kimlik kullanın ve bunu herkese açık olarak PAYLAŞMAYIN.

*Telekonferansınızın bağlantılarını paylaşmayın.

Kullanımdan sonra süresi dolan tek seferlik kodlar oluşturmanıza izin veren bunun gibi araçlar var.

*Ekran görüntüsü ayarlarını yalnızca ana bilgisayarlar için kullanılabilecek şekilde değiştirin.

*Kimlerin katıldığını doğrulamak için bir bekleme odası veya yalnızca davetlilerin katılabileceği bir konferans oluşturun.

*Misafirlerinizin uygulamalarının en son güncellenen sürümünü kullandığından emin olun.

*Misafirlerinizin organizasyonlarının bilgi güvenliğini destekleyen bir tele-çalışma politikasına sahip olduğundan emin olun

 

5. Temiz Masa Politikasını Vurgulayın

Pek çok kuruluş ve işletmenin benimsediği arzu edilen bir kültür varsa, o da bir gün önce tüm uç nokta cihazlarını, çalışma kağıtlarını ve dosyaları güvence altına almaktır.

Uç noktaların güvenliğini sağlamak, hassas personel ve konuk verilerinin yanı sıra özel otel bilgilerini açığa çıkarma riskinden kaçınmaya yardımcı olarak siber güvenlik ihlallerini ve hırsızlığı önler.

Uç noktalarınızı ve dosyalarınızı güvence altına almanın yanı sıra, çalışma alanını özellikle temiz ve sterilize edilmiş olarak bırakırsınız.

Bu, Coronavirüs'ün yayılmasını önlemede ve konuklarınıza misafirperverliğe olduğu kadar temizliğe de önem verdiğinizi gösterecek harika bir yol.

COVID-19 Sonrası Otel İşletmenizi Yeni Zirvelere Taşımaya Hazır mısınız?

Karantina döneminde birçok şey değişti ve işletmeler, oyunlarının zirvesinde kalmak için uyum sağlamak durumunda kaldı.

Özellikle oteller, misafirlerini ve diğer paydaşları kaydetmek ve onlarla ilgilenmek, potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak ve hassas verileri korumak için yeni yöntemler geliştirmeye zorlandı.

Ancak, bu sadece buzdağının görünen kısmı; pandemi otelcilerin güvenlik açıklarını ortaya çıkardı. Operasyonel verimlilik ve güvenlik elde etmek için yapılacak daha çok şey var.

Yalnızca misafirlerinizin güvenliğinden değil, verilerinizin güvenliğinden ve otel teknoloji alt yapınızın bütünlüğünden endişe duyuyorsanız; AWS tarafından desteklenen protel hotelsoftware'e neden ulaşmıyorsunuz?

AWS, PCI-DSS, HIPAA/HITECH, FedRAMP, GDPR, FIPS 140-2 ve NIST 800-171 dahil olmak üzere diğer tüm tekliflerden daha fazla güvenlik standardını ve uyumluluk sertifikasını destekler.

protel, otelcilerin sistem bütünlüğünü korumalarına ve dünyadaki hemen hemen her düzenleyici kurum için uyumluluk gereksinimlerini karşılamalarına yardımcı oluyor. Bir bonus olarak, protel AIR'i çalıştırırken her zaman içiniz rahat olacak.