Otelinizin İşletme Giderlerini Azaltmanın En İyi On Yolu

Otelinizin İşletme Giderlerini Azaltmanın En İyi On Yolu
 

Otellerin başarısını iki şey yönlendirir: Karlılık ve Misafir Memnuniyeti. Peki diğerinden ödün vermeden birine sahip olabilir misin?

Misafir sadakatini ve müşteriyi nasıl daha çok elde tutacağınızın yollarını daha önceki yazımızda ele almıştık. Bu nedenle bugün, karlılığı artıracak ve misafir memnuniyetini artırmaya yardımcı olacak şekilde işletme giderlerini nasıl azaltabileceğinizi ele alacağız.

Otelinizin giderlerini azaltmaya bakarken göz önünde bulundurmanız gereken iki temel ölçü vardır.

*Birincisi, oda başına olan işletme gideridir (oda sayısı / toplam gider).

*İkincisi, otel işletme gider oranıdır (işletme maliyetine karşı getirilen gelir).

Bu iki ölçümü mümkün olduğunca düşük tutmak, oda başına maksimum kârı sağlayacaktır.

Peki bu nasıl yapılabilir? Gelin, başarılı otelcilerin finansal zekalarını ve mülk yönetim sistemlerini hedeflerine ulaşmak için nasıl kullandıklarına bir göz atalım.

 

1. İşgücünü Rezervasyon Hacmine Göre Planlayın

Yeterli personel bulundurmak ve onları en uygun şekilde konumlandırmak sürekli iyileştirme isteyen bir alandır.

İşçilik, otelcilerin sahip olduğu en maliyetli işletme giderlerindendir ve akıllıca yapılan planlama, bu maliyetleri en aza indirmenin anahtarıdır.

Çalışanlarınızı verimli kullanmak için bir plan/program yaparak başlayın. Yoğun ve az yoğun zamanların ne zaman olabileceğini tahmin etmek için geçmiş verileri kullanın ve programı buna göre ayarlayın. 

Saatlik personel için çizelgelerin sabitlenmemesi, rezervasyon yoğunluğundan dolan yeni planlamaya izin verecektir.

Deloitte tarafından yapılan bir çalışma, ortalama olarak işçilik maliyetlerine yapılan aşırı harcamanın bir şirketin operasyonel bütçesinin %50-60'ını kaplayabileceğini söylüyor.

 

2. Belirli Oda Tipleri için Özel MPR Standartları Belirleyin

Kat hizmetleri personelinizin MPR (oda başına dakika) standartlarını belirlemek otelciler için yeni bir kavram değildir. Ancak tüm odalar eşit yaratılmamıştır.

Küçük odalar, oda temizliği için harcanan süre açısından büyük odalar ile aynı miktarda zaman gerektirmez. Lüks süitler, standart odalara göre daha uzun temizlik süreleri gerektirir.

Temizlik personelinin, her odayı temizlemek için ne kadar zaman harcadığını gözlemleyin. Sonrasında otelinizin MPR standartlarını her oda tipine göre ayarlayın.

MPR standartlarınızı oda tipine göre ayarlayarak maliyetleri azaltabilecek ve verimsizlikleri giderebileceksiniz.

Oda Etkinliğine göre belirlenen MPR standartlarını uygulayan işletmeler temizlik maliyetlerini %7'nin üzerinde azalttı.

 

3. Personelinizi Çapraz Eğitin

Çapraz eğitimin maliyeti, göreceğiniz faydalarla kolayca dengelenecektir.

Çapraz eğitim, yalnızca yoğun iş hacminin olduğu zamanlarda işgücü yönetiminize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda meşguliyetiniz veya planlanmış izinleriniz olduğunda da size kapsam sağlar.

Ve bir departmanda durgunluk olduğunda, bu personel başka bir departmanda kullanılabilir, böylece mesai saatleri içerisinde verimsiz zamanı olmaz. Yıllık izinler planlandığında, personel eksikliği sorunu da olmayacaktır.

Çoklu görev yapabilen personel, konuk deneyimini de geliştirir ve bu nedenle konuk hizmet puanınızı yükseltir.

Personel, check-in'in en yoğun olduğu saatlerde resepsiyonda bilgi verebilir veya odaların erken temizlenmesi için kat hizmetlerine yardımcı olabilirse, konuklarınız daha iyi hizmet alacak ve otelinizdeki deneyimlerini olumlu hatırlayacaktır.

Benzer işlerde çalışanlar için çapraz eğitim daha kolaydır ve genellikle daha kolay uyum sağlarlar. Örneğin, restorandaki karşılama personeli, ön büro check-in'lerini kolayca yapabilir. Çapraz eğitim fırsatlarını en iyi şekilde ele almak için ekibinizle birlikte çalışın.

 

4. Bir İşgücü Yönetim Sistemi (LMS) uygulayın

İşçilik maliyetlerinizi kontrol etme konusunda ciddiyseniz, bir işgücü yönetim sistemi (LMS) şarttır.

Bir LMS, planlanan hedeflere göre ilerlemeyi takip etmek için kritik operasyonel verileri neredeyse gerçek zamanlı olarak izleyecek ve raporlayacaktır. Bu veriler, odaları temizlemek, çamaşırları katlamak ve rutin bakım görevlerini tamamlamak için kullanılan her dakikayı içerir.

Otelciler, doğru verilerle tüm ekiplerinin durumunu her zaman bilecek, üretkenliği ve kârlılığı en üst düzeye çıkarmak için kaynakları akıllıca tahsis edebilecekler.

Eğer bir otel işletmecisiyseniz ve nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, linklere tıklayarak housekeeping programları ve bakım yazılımı hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

5. Yeşil Olun

Uluslararası Konaklama İşletmeciliği Dergisi (International Journal of Hospitality Management), konukların bir otelin çevresel taahhüdünü olumlu olarak değerlendirdiğini ve bunun misafir memnuniyeti ve sadakati üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu bulmuştur.

 

*Termometreleri değiştirin

California Eyaleti Genel Hizmet Kodları ve Standartları Programına göre, bir doluluk kontrol termostatı takıldığında ısıtma ve soğutma maliyetlerinde ortalama %12-14 arasında tasarruf sağlanır.

Ayrıca, yalnızca beş derecelik bir düşüş ile odalarınız hala rahat olacak ve boşken uzun vadede tasarruf sağlayacaktır.

*LED’leri tercih edin

LED aydınlatma, enerji kullanımını en az %75 azaltarak elektrik faturanızda tasarruf sağlarken geleneksel ampullerle aynı parlaklık ve netliği sunar.

Ayrıca LED ampuller, geleneksel ampullerden 25 kata kadar daha uzun süre dayanabilir ve değiştirmelerde tasarruf sağlar.

Ve bir bonus olarak, LED ampullerin sık sık değiştirilmesi gerekmeyeceğinden bakım maliyetlerini de azaltabilirsiniz.

*Yeniden Kullanım Politikasını Uygulayın

Otel misafirleri, çevresel ve sosyal sorumluluk konularında her zamankinden daha fazla anlayış ve farkındalık sahibidir.

Bu nedenle misafirler, otellerin çevreyi korumak için proaktif adımlar atmasını ve sorumlu bir şekilde faaliyet göstermesini bekler.

Amerikan Otel ve Konaklama Derneği, her odaya konuklardan havluları yeniden kullanmalarını isteyen bir kartın konulmasının çamaşır yıkama maliyetlerini %18'e kadar azaltabileceğini tahmin ediyor.

Havlu ve nevresimleriniz de daha uzun süre dayanacak ve daha da fazla tasarruf sağlayacaktır.


 

6. Önleyici Bakım

İhmalin bir sonucu olan onarımlar her zaman önleyici bakımdan daha pahalıdır. Bakımlarınızı planlayarak maliyetli onarımlardan ve arıza sürelerinden kaçınabilirsiniz.

Onarımlar genellikle fazla mesai gerektirir, bu nedenle otel yalnızca CAPEX'i değil, aynı zamanda işçilik maliyetlerini de ödemek zorunda kalır.

Bir çalışmada, Jones Lang LaSalle büyük bir telekomünikasyon şirketi ile ortaklık kurdu. Ekip, önleyici bakımın yalnızca kendi maliyetini karşılamadığı, aynı zamanda ortalama %545'lik bir yatırım getirisi sağladığı sonucuna vardı.

 

7. Dış Kaynak

Dış kaynak kullanımı maliyetleri azaltabilir, verimliliği artırabilir ve asıl işinize odaklanmanıza olanak tanır.

Önemli ama sıradan faaliyetler için dış kaynak kullanımı, otelinizin sunduğu hizmetin kalitesinden ödün vermeden şirket içi kaynaklarınızı kârı artıran faaliyetlere yeniden odaklamanızı mümkün kılar.

Personelinizin uzman olmadığı bir alan varsa, o alanda bir uzmandan yardım almayı düşünün. Hesaplar, BT, otel pazarlama stratejileri veya gayrimenkul yatırımı gibi görevleri düşünün.

Otelciler genellikle dış kaynak kullanımını tamamen maliyet tasarrufu sağlayan bir strateji olarak düşünürler, ancak aynı zamanda bir pazarlama stratejisi olarak da kullanılabilirler.

Personelinizi yetiştirmek için sektör profesyonellerinden yararlanmak, otelinizi bir bütün olarak olumlu yönde etkileyecektir. İşte bunu desteklemek için bazı ilginç istatistikler :

*Otel işletmeleri personel eğitimine yatırım yaparsa, personelin %94'ü işletmede daha kalıcı olacağını söylüyor.

*Dört saatten fazla oryantasyon eğitimi sunan konaklama işletmeleri, %20 daha az personel devir hızına sahipler.

*Personel eğitimine yatırım yapan otelciler %21 daha fazla kar elde ediyor.

 

8. Harcamalarınızı İzleyin

Harcamalarınızı gözden geçirin ve artık kullanmadığınız hizmetleri veya ürünleri iptal edin, durdurun veya benzer hizmetler veya daha iyi fiyatlar için araştırma yapın.

Aldığınız hizmet için yapılan ödemeler ile ilgili bir karşılaştırma araştırması yapmak, sizi önemli ölçüde kurtarabilir veya kullandığınız satıcıyla mevcut maliyetinizi düşürmek için bir pazarlık aracı sağlayabilir.

Fazla mesai ücretleri için işçilik maliyetlerinizi kontrol edin. Personelinizi planlamak için çalıştıysanız, çalışanlarınızı çapraz eğittiyseniz ve önleyici bir bakım programı oluşturduysanız ve hala fazla mesai maliyetleriniz varsa, bunun neden olduğunu analiz edin ve düzeltin.

 

9. Faturalarınızı Zamanında Ödeyin

Çoğu satıcı, faturalarınızı size ayrılan süre içinde öderseniz indirim sunar. Erken ödeme yaparak tasarruf edebilirsiniz.

Çoğu tedarikçi, paralarını zamanında almak için toplam faturanın %2-3'ünü teklif eder. On veya on beş günlük indirim süresi içinde ödeme yapamıyorsanız, en azından geç ödemediğinizden emin olun. Geç ödeme genellikle gecikme ücreti ile sonuçlanır.

Faturaları erken indirim dönemi içinde ödemek güven oluşturur ve otelinizin kredisini korur. Otelinizin kredi puanı ne kadar iyi olursa, yeni tedarikçiler ve yatırımcılar da o kadar sıcak karşılanır.

 

10. Teknolojiyi Kucaklayın

Teknolojinin; küresel CEO'lar için, büyümeden sonra ikinci en büyük öncelik olması şaşırtıcı değil.

CEO'ların %87'si, çalışanlarını dijital olarak güçlendirmenin üç yıl içinde en az %5 ek gelir artışı sağlayabileceğine inanıyor.

Teknoloji daha hızlıdır ve manuel sistemlere göre çok daha fazla doğruluğa sahiptir. Ayrıca, mülkünüzün sorunsuz ve zahmetsizce çalışmasını sağlayan işlevleri kolaylaştıran düzinelerce online sistem ve yazılım programı vardır.

Gerekli teknolojiyi hazır ve erişilebilir hale getiren otellerde çalışan personeller, manuel süreçlere %17 daha az zaman, ekip işbirliğinde %16 artış ve %16 daha hızlı karar verme raporu veriyor.

Yüksek kaliteli otel mülk yönetim sistemleri, işletme giderlerinizi azaltabilir ve personel üretkenliğini artırabilir. Marketplace gibi amaca yönelik oluşturulmuş bir uygulama mağazasıyla hemen hemen her şey için bir entegrasyon bulabilirsiniz.

Europrotel’e ulaşın ve işletme giderlerinizi azaltmanıza, gelir fırsatlarından yararlanmanıza ve genel olarak işletme giderlerini azaltmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi görün. Hemen kişiselleştirilmiş bir demo talep edebilirsiniz.